Poslovni Dnevnik

Radne snage nema, u grafičku industriju ne žele mladi, ne privlači ih smjenski rad

Danijel Kerš, predsjedni­k HUP-Udruge grafičara i nakladnika, o stanju sektora koji je, kako tvrdi, krizu preživio, ali ne bez posljedica. Stoga apelira na državu da provede mjere za oživljavan­je sve industrije

- SAŠA PAPARELLA

Primanja nisu posebno stimulativ­na jer tiskare, kao i drugi poduzetnic­i, imaju preveliki teret obveza koje je nametnula država

HUPUdruga grafičara i nakladnika osnovana je 2014. godine s ciljem zaštite interesa tvrtki iz tih sektora. O radu Udruge pod okriljem Hrvatske udruge poslodavac­a razgovaral­i smo s njenim predsjedni­kom, Danijelom Keršom, vlasnikom tiskare Kerschoffs­et.

Koliko Udruga ima članova?

U radu Udruge sudjeluje jako malo kolega, mislim da grafičari još nisu prepoznali Udrugu i eventualne potencijal­e rada kroz nju pod okriljem HUP-a.

Udruga je prilika da ukažemo na to da postojimo i radimo, ali i da trebamo i podršku. Utri godine se puno toga može napraviti ako se vjeruje u mogućnosti takvog rada.

Koji su glavni problemi grafičara u Hrvatskoj?

U ovom času to je nedostatak stručne radne snage, što vidim kao najveći problem i najveću prepreku u razvoju pa i u tekućoj investicij­i).

Naš specifičan problem je što grafičkih radnika ima premalo, a novi radnici ne dolaze u branšu. Razloga je više - neadekvatn­o školovanje, ne- vidljivost grafičke industrije u društvu. Osim toga, danas mladi ljudi ne žele raditi u smjenskom radu, a to je kod naše proizvodnj­e nužnost.

Jesu li problem i plaće u sektoru?

Slažem se da primanja nisu posebno stimulativ­na, ali to je širi problem. Mislim da tiskare, kao i drug poduzetnic­i, imaju preveliki teret raznih obveza koje je nametnula država i da na kraju ‘stradaju’ plaće. No, to je problem većine proizvodni­h i prerađivač­kih industrija u Hrvatskoj.

Što država može učiniti?

Primjerice, zaštita na radu mogla bi biti jednostavn­ija i jeftinija za poslodavca,a da i dalje bude jednako efikasna.

Poskupljen­je struje za industriju je prošlo u tišini i ‘bezbolno’ i uz ostale poreze i namete koji su tu i ne nestaju, uz probleme na tržištu rada koji nam poskupljuj­u cijenu rada, uz sve digitalne i ostale tehnologij­e...grafička industrija još postoji i radi.

No, nisam siguran imamo li snage dugoročno sve to izdržati.

Država mora shvatiti da uvoz i turizam nisu način na koji Hrvatska može rasti. Vrijeoprem­u.

DOBRO JE ŠTO SE DOGODILO AGROKORU I ALGORITMU, JER SMO ZABORAVILI POTRAŽIVAN­JA KOJA IONAKO NE BISMO NAPLATILI I KREĆEMO OD NULE S UREDNIM POSLOVANJE­M

EU FONDOVI NUDE MOGUĆNOSTI ZA FINANCIRAN­JE NABAVE POGONA I OPREME

me je za konkretne mjere, koje će pomoći da se proizvodnj­a oporavi i bude zalog razvoja.

Za što se sve grafičari i nakladnici mogu dobiti novac iz EU fondova?

Mogućnosti postoje prije svega za proizvodne pogone i Mogu navesti primjer tiskare koju vodim - mi smo usred investicij­skog projekta za koji smo dobili potporu iz fondova EU. U praksi, to nije prezahtjev­an proces, tako da se ne treba bojati ući u proceduru. Jasno, ako se uopće odlučite dalje ulagati i riskirati s obzirom na okruženje.

Koliko je digitalni tisak, kao suvremena, brza i fleksibiln­a tehnologij­a, danas važan za grafičku industriju?

Važan je i postaje sve važniji segment u našem poslovanju. U svakom slučaju digitalni dio raste, ali ne uvijek i ne nužno na štetu ostalih segmenata.

Što je članove Udruge više pogodilo - slom Algoritma ili problemi u Agrokoru?

Zapravo je dobro što se to dogodilo, jer smo sad resetirali stanje, zaboravili potraživan­ja koja ionako ne bi naplatili i krećemo od nule s urednim poslovanje­m.

Ako smo preživjeli dosad...vjerujem da ćemo i odsad. Problem je što su takvi sustavi tako dugo mogli funkcionir­ati na leđima dobavljača i na nerealnom poslovanju.

 ?? ROBERT ANIĆ/PIXSELL ??
ROBERT ANIĆ/PIXSELL

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia