Poslovni Dnevnik

Izvoznici ustali protiv snažnog eura, predvode ih Daimler i Renault

Kao u Hrvatskoj Kompanije iz Europske unije suočene s jačanjem američkog gospodarst­va potaknutog slabim dolarom

- TOMISLAV PILI

Razlog značajnog jačanja europske valute očekivanje je tržišta da će Europska središnja banka (ESB) uskoro početi dizati kamatne stope

Jaki euro otkinuo je dobar dio zarade europskim izvoznicim­a, a tečaj može ublažiti samo – nova ekonomska kriza u Americi, smatraju valutni stručnjaci. Zbog većeg povjerenja u snagu europske ekonomije, euro je prema dolaru u godinu dana do kraja ožujka ojačaom 16 posto. Takvo tečajno kretanje eurospki izvoznici morali su osjetiti. Prema podacima Thomson Reutersa, svega 22 posto kompanija čije su dionice u sastavu europskog burzovnog indeksa Stoxx 600 objavilo je za prvo tromjesečj­e prodajne rezultate iznad očekivanja analitičar­a. S druge strane, zbog slabijeg dolara američki je izvoz konkurentn­iji, pa je 74 posto kompanija iz sastava indeksa S&P 500 nadmašilo prognoze o prodajnim prihodima.

(Pre)jak euro za lošije tromjesečn­e rezultate izravno su „optužili“, među ostalima, proizvođač­i automobila poput njemačkog Daimlera i francuskog Renaulta, zatim proizvođač autodijelo­va Continenta­l te farmaceuts­ka kompanija Sanofi. Ta je kompanija objavila da je snažan euro smanjio prodajne prihode za više od osam posto dok Daimler u čijem je portfelju MercedesBe­nz očekuje da će nepovoljan tečaj smanjiti rast prihoda za cijelu ovu godinu. Ako bi se samo gledali rezultati poslovanja velikih kompanija u Europi i SADu, lako bi se došlo do zaključka da je situacija u SADu bajna, a Europa je u krizi, ističe Josip Kokanović, valutni analitičar Admiral Marketsa.

“No, po svim parametrim­a (ekonomski rast, stopa nezaposlen­osti i inflacije) gospodarsk­a situacija se stabilno popravlja i u SADu i u Europi. Jedina varijabla koja se značajno razlikuje između SADa i Europe je tečaj valuta. Naime, euro je od početka ove godine 15 do 20 posto jači nego prije godinu dana, dok je dolar u istoj mjeri slabiji. Zbog toga su europski proizvodi u SADu, Kini i nekim drugim dijelovima svijeta 15 do 20 posto skuplji i manje se prodaju. To naravno doprinosi padu izvoza i profita europskih kompanija”, pojašnjava Kokanović. Nažalost, trend jačanja eura se vjerojatno neće brzo zaustaviti, dodaje taj stručnjak.

“Iako su kamatne stope u SADu trenutno više nego u Europi, to se ne odražava na valutnom tržištu. Razlog značajnog jačanja europske valute očekivanje je tržišta da će Europska središnja banka (ECB) uskoro početi dizati kamatne stope, pa će se držanje eura na štednji i europskim obveznicam­a isplatiti. No za sad, još uvijek nema konkretne ECBove najave o datumu početka podizanja kamatnih stopa. Stoga je posjedovan­je eura i dalje neisplativ­o“, kaže Kokanović.

 ?? FOTOLIA ?? Europski proizvodi su u SAD-u, Kini i nekim drugim dijelovima svijeta 15 do 20 posto skuplji
FOTOLIA Europski proizvodi su u SAD-u, Kini i nekim drugim dijelovima svijeta 15 do 20 posto skuplji
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia