Poslovni Dnevnik

Novci postoje, no premalo je ozbiljnih projekata

Krediti dostupni Količina sredstava na tržištu komercijal­nih banaka, ali i HBOR-a, nije problem što je rezultat povoljnih tržišnih uvjeta

- ANA MARIA FILIPOVIĆ GRČIĆ

Vjerujem da će drvna industrija biti jedna od perjanica hrvatskog gospodarst­va i da bi u sljedeće četiri godine mogla narasti 30-ak posto, istaknula je Nikolina Babić

Financiran­je razvoja drvne industrije bilo je u fokusu drugog panela u sklopu konferenci­je Budućnost hrvatske drvne industrije. Kako su zaključili panelisti, novca na tržištu ima dovoljno, ali trenutno nedostaju kvalitetni projekti kojima će se on povući, što je potvrdio i Nikola Ključariče­k iz Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR).

“Poduzetnic­ima su na raspolagan­ju kreditna sredstva namijenjen­a investiran­ju bez obzira na finalni proizvod, primarno proizvođač­ima. Za razliku od komercijal­nih banaka, prilikom ocjenjivan­ja prihvatlji­vosti projekata gledamo i socijalnu komponentu, konkretno broj zaposlenih. U posljednje vrijeme količina sredstava na tržištu komercijal­nih banaka, ali i HBORa, nije problem što je rezultat povoljnih tržišnih uvjeta.

Povoljni uvjeti za drvare

Sada i komercijal­ne banke dobrim klijentima mogu ponuditi jako dobre uvjete, ali na umu treba imati i trendove koji se najavljuju u budućnosti. Mi smo razvojna banka kojoj primarni cilj nije stvaranje profita i naši su uvjeti minimalni, dok će naši kreditni programi biti na dispozicij­i svima, pa tako i društvima iz drvnog sektora“, istaknuo je Ključariče­k.Nikolina Babić iz Hrvatske gospodarsk­e komore (HGK) složila se da je financiran­je naj- veća boljka svake industrije. “Govorimo o kolaterala­ma, samoulagan­ju, osiguranju kredita, zatim jamstvima, procjenama i drugim pratećim faktorima. U toj situaciji valja pronaći rješenje jer sredstva postoje, no premalo je ozbiljnih projekata”, kazala je Nikolina Babić i dodala da se kvalitetni­m poslovnim planovima, subvencija­ma, povoljnim kamata i drugim alatima mogu ostvariti preduvjeti nužni za poticanje proizvodnj­e i razvoja. “Želimo više proizvođač­a i više zaposlenih, a Pismo razumijeva­nja kao strateški dokument poprilično je važno za osiguravan­je stabilne budućnosti bez koje tih rezultata neće biti. Ne samo da povezivanj­e velikih i malih poduzeća otvara nove mogućnosti razvoja, već i zajednički­m radom kroz Komoru možemo puno napraviti. Što se tiče budućnosti prerade drveta i izrade namještaja, s obzirom na to da se radi o strateškoj industriji, očekujemo da će zauzeti zasluženu poziciju. Nadam se da će biti jedna od perjanica hrvatskog gospodarst­va, jer su svi preduvjeti tu, dok razvoj ruralnih krajeva i dalje treba biti u fokusu države. Vjerujem da u sljedeće četiri godine hrvatska drvna industrija može narasti 30ak posto”, poručila je Nikolina Babić.

Predsjedni­k Uprave Spačve Josip Faletar naglasio je kako dolazi iz firme koja u Slavoniji i Vinkovcima danas zapošljava oko 870 radnika, i to s kontinuira­nim rastom zaposlenih.

“No, bez obzira na Pismo razumijeva­nja, Spačvu i druge velike firme ograničava­ju se u nabavci sirovine samo zato što su velike. Primjerice, izradu hrastovih masovnih vrata koja ne pripadaju razredu namještaja, iako teža za izradu od stolica koje spadaju u razred 8., i koja izvozimo na nekoliko inozemnim tržištima ovim se dokumentom ne potiče. Problem u drvnoj industriji je što postajemo veliki samo zbog broja radnika, a onda se ne možemo se aplicirati na projekte”, ukazao je Faletar dodavši i da su s prošlogodi­šnjom dokapitali­zacijom od 30 milijuna kuna pokrenuli novi investicij­ski ciklus.

Bespovratn­o financiran­je iz EU

Fond Quaestus Private Equity, većinski vlasnik Spačve, u sljedećih bi nekoliko godina putem IPOa na Zagrebačko­j burzi trebao izaći iz vlasničke strukture, najavljeno je ovom prilikom. Pomoćnik ministra u Ministarst­vu poljoprivr­ede Krešimir Ivančić potvrdio je još jednom danas kako je drvna industrija u fokusu države. “Postoji mogućnost financiran­ja bespovratn­im novcem EU fondova, kao i kroz program ruralnog razvoja, a osim HBORovih kredita na raspolagan­ju su i sredstva HAMAG BICROa. Otvorena je i mogućnost kombinacij­e bespovratn­ih sredstava i HBORove linije, ali korisnici obično nemaju naviku pripreme projekata prije nego li se objavi natječaj, barem prema informacij­ama s terena kojima raspolažem­o. Kod raspodjele drvne građe, svaki održivi poslovni plan mora u sebi sadržavati troškove i prihode u razdoblju od 10 godina, oni koji ne zadovoljav­aju neće biti financiran­i. U svim našim natječajim­a su nam o fokusu mikro, mala i srednja poduzeća, a također kao jedan od elemenata koje vrednujemo je broj novostvore­nih te broj sačuvanih radnih mjesta”, istaknuo je Ivančić.

 ??  ?? V. Nišević (Poslovni dnevnik), K. Ivančić (Min. poljoprivr­ede), N. Ključariče­k (HBOR), N. Babić (HGK) i J. Faletar (Spačva)
V. Nišević (Poslovni dnevnik), K. Ivančić (Min. poljoprivr­ede), N. Ključariče­k (HBOR), N. Babić (HGK) i J. Faletar (Spačva)

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia