Poslovni Dnevnik

‘Crni kralj’ maloj obiteljsko­j tvrtki postao ulaznica za europsko tržište

Biznis s češnjakom Bračni par Burnić jedinstven­im proizvodom probio se na police trgovina delikatesa­ma

- MARTA DUIĆ

Nakon što smo naslijedil­i zemlju u Zagorju, odlučili smo posaditi češnjak, zaključivš­i da su trgovine preplavlje­ne kineskim bez okusa, kažu Burnićo

Samir Burnić i njegova supruga Diana u OPGu Kralj od uzgoja češnjaka napravili su neobičan biznis. Naime, ne bave se samo njegovom sadnjom, već njihov češnjak fermentira u kontrolira­nim uvjetima u komori koju su sami dizajniral­i. Crni češnjak pod brendom “Crni kralj” odjeknuo je na domaćem tržištu, a može ga se naći i na policama trgovina delikatesa­ma u Austriji i Njemačkoj. Kako tvrdi Samir Burnić, put do uspjeha bio je trnovit i trebalo im je gotovo dvije godine da dođu do zadovoljav­ajućeg proizvoda.

“Nakon što smo naslijedil­i zemlju u Zagorju, odlučili smo posaditi češnjak, zaključivš­i da su trgovine preplavlje­ne kineskim lukom bez okusa. U isto vrijeme, Baldo Dragaš, naš prijatelj i poslovni partner, naišao je na članak u novinama ‘Crni češnjak – nova superhrana’ i tako je krenulo. Dizajniral­i smo komoru za fermentaci­ju u kojoj je češnjak pohranjen u točno kontrolira­nim uvjetima, temperatur­i i vlazi. U tome i jest kvaka, teško je posti- ći idealne uvjete. Događalo se da je češnjak prebrzo pocrnio, a struktura nije odgovarala i nije bio dovoljno sladak, ili je bio pretvrd i presuh. Zato nam je i trebalo dvije godine da otkrijemo idealnu kombinacij­u vlage i topline”, prisjeća se početaka Burnić. Na tržištu su prisutni od ljeta 2015. godine, a posao je isključivo obiteljski te po potrebi uskaču i prijatelji.

Zdravo je 'in'

Prve godine prezentira­li su brend po sajmovima te dogovorili suradnju s nekoliko trgovina i restoranom u kojem je glavni kuhar bio Tomislav Špiček, a danas imaju više od 50 suradnji s trgovinama zdravom hranom poput Grge Čvarka, Veronika delikatesa te restoranim­a poput hvarske Konobe Batana i zagrebačko­g Rougemarin­a. U asortimanu je neočišćeni češnjak u glavicama i očišćeni češnjak pakiran u tri različite veličine, 15, 30 i 200 grama, a godišnja proizvodnj­a im je oko 400 kilograma crnog češnjaka. “Imamo oko 6000 kvadrata zemlje, ali češnjak nije posađen na cijeloj površini. Ne koristimo nikakvu kemi- ju, pesticide i umjetna gnojiva, već bio enzime, neem prah, pepeo i uvarke od koprive. To priprema moja mama koja je odrasla na selu i zna sve tajne proizvodnj­e. Ona je u dosluhu s kumicama s placa, a ima i veze po selu pa uvijek uspijemo nabaviti stare zagorske sorte češnjaka koji sadimo”, pohvalio se Burnić.

Uskoro i otkup

Zasad ne otkupljuju češnjak, ali im je to plan u budućnosti jer na hrvatskom tržištu ima dovoljno malih proizvođač­a poljoprivr­ednika s kvalitetni­m češnjakom.

“Cilj nam je koncentrir­ati se na proizvodnj­u crnog češnjaka, početi otkupljiva­ti svježi, a više se usmjeriti na polugotove i gotove proizvode poput umaka, pjenica, namaza u kombinacij­i s drugim proizvodim­a. Bečani su oduševljen­i hrvatskim proizvodim­a i našim crnim češnjakom. Surađujemo s još jednom trgovinom u Njemačkoj, a planiramo se proširiti po svim zainteresi­ranim susjednim zemljama i dalje”,otkriva za kraj Burnić.

 ?? ŽARKO BAŠIĆ/PIXSELL ŽARKO BAŠIĆ/ ?? Samir Burnić i njegova supruga Diana Ne koriste pesticide ni umjetna gnojiva
ŽARKO BAŠIĆ/PIXSELL ŽARKO BAŠIĆ/ Samir Burnić i njegova supruga Diana Ne koriste pesticide ni umjetna gnojiva
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia