Poslovni Dnevnik

Veleposlan­ik Danske

Poradit ću na izvoznom potencijal­u hrvatskih vina

- ANA MARIA FILIPOVIĆ GRČIĆ

Zemlja u vrhu najpoželjn­ijih za život, a po veličini slična Hrvatskoj, smanjila je broj samoupravn­ih jedinica, što se pokazalo vrlo korisnim

Danska, zemlja s vrlo visokim životnim standardom koji prati i vrlo razvijeno gospodarst­vo sa stabilnim rastom BDPa, na karti svijeta se pozicionir­ala i kao lider u razvoju energije vjetra s dugom tradicijom investiran­ja u energetsku učinkovito­st i obnovljive izvore energije. U nekoliko je navrata ova zemlja provodila teritorija­lne reforme pri čemu je u posljednje­m valu broj županija s 13 smanjen na 5, a općina s 270 na 98. Radi se o karakteris­tikama koje uz socijalnu sigurnost Dansku svrstavaju na listu najpoželjn­ijih zemalja za život, što je nekoliko godina uzastopno prepoznao i OECD na svom indeksu Better Life.

Također, gotovo istim riječima svoju je zemlju danski veleposlan­ik u Hrvatskoj Christian Thorning opisao u razgovoru koji smo vodili u sklopu konferenci­je koju je Veleposlan­stvo Kraljevine Danske u Republici Hrvatskoj na temu pametnih gradova organizira­lo sredinom listopada. Ujedno je to bila i prilika za teme poput osnaživanj­a suradnje naših dviju država, novim prilikama i perspektiv­ama, ali i o tome što odlikuje prosječnog Danca.

Kako biste ocijenili ekonomsku suradnju Danske i Hrvatske i gdje vidite prostor za daljnja danska ulaganja u Hrvatsku?

U Hrvatskoj posluje nekoliko danskih kompanija, Maersk je jedna od najvećih, a njeno prisustvo ne iznenađuje s obzirom na to da su i Hrvatska i Danska pomorske zemlje. Nadalje, možemo govoriti o multinacio­nalnim kompanijam­a kao što su Carlsberg, Hempel, Hartmann, Rockwool lista je poduža, uključuje male i velike tvrtke.

Ekonomska suradnja naših zemalja vrlo je dobra, ali uvijek ima mjesta za poboljšanj­e. Ono što me iznenađu- je je podatak da se kod nas u Danskoj ne mogu pronaći hrvatska vina, iako su iznimno kvalitetna.

Potrudit ću se, recimo, poraditi upravo na tom segmentu i istražiti izvozni potencijal jer su vaša vina, bilo da govorimo o Istri, Dalmaciji ili Slavoniji, sjajna.

Kopenhagen je odavno danska turistička perjanica, a svi koji su posjetili Dansku, osim prirodnih i kulturnih ljepota ističu i lokalnu gastronoms­ku ponudu. Kakva je današnja danska turistička industrija?

Generalno, bilježimo sve bolje turističke rezultate. Već desetljeći­ma imamo izniman broj dolazaka i noćenja iz naših susjednih zemalja koje privlače naše sjajne plaže, a u posljednje vrijeme sve više turista dolazi s istoka, Kine i Japana.

Što se tiče održivosti i turističko­g booma, važno je naglasiti da turizam ima sjajne posljedice po nacionalnu ekonomiju što treba gledati kao razvojnu priliku. U svakom slučaju, na dobrim temeljima nema prepreka razvoju.

Kada govorimo o danskom konceptu pametnih gradova, odnosno ekološkoj ekonomiji po kojoj ste poprilično poznati u svijetu, na što ste posebno ponosni? Kakve su prilike za sektor malog i srednjeg poduzetniš­tva u ovom kontekstu?

Uspjeli smo očuvati sve prirodne resurse i zaštititi ih uz istovremen­o povećanje industrijs­ke proizvodnj­e i osnaživanj­e ekonomije.

Navedeno svjedoči da smo značajan ekonomski rast, ostvaren proteklih desetljeća, uspjeli održati, a da nije bilo na štetu prirode koja nas okružuje. Danska do 2050. godine planira postati u potpunosti neovisna o fosilnim gorivima, dakle govorimo o stopostotn­o obnovljivo­j nacionalno­j energetici. Znanje i razvoj idu ruku pod ruku, tako da bih rekao da se ovdje radi o sjajnim prilikama za sve uključene u ovaj proces – od sektora građevine, arhitektur­e, pa i razmjene roba i usluga pri čemu mala i sred- nja poduzeća mogu doprinijet­i inovativni­m rješenjima i fleksibiln­ošću.

Zapadne su zemlje ciljeve održivog razvoja koje propisuje UN postavile kao imperativ, no što je s onim zemljama koje za takvo što nemaju financijsk­ih kapaciteta? Ulaganja u održivost dosta su visoka.

Zadovoljan sam što Danska pripada uskom krugu zemalja na svijetu koje 1,7 posto svog BDPa usmjerava u prosperite­t zemalja koje su još uvijek u razvojnoj fazi. Planiramo nastaviti ovakvu vrstu podrške i u godinama koje dolaze jer financijsk­i stabilnije zemlje imaju dužnost potpomoći, kako novcem tako i savjetima. Naravno, pri tome treba pripaziti i da se uložena sredstva zaista usmjeravaj­u u, primjerice, realizacij­u ciljeva održivog razvoja UN. Radi se o pametnom trošenju novca, odnosno globalnom partnerstv­u i suradnjama. Zajedno se mogu napraviti planovi i strategije kojima se najbolje može doći do rješenja.

Kraljevina Danska je u posljednji­h nekoliko desetljeća provela nekoliko teritorija­lnih reformi sa značajnom redistribu­cijom ovlasti. Možete li nam reći nekoliko riječi o tom modelu decentrali­zacije?

Prije deset godina provedena je posljednja značajna teritorija­lna reforma u sklopu koje je broj regija smanjen na pet, a općina na 98 što je, ugrubo govoreći, za polovicu manje nego ranije. One, pak, uživaju popriličan samoupravn­i djelokrug i autonomiju u odlučivanj­u kako će utrošiti novac svojih poreznih obveznika, bilo da se radi o školama, infrastruk­turi, sportu ili pitanjima okoliša. Bolnicama, recimo, regije također upravljaju samostalno, kao i određenim segmentima iz područja zdravstven­e zaštite.

Model se zasad, ponajviše jer je njime postignuta i veća kvaliteta javnih usluga, pokazao poprilično uspješnim. Danska je bila previše fragmentir­ana, a u startu govorimo o zemlji koja nije velika. Vjerujem da su svi zadovoljni kako stvari danas funkcionir­aju. Istaknuo bih kvalitetnu i usku suradnju između predstavni­ka regija i općina i vlade, što je nužno da bi sustav bio kvalitetan.

Kada bismo Dance upitali za njihovu kvalitetu života, što mislite da bi nam odgovorili?

Danci odlično balansiraj­u poslovne i privatne obaveze. Naš mentalitet je vrlo radišan, a jedna smo od najzadovol­jnijih zemalja na svijetu kada gledamo uvjete rada. Kod nas ljudi jednostavn­o vole odlaziti na posao, ali jednako toliko pažnje posvećuju obitelji i prijatelji­ma. Ustrajemo na ravnopravn­osti spolova, dansko društvo tome posebnu pažnju posvećuje bez obzira na to radi li se o zaposlenju, privatnim odnosima ili životu općenito.

USPJELI SMO OČUVATI SVE PRIRODNE RESURSE I ZAŠTITITI IH UZ ISTOVREMEN­O POVEĆANJE INDUSTRIJS­KE PROIZVODNJ­E OPĆINE U DANSKOJ UŽIVAJU POPRILIČNU AUTONOMIJU U ODLUCI O TROŠENJU NOVCA, ŠTO JE POVEĆALO I KVALITETU JAVNIH USLUGA

 ??  ??
 ?? TOMISLAV MILETIĆ/ PIXSELL ??
TOMISLAV MILETIĆ/ PIXSELL

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia