Poslovni Dnevnik

Nijemci ih gase, Francuzi spašavaju

Nuklearna energija Odluka Njemačke da ugasi sve svoje nuklearke uvela pomutnju u europsku energetiku

- DARKO BIČAK

Areva, najveća francuska kompanija u segmentu gradnje nuklearnih reaktora, našla se u krizi pa se u restruktui­ranje uključila i država

Iako je nuklearna energija dugo vremena smatrana svetim gralom energetike, nesreće u elektranam­a u Černobilu, danas već davne 1986., i ona Fukušimi iz 2011. su okrenule javnost protiv ove tehnologij­e. Mnoge ekološki osviješten­e, a uz to i turističke zemlje, poput Francuske, Belgije, Švedske, Kanade i Švicarske, i dalje temelje svoju energetiku na nuklearkam­a, dok neke, prije svega Njemačka, odustaju od primjene ove tehnologij­e.

Veliko preslagiva­nje

Trenutno se razvija više nuklearnih energetski­h projekta, no oni su uglavnom vezani uz zemlje u kojima javnost ne igra neku ozbiljniju ulogu u političkom odlučivanj­u. Iako na “zapadu” nije bilo ozbiljniji­h nuklearnih havarija, upravo je odluka Njemačke iz 2011. da zatvori svih svojih 17 nu- klearki do 2022. uvela pomutnju u europsku energetiku. Naime, EU je, uz Rusiju i SAD, glavni civilni nuklearni igrač u svijetu te se zadnjih godina događa veliko preslagiva­nje tvrtki iz tog sektora. Areva je najveća francuska kompanija u segmentu gradnje nuklearnih reaktora kojoj zadnjih godina ne cvjetaju ruže. Sredinom prošle godine objavajeno je da su japanski industrijs­ki konglomera­t Mitsubishi i francuska tvrtka za inženjersk­e usluge Asystem kupili od francuskog EDFa udjele u proizvođač­u nuklearnih reaktora New NP, a koji je prije krize pripadao Arevi. Lani je i službeni Pariz obavijesti­o EU o planu restruktur­iranja Areve, uključujuć­i i isplatu prethodno odobrenih 4,5 milijardi eura iz državne blagajne. Francuska smatra nuklearnu energiju ključnom privrednom granom, što objašnjava i sudjelovan­je vlade u pregovorim­a o restruktur­iranju tog sektora.

Novi div na pomolu

Njemačke tvrtke pak muku muče s troškovima gašenja nuklearki i njihova zbrinjavan­ja jer tamošnji glavni igrači, E.ON, RWE i EnBW moraju do 2022. godine u državni fond za skladišten­je nuklearnog otpada uplatiti ukupno 23,5 milijardi eura što predstavlj­a veliki financijsk­i teret njihovu održivu poslovanju. Jedan od načina opstanka je i udruživanj­e te je tako nedavno objavljeno da su E.ON i RWE postigli sporazum o udruživanj­u snaga i razmjeni imovine, a što bi im trebalo omogućiti da se odmaknu od sve neprofitab­ilnijih fosilnih izvora i nuklearne energije te stvore najveću energetsku tvrtku u Europi. Ukoliko plan zaživi, nakon složene transakcij­e teške oko 60 milijardi eura, E.ON bi trebao postati najveći europski operator elektroene­rgetskih mreža i maloprodaj­e dok će RWE biti 2. najveći proizvođač zelene energije. Operaciona­lizacija ove transakcij­e se ne očekuje prije 2020.

E.ON I RWE SU U ZAJEDIČKOM PRESLAGIVA­NJU VLASNIŠTVA TEŠKOM 60 MILIJARDI EURA KOJI ĆE OBJE TVRTKE UDALJITI OD FOSILNIH IZVORA I NUKLEARNE ENERGIJE TE IH UČINITI KONTINENTA­LNIM LIDERIMA U ENERGIJI

 ??  ?? Za sanciju njemačke tvrtke moraju uplatiti 23,5 mlrd. eura
Za sanciju njemačke tvrtke moraju uplatiti 23,5 mlrd. eura

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia