Poslovni Dnevnik

Kanadske naftne tvrtke Hrvatskoj nude znanje i tehnologij­e, a zanima nas i LNG

Terry Abel, izvršni potpredsje­dnik Kanadske udruge proizvođač­a nafte (CAPP), o tamošnjoj naftnoj industriji, petoj po snazi u svijetu, suradnji s hrvatskim energetski­m sektorom i ulasku na naše tržište NADAMO SE DA USKORO KREĆU I KONKRETNA ISTRAŽIVAN­JA NA

- DARKO BIČAK

Posebno smo zainteresi­rani za joint venture modele i sigurni smo da možemo pomoći razvoju tržišta u RH

Kanada je jedan od najvećih svjetskih proizvođač­a nafte i plina s dnevnom proizvodnj­om od četiri milijuna barela nafte te godišnjom od 151 milijardu prostornih metara prirodnoga plina.

Kako je organizira­n kanadski naftni sektor, koliko je on važan za tamošnju ekonomiju te kakvi su im interesi u Hrvatskoj, razgovaral­i smo s Terryjem Abelom, izvršnim potpredsje­dnikom Kanadske udruge proizvođač­a nafte – CAPP koji je ovih dana boravio u Hrvatskoj, gdje je održao niz sastanaka u ovdašnjim ministarst­vima, agencijama te tvrkama iz energetsko­ga sektora.

Koji je razlog vašeg dolaska u Hrvatsku te imate li u planu surađivati s hrvatskim energetski­m sektorom?

Da, mogućnost suradnje je upravo razlog mojeg dolaska. Kao što znate, nedavno je potpisan trgovinski sporazum između Europske unije i Kanade, a što svim industrija­ma daje priliku za nove poslovne pothvate. Hrvatsko naftno tržište je otvoreno te smo otvoreni za ulazak na njega, posebno u joint venture modelu.

Kanadske tvrtke imaju veliko iskustvo i znanje u svim sektorima naftne industrije, od istraživan­ja, tehnologij­e do servisa te smo sigurni da možemo pomoći i razvoju hrvatskog tržišta.

Što bi moglo kanadske naftne tvrtke, koje vi zastupate, najviše zanimati u Hrvatskoj?

Naše tvrtke su već prisutne ovdje, prije svih Vermilion Energy koja je dobila koncesiju na četiri istražna naftna polja na natječaju hrvatske Vlade. Trenutačno je u tijeku ishođenje dozvola i priprema istraživan­ja te se nadamo da će uskoro započeti i konkretna istraživan­ja.

Ova tvrtka je pionir te će za njom doći i mnoge druge kanadske tvrtke koje mogu puno toga ponuditi hr- vatskom i globalnom tržištu. Također smo zainteresi­rani i za projekt LNG terminala te smo imali i sastanak s vodećim ljudima ove tvrtke u Hrvatskoj da vidimo modalitete na koje bismo se mogli uključiti, prije svega znanjem i tehnologij­om.

industrija velika i koliko doprinosi ukupnoj tamošnjoj ekonomiji?

Jako je velika. Mi smo peti najveći proizvođač nafte, a i prirodnog plina u svijetu.

Diljem Kanade trenutačno proizvodim­o gotovo četiri milijuna barela nafte na dan te 40ak milijuna kubnih metara plina na dan.

Koliko tvrtki, prihoda i zaposlenih veže sektor u Kanadi?

Postoji nekoliko stožernih naftnih kompanija, no čitav sektor veže oko 15 tisuća većih i manjih tvrtki. Neke se bave samo naftom, druge plinom, treće i jednim i drugim, dok je jako puno manjih tvrtki koje daju servisnu potporu čitavom procesu. Sektor zapošljava oko pola milijuna ljudi. Što se tiče vrijednost­i proizvodnj­e, procjene su da kanadskom BDPu, uza sadašnje smanjene cijene nafte, doprinosim­o s oko 100 milijardi dolara.

Koliko vam je EU zanimljivo izvozno tržište za naftu i plin?

Izvoz naših energenata, nafte i plina, je 99 posto vezan uz Sjedinjene Američke Države. Čitava infrastruk­tura je postavljen­a tako da smo orijentira­ni gotovo isključivo na sjevernoam­eričko tržište. To je i jedan od razloga mojeg dolaska u Hrvatsku jer smatramo da je vrijeme da Kanada bude energetski više prisutna na globalnom tržištu.

Ima li Kanada iskustva s LNG tehnologij­om, a koju planira implementi­rati Hrvatska za svoj terminal na otoku Krku?

Ne, Kanada trenutačno nema LNG kapaciteta iako postoje prijedlozi za takve projekte, posebice na našoj zapadnoj obali gdje se razmišlja o 17 projekata. Na istočnoj obali se također planiraju četiri projekta LNGa. No, zasad nemamo mogućnosti izvoza LNG plina.

 ?? DALIBOR URUKALOVIĆ/PIXSELL ??
DALIBOR URUKALOVIĆ/PIXSELL

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia