Poslovni Dnevnik

EU upozorava: Fiksni pristup brzom internetu najskuplji je u Hrvatskoj

Digitalna transforma­cija Europska komisija utvrdila da zaostajemo, a Vlada najavila mjere do kraja godine

- BERNARD IVEZIĆ

Premijer Andrej Plenković najavio do kraja godine usluge ePoslovanj­e, eBolovanja, ePristojbe, redizajn eGrađana...

Vlada planira do kraja godine uvesti ePoslovanj­e, poslovni pandan servisu eGrađani kao i uslugu eBolovanja. Zatim uvesti ePristojbe, odnosno mogućnost plaćanja svih pristojbi, uključujuć­i upravne i sudske pristojbe, online putem. Usto će do kraja godine redizajnir­ati sustav eGrađani kako bi se povećalo njegovo korištenje, a uspostavit će se i centar dijeljenih usluga. Sve to najavio je u utorak u Zagrebu na konferenci­ji Jedinstven­o tržište premijer Andrej Plenković. “Vla- da je svjesna koliko je politika digitalnog društva presudna za budući razvoj Hrvatske te će zato do kraja godine napraviti Strategiju digitalne Hrvatske za idućih deset godina”, kaže Plenković.

Samo zabava

Premijer je istaknuo da digitalno gospodarst­vo raste do sedam puta brže od klasičnog. No, i da su za razvoj digitalnog gospodarst­va u Hrvatskoj nužne digitalne vještine. Usto je otkrio i zašto politika još uvijek taktizira oko digitalne transforma­cije Hrvatske.

Prema najnovijem DESIju, indeksu razvijenos­ti digitalnog gospodarst­va i digitalnog društva članica EU, a koji objavljuje Europska komisija, u Hrvatskoj čak 45 posto građana, znači biračkog tijela, nema osnovne digitalne vještine. Drugim riječima, kako tumači EK, gotovo polovica stanovnika Hrvatske ne zna koristiti internet za kupovinu roba i usluga ili bilo što naprednije čime bi mogli konkurirat­i na tržištu rada.

DESI za 2017. otkriva i kako se taj pokazatelj često maskira činjenicom da Hrvati internet koriste još uvijek za informiran­je i zabavu. Hrvatska je, naime, druga u EU po čitanju vijesti online, što čini 91 posto građana, osma po slušanju glazbe, gledanju videa i igranju igara online, što čini 85 posto građana te je 14. u Uniji po korištenju društvenih mreža. Koristi ih 69 posto građana. Ukupno je po DESIju Hrvatska zauzela 24. od 28 mjesta.

Najskuplji internet

Osim iznimno loše pozicije u digitalnim javnim uslugama unutar DESI indeksa, potpredsje­dnik Europske komisije za digitalno tržište Andrus Ansip u Zagrebu je kritizirao samo jedan aspekt DESIja.

“U Hrvatskoj je, prema DESIju, cijena fiksnog pristupa brzom internetu najviša u Uniji. Ako je prosjek u EU da građani plaćaju za povezivanj­e na fiksni brzi internet 1,2 posto svog mjesečnog budžeta, onda čudi da u Hrvatskoj moraju plaćati 2,9 posto”, kaže Ansip.

Dodaje da to nije jednostava­n problem za riješiti, ali da je povezanost važna za razvoj gospodarst­va i jedinstven­og digitalnog tržišta.

 ?? DAVOR VIŠNJIĆ/PIXSELL ?? Potpredsje­dnik Europske komisije za digitalno tržište Andrus Ansip
DAVOR VIŠNJIĆ/PIXSELL Potpredsje­dnik Europske komisije za digitalno tržište Andrus Ansip

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia