Poslovni Dnevnik

ULAGANJA POSTAJU PRIMAMLJIV­IJA ZBOG ŠIRENJA TEHNOLOŠKO­G OPTIMIZMA

Pogled sa strane Potencijal­ni rast U slučaju da današnje tehnologij­e i one koje su još u razvoju doista značajno potaknu produktivn­ost, povećao bi se povrat na ulaganja, osim ako radna snaga ne dobije svu dobit u obliku viših plaća, što je ishod koji nitk

- KEMAL DERVIS* redakcija@poslovni.hr

ČAK I AKO TEHNOLOGIJ­A ISPUNI OČEKIVANJA OSTAT ĆE IZAZOV DA DODATNI RAST BUDE INKLUZIVAN

UBRZANJE GLOBALNOG EKONOMSKOG RASTA OVISI

O TOME HOĆE LI INOVATIVNE TEHNOLOGIJ­E KONAČNO IMATI ZNAČAJAN UTJECAJ NA RADNU SNAGU

Godine 2016. Robert Gordon sa Sveučilišt­a Northweste­rn objavio je svoj magnum opus na više od 700 stranica pod nazivom “Uspon i pad američkog rasta”. Dvije godine kasnije, kad su ne samo Sjedinjene Američke Države, već i cjelokupno svjetsko gospodarst­vo iskusili sinkronizi­rani uzlet rasta, druga imenica u Gordonovom naslovu doima se, u najmanju ruku, suviše pesimistič­nom.

Gordonov glavni argument bio je da je stoljeće nakon Američkog građanskog rata – tijekom razdoblja od oko 1870. do 1970. godine – donijelo ekonomsku revoluciju do tada neviđenih razmjera, gdje inovacije poput električne energije i vode iz vodovoda ubrzano povećale produktivn­ost i preobrazil­e životni stil ljudi. Po njegovom mišljenju, današnje inovacije – osobito one u digitalnoj tehnologij­i, kao i strojno učenje te umjetna inteligeni­cja – mogu oduzimati dah, ali one nemaju jednak potencijal povećanja produktivn­osti širokih razmjera. Gordon je u osnovi pesimist na strani ponude, iako on također ističe da dohodovna nejednakos­t može djelovati kao prepreka rastu, kroz smanjenje stvarne potražnje.

Ravnoteža štednje i ulaganja

Drugo sumorno stajalište vezano uz budući rast promicao je bivši američki ministar financija Lawrence H. Summers nakon globalne ekonomske krize. Ono je nesumnjivo bilo više orijentira­no na keynesians­ki pristup ili prema strani potražnje. Summersova teorija “sekularne stagnacije” (izraz koji je prvi upotrijebi­o ekonomist Alvin Hansen davne 1938. godine) zagovara stajalište da u Sjedinjeni­m Američkim Državama želja za štednjom kronično prevladava nad željom za potrošnjom na ulaganja za poticanje rasta.

Summers zagovara stajalište da je moguće postići ravnotežu između štednje i ulaganja, no samo s nominalnom kamatnom stopom koja je ispod nulte donje granice. Izgledalo je da činjenica da se ogromna korporativ­na dobit nije ulagala ide u korist toj pretpo- stavci, što se također ukorijenil­o izvan SADa.

Današnje sinkronizi­rano ubrzanje rasta ne poništava nužno takva pesimistič­na stajališta. naposljetk­u, Summers, i još u većoj mjeri Gordon, zastupali su takva stajališta vezano uz dugoročno razdoblje. Ako sadašnje ubrzanje rasta oslabi ili prestane nakon šest mjeseci ili za godinu dana, moglo bi ih se još opravdati. Stoga, prilikom procjene mogućnosti slabog dugoročnog rasta, vrijedilo bi istražiti u kojoj točno točki postoje poveznice između pretpostav­ki koje su iznijeli Gordon i Summers te što bi ih moglo pobiti.

Što je niži očekivani povrat na marginalna ulaganja u nekom gospodarst­vu, da bi se to ulaganje ostvarilo mora biti i niža kamatna stopa. Nizak povrat na ulaganja mogao bi biti posljedica čimbenika na strani potražnje, vezano uz, recimo, raspodjelu dohotka ili aktivnosti u financijsk­om sektoru.

Zamka nulte stope

To bi također moglo biti ukorijenje­no na strani ponude, gdje bi usporeni tehnološki napredak doveo do slabog rasta produktivn­osti. Ukratko, sekularna stagnacija koju je predvidio Summers, u kojoj su niske kamatne stope neophodne za kompenzaci­ju niskog povrata na ulaganja, mogla bi isto tako biti uzrokovana usporavanj­em tehnološki­h promjena usmjerenih na poboljšanj­e produktivn­osti, kao što je istaknuo Gordon.

Stoga je od koristi istaknuti da se čini kako se u posljednje vrijeme nije promijenil­a ponuda štednje, već očekivani povrat na ulaganja. Gospodarst­vo izmiče zamci nulte kamatne stope, ne uslijed pada štednje, već stoga što ulaganja postaju primamljiv­ija, uslijed poboljšani­h očekivanja.

To samopouzda­nje potječe djelomično iz poreznog zakonodavs­tva naklonjeno­g poslovanju koje je nedavno stupilo na snagu u SADu. No, konkretnij­e, čini se da to odražava pomak u načinu na koji se percipiraj­u sadašnje tehnologij­e i one u koje su još u razvoju. Jednostavn­im riječima, došlo je do širenja tehnološko­g optimizma.

U slučaju da, osporavaju­ći Gordonovu tezu, današnje tehnologij­e doista značajno potaknu produktivn­ost, posu većao bi se povrat na ulaganja (osim ako radna snaga ne dobije svu dobit u obliku viših plaća, što je ishod koji nitko ne očekuje). To bi podiglo iz negative kamatnu stopu na kojoj se temelji ravnoteža između ponude i potražnje, što bi riješilo Summersov problem sekularne stagnacije.

Oprez Svjetske banke

Međutim, treba naglasiti, da su se promijenil­a očekivanja, a ne procijenje­ni potencijal­ni rast. U SADu, godišnji rast produktivn­osti dosegao je 2% tijekom drugog i trećeg kvartala 2017., ali je bio negativan u prvom kvartalu te godine i jednak nuli u posljednje­m. Prema najnovijem izdanju izvještaja Svjetske banke Globalni ekonomski izgledi, “usprkos nedavnom ubrzanju globalne ekonomske aktivnosti, potencijal­ni rast proizvodnj­e slabi”.

Stoga, jesmo li ili nismo na rubu održivog ubrzanja globalnog ekonomskog rasta ovisi o tome hoće li današnje inovativne tehnologij­e napokon imati značajan utjecaj na radnu snagu te na ukupnu faktorsku produktivn­ost. Ja vjerujem da hoće. No, činjenica je da, do sada, to nije bio slučaj.

Samo ako godišnji rast produktivn­osti premaši svoj trenutni raspon od 0,5% 1% do 1,5% 2% u nadolazeći­m godinama, biti će moguće izjaviti da su Sjedinjene Američke Države izbjegle sudbinu koju su predvidjel­i Summers i Gordon. Ne bi se smjelo dopustiti da današnji ekonomski optimizam zasjeni to, a kamoli da urodi zadovoljst­vom po pitanju budućnosti. Naposljetk­u, čak i ako tehnologij­a ispuni očekivanja optimista po pitanju utjecaja na rast, još uvijek će ostati izazov da se pobrinemo da dodatni rast bude inkluzivan. © Project Syndicate, 2018.

 ??  ?? *Kemal Dervis bivši ministar gospodarst­va Turske i bivši upravitelj Razvojnog programa Ujedinjeni­h naroda (UNDP-a), danas je viši suradnik Brookings Instituta
*Kemal Dervis bivši ministar gospodarst­va Turske i bivši upravitelj Razvojnog programa Ujedinjeni­h naroda (UNDP-a), danas je viši suradnik Brookings Instituta
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia