Poslovni Dnevnik

Trumpov izbor nije zakočio ‘bikovsko tržište’ u Americi

Blagotvorn­i utjecaj Burze u SAD-u značajno više od predsjedni­čkih izbora

- TOMISLAV PILI tomislav.pili@poslovni.hr

S vjerom u politike naklonjene poduzetnic­ima Dow Jones je u godinu dana dosegnuo rekord 70 puta

Kada je prije godinu dana objavljena šokantna vijest da će novi predsjedni­k SADa biti Donald Trump, a ne favoritkin­ja Hillary Clinton, terminski ugovori na burzovni indeks Dow Jones srušili su se 900 bodova. Doduše, po zatvaranju trgovanja na Wall Streetu indeksi su okrenuli smjer te su terminski ugovori izbrisali sve gubitke i zaključili u plusu od 250 bodova. Povjerenje investitor­a u Trumpa i njegova obećanja o politikama naklonjeni­ma poduzetnic­ima, smanjenju poreznog opterećenj­a i deregulaci­ji tržišta očito traje i danas, ako je suditi po novom rekordu američkih dioničkih tržišta.

Padaju rekordi

Na Wall Streetu je u utorak Dow Jones indeks dosegnuo novu rekordnu razinu, već četvrti dan zaredom. Ojačavši 0,04 posto, Dow Jones se zaustavio na 23.557 bodova. Od američkih predsjedni­čkih izbora taj je indeks ojačao 28,5 posto dok je vrijednost S&Pa 500 viša za 21,1 posto. “Trumpov efekt” najblagotv­ornije se odrazio na tehnološki Nasdaq koji je u posljednji­h godinu dana skočio 30,3 posto.

Da Trump nimalo nije zakočio “bikovsko tržište” koje traje još od proljeća 2009. godine pokazuje i podatak da je od studenog prošle godine Dow Jones dosegnuo rekordnu vrijednost više od 70 puta dok se S&Pu 500 samo ove godine to dogodilo 52 puta. Prema podacima S&P Dow Jones Indicesa, to je peti najbolji rezultat u povijesti. Od dostizanja rezultata iz 2014. dijeli ga još samo jedan pozitivan dan. Ako nastavi takvim tempom, S&P 500 mogao bi ugroziti i treći najbolji rezultat svih vremena iz 1928. kada je rekord postignut 59 puta, ali i drugi najbolji rezultat od 62 vrhunca što se dogodilo 1964. godine. Inače, najviši broj rekordnih vrijednost­i S&Pa 500 njih 77 zabilježen­o je 1995. godine.

Telekomi najlošije prošli

Gledano po sektorima, najbolje su prošli banke i tehnološke kompanije dok su telekomuni­kacijske kompanije prošle “bose po trnju”. Nastavak pozitivnog trenda ovisi o poslovnim rezultatim­a kompanija te najiščekiv­anijem obećanju, poreznoj reformi. Što se tiče rezultata, većina kompanija za treće je tromjesečj­e objavila bolje rezultate nego što se očekivalo. Dosad je više od 400 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa objavilo financijsk­e rezultate za treće tromjesečj­e, pri čemu ih je oko 72 posto nadmašilo očekivanja analitičar­a.

Stoga sada u anketi Reutersa analitičar­i procjenjuj­u da su zarade kompanija iz S&P 500 indeksa porasle za osam posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, dok su na početku sezone objava rezultata očekivali rast zarada za 4,4 posto. Što se tiče porezne reforme, najnovija medijska izvješća govore o mogućoj odgodi provedbe reforme što izaziva zabrinutos­t među ulagačima.

“Ako je istina da se razmatra odgoda za godinu dana provedbe smanjenja korporativ­nih poreza, te bi se velike razlike u stajališti­ma trebale otkloniti, pa ostajemo sumnjičavi u pogledu razvoja situacije po tom pitanju”, kazao je Derek Halpenny, direktor odjela globalnih tržišnih istraživan­ja pri MUFGu.

 ?? REUTERS ?? Pobjedu Donalda Trumpa burze su isprva popratile snažnim padom vrijednost­i
REUTERS Pobjedu Donalda Trumpa burze su isprva popratile snažnim padom vrijednost­i
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia