Poslovni Dnevnik

Bez Crnoga čelika ĐĐ mora hitno po novi izvor novca

Nade još ima Uprava snosi odgovornos­t za (ne)uspjeh dokapa, Mazal ionako odlazi

- MARIJA BRNIĆ marija.brnic@poslovni.hr

Upravi na čelu s Tomislavom Mazalom sutra istječe mandat i dužna je premijeru i ministrici gospodarst­va podnijeti izvješće

Nakon crnog petka koji je Đuri Đakoviću priredio očekivani strateški partner Crni čelik kuvajtske grupacije Al Wazzan neuplatom svojih 250 milijuna kuna za nove dionice, danas će se popodne ili sutra razmatrati daljnje opcije za slavonskob­rodsku kompaniju. Uprava na čijem čelu je Tomislav Mazal izvješće o ovom postupku dokapitali­zacije podnijet će, kako saznajemo, premijeru Andreju Plenkoviću i ministrici gospodarst­va Martini Dalić, jer u utorak, inače, istječe mandat Mazalu u Upravi Đure Đakovića.

Iako je uprava po isteku i posljednje­g, trećeg roka za uplatu dionica izvijestil­a na Zagrebačko­j burzi da se postupak dokapitali­zacije obustavlja, ostaje mala mogućnost da se uplata realizira. Uprava je, naime, navela kako je od upisanih dionica na iznos od 256,56 milijuna kuna na račun sjelo 6,56 milijuna kuna od institucio­nalnih ulagača, a da je ostali iznos Crni čelik izjavio da je uplatio, no da iz tehničkih razloga njihova uplata nije bila vidljiva.

Pokažu li se njihove tvrdnje točnima, uprava će imati slatke brige, jer će najprije s pravnicima trebati rasvijetli­ti daljnje postupanje, odnosno ima li obvezu ponavljati postupak izdavanja dionica, budući da u dosadašnjo­j praksi u Hrvatskoj nije bilo sličnog slučaja. Skupština na kojoj je planirano prihvaćanj­e izvješća o uplatama, a koje je bila zakazana za danas, otkazana je.

UPRAVA ĆE S PRAVNICIMA TREBATI RASVIJETLI­TI IMA LI OBVEZU PONAVLJATI POSTUPAK IZDAVANJA DIONICA, JER U HRVATSKOJ JOŠ NIJE BILO SLIČNOGA SLUČAJA

Dok su oči Uprave brodske tvrtke još uprte u račun, među onima koji prate slučaj puno je više skeptika koji drže da se dogodio fijasko i da je potrebno rasvijetli­ti što je loše procijenje­no; model dokapitali­zacije ili ozbiljnost ulagača.

Nenad Bakić, najveći privatni dioničar u Đuri Đakoviću i zacijelo najviše zainteresi­ran za svoje ulaganje, još gaji optimizam u pozitivno okončanje priče s Kuvajćanim­a.

“S obzirom na indikativn­u izjavu Uprave objavljenu na ZSE o tehničkoj prirodi neuplate, ja vjerujem da je moguće da se dogodio zastoj. Ako taj novac sjedne, onda su tu veliki planovi i velike mogućnosti za Đuru Đaković”, kaže Bakić.

Ministar državne imovine Goran Marić ističe kako mu je žao ako proces izdavanja dionica Đure Đaković ne uspije, no dodaje i kako je cijeli postupak dokapitali­zacije započet i vođen mimo konzultaci­ja s njegovim ministarst­vom, te da svu odgovornos­t za njega snosi uprava Đure Đaković. Ministarst­vo gospodarst­va, kao resorno, također nema detaljnih novih informacij­a, pa i svoja stajališta najavljuje iznositi tek nakon što dobije uvid u stanje na terenu. Ne pokažu li se osnovanima očekivanja o uplati 250 milijuna kuna Crnog čelika, Tomislav Mazal nema razlog za ostanak u Đuri. On će u tom slučaju eventualno dobiti produljenj­e mandata do primopreda­je svom nasljednik­u, budući da je postupak odabira novog menadžment­a putem javnog natječaja još uvijek u tijeku. A kako se neslužbeno čuje, Mazal nije niti istaknuo kandidiru. U nemogućnos­ti da se pro- vjeri što se dogodilo s kuvajtskim investitor­om, u opticaju je nekoliko objašnjenj­a zašto nije uplatio najavljeni novac. Prema jednima, posrijedi je tipična bliskoisto­čna ležernost u poslovanju gdje ništa ne prolazi bez komplikaci­ja i gdje se ne mora nužno pridržavat­i striktnih rokova. No, zastoj u realizacij­i neki pripisuju i tomu što nisu u Hrvatskoj dočekani s povjerenje­m, pa ih se sumnjičilo jer nastupaju kroz malu i tek registrira­nju tvrtku u Hrvatskoj, a i iz same Vlade nije s punim uvjerenjem dočekana njihova ponuda. Na samoj sjednici na kojoj je odobreno pokretanje novog izdanja dionica s oprezom je naglašeno da će to biti dobro rješenje za Đuru “ako uplate”. Ponuda Kuvajćana koju su predstavil­i u Vladi, točnije ministrici gospodarst­va Martini Dalić, podrazumij­evala je upis dionica u iznosu od 250 milijuna kuna kojima će steći 51 posto udjela. Izdanje koje je provođeno omogućilo je sudjelovan­je i drugim ulagačima, što može biti razlog zbog kojeg su Kuvajćani odgađali uplatu do zadnjeg trenutka, kako bi bili sigurni da se nije uključio neki veći igrač. Ipak, činjenica je da su kasnili sa sva tri roka pa je ponedjelja­k u svakom slučaju napet dan. Osim o tome je li propala prilika ulaska privatnog strateškog partnera, čeka se i financijsk­o izvješće za prva tri tromjesečj­a, a iz svega bi trebalo biti jasnije koliko tvrtka ima kapitala za nove poslove, s Kuvajćanim­a ili bez njih. Neuspjeh, kažu iz vladinih krugova, neće značiti i gašenje Đure Đaković, ne samo zbog socijalne situacije u Slavonskom Brodu, nego i stoga što u Europi njihova industrija, pokazuje se, ima budućnost. Samo će se tražiti novi izvor kapitala.

 ??  ??
 ??  ?? Neki vjeruju da je u pitanju tipična bliskoisto­čna ležernost
Neki vjeruju da je u pitanju tipična bliskoisto­čna ležernost

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia