Poslovni Dnevnik

E.ON I RWE OBNAVLJAJU SVOJ STARI SJAJ ENERGETSKI­H DIVOVA

Kompleksna zamjena imovine njemačkih kompanija

- TOMISLAV PILI

Ojačavanje­m ‘zelenih’ proizvodni­h kapaciteta obje će kompanije učvrstiti svoju poziciju na njemačkom i europskom tržištu

Cijene dionica proizvođač­a električne energije E.ON i RWE snažno su skočile nakon objave najvećeg preslagiva­nja na njemačkom energetsko­m tržištu nakon odluke kancelarke Angele Merkel o postupnom napuštanju nuklearne energije. Na Frankfurts­koj burzi cijena RWEa uspela se jučer oko podneva za 9,3 posto na 19,57 eura, a E.ONa za pet posto na 8,90 eura po objavi kompleksne zamjene imovine između te dvije kompanije. Zamjena je vrijedna 43 milijarde eura.

Izvan dohvata stranaca

U središtu sporazuma nalazi se Innogy, tvrtka za proizvodnj­u struje iz obnovljivi­h izvora koju je RWE izdvojio 2016. godine, ali je ostao većinski dioničar. Prema detaljima sporazuma objavljeni­ma u nedjelju, E.ON će preuzeti RWEovih 76,8 posto udjela u Innogyju kroz kombinacij­u novoizdani­h dionica i prijenosa imovine. Naime, RWE će u zamjenu dobiti E.ONove manjinske udjele u svojim dvjema nuklearkam­a, Innogyjev biznis sa skladišten­jem plina, 16,7 posto dionica E.ONa kroz 20postotno povećanje kapitala te 49 posto udjela u austrijsko­m opskrbljiv­aču energijom Kelag. Zauzvrat će RWE isplatiti E.ONu u gotovini 1,5 milijardi eura.

Što se tiče malih dioničara Innogyja koji drže preostalih 23,2 posto dionica, oni će od E.ONa dobiti ponudu od 40 eura za dionicu što je 16 posto više od burzovne cijene od petka. Ukupno je E.ON za male dioničare pripremio 5,2 milijarde eura. Kada ova složena zamjena imovine bude dovršena, E.ON će postati kompanija usmjerena is- ključivo na elektrodis­tribuciju i pružanje usluga opskrbe kućanstvim­a. S druge strane RWE će ojačati proizvodne kapacitete sa snažnim “zelenim naglaskom”, a ukupno će obje kompanije učvrstiti svoju poziciju na njemačkom, ali i europskom elektroene­rgetskom tržištu. Ne treba zanemariti i da će Innogy ostati izvan dohvata stranih kompanija. Naime, na Innogy su “bacili oko” talijanski Enel, španjolska Iberdrola i francuski Engie, tvrde upućeni izvori Bloomberga.

Analitičar­i ocjenjuju kako se radi o najvećem preslagiva­nju obje kompanije otkako ih je snažno pogodio Energiewen­de, radikalni zaokret njemačke vlade od energije iz fosilnih izvora prema obnovljivi­m izvorima. K tome, 2011. došao je i drugi udar iz Berlina potaknut katastrofo­m u japanskoj nuklearki Fukushima, a radilo se o odluci o postupnom gašenju nuklearnih elektrana. Nekada najprofita­bilnije elektropri- vredne kom- panije u Eu- ropi, E.ON i RWE suočili su se s otpisima imovine teškima nekoliko milijardi eura te padom burzovne vrijednost­i. Na novonastal­e okolnosti E.ON i RWE su odgovorili oštrim rezanjem troškova te podjelom. Dok je RWE izdvojio “zelenu energiju” u Innogy, a zadržao termo i nuklearne elektrane, E.ON je tradiciona­lnu proizvodnj­u izdvojio u tvrtku Uniper, a zadržao proizvodnj­u iz obnovljivi­h izvora. U siječnju je manjinski udjel u Uniperu prodan finskom Fortumu za 3,8 milijardi eura. “Ovo je šansa za dvije ključne njemačke energetske kompanije. Prije 15 godina bili su globalni igrači, a sada su tek sjene nekadašnji­h divova. Sada imaju priliku postati pravi igrači, divovi u Njemačkoj i Europi”, istaknuo je za Bloomberg zastupnik Kršćanskod­emokratske unije (CDU) Joachim Pfeiffer. Međutim, vlasnička promjena dolazi u zahtjevnom trenutku za Innogy. Naime, Innogyjev izvršni direktor Peter Terium u prosincu je dao ostavku nakon pritužbi dioničara da je izgubio usmjerenos­t na dobit. Teriuma je privremeno zamijenio Uwe Tigges, dotadašnji član Uprave zadužen za ljudske potencijal­e. Osim toga, prošloga tjedna otkriveno je da je financijsk­i direktor Bernhard Günther napadnut kiselinom od nepoznatog počinitelj­a i teško ozlijeđen prebačen u bolnicu.

Opasnost za konkurenci­ju

Međutim, ne slažu se svi s ovim megapovezi­vanjem. Prema riječima Wilfrieda Gillratha, direktora Lichtblick­a, najvećeg opskrbljiv­ača “zelenom energijom” s više od milijun korisnika, povezivanj­e E.ONa i RWE opasnost je za konkurenci­ju na energetsko­m tržištu i može dovesti do viših cijena za potrošače. “Ovo spajanje mora biti ispitano”, izjavio je Gillrath. Podsjetimo, prošle su godine zapuhali povoljniji vjetrovi za njemačke elektroene­rgetske divove.

Nakon što je Ustavni sud presudio da je vladin porez na nukle- arno gorivo nezakonit, kompanije mogu traži- ti povrat najmanje 6,3 milijarde eura. U E.ON- ovu slučaju to znači da bi zajedno s dokapita- lizacijom zaduženost mogao smanjiti sa 26,3 m i l i j a rde eura na 21,5 milijardi eura.

OVO JE ŠANSA ZA DVIJE KLJUČNE KOMPANIJE KOJE SU PRIJE 15 GODINA BILI GLOBALNI IGRAČI, KAZAO JE ZASTUPNIK KRŠĆANSKO-DEMOKRATSK­E UNIJE JOACHIM PFEIFFER

 ?? Izvor: Reuters ?? Udjel u Innogyju od 76,8 posto Elektrodis­tribucijsk­o poslovanje 1,5 milijardi eura u gotovini
Izvor: Reuters Udjel u Innogyju od 76,8 posto Elektrodis­tribucijsk­o poslovanje 1,5 milijardi eura u gotovini

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia