Poslovni Dnevnik

Siromašni istok uvođenjem eura želi do novca iz fondova

Novi kandidat Nakon Bugarske i Hrvatske, ulazak u eurozonu najavila i Rumunjska

- TOMISLAV PILI tomislav.pili@poslovni.hr

Prijedlog novog proračuna Europske unije velik naglasak stavlja na članice eurozone, kažu analitičar­i

Nakon Bugarske i Hrvatske, za uvođenje eura odlučila se i treća najsiromaš­nija članica Europske unije Rumunjska. Vlada u Bukureštu objavila je da će svoju strategiju ulaska u eurozonu objaviti do kraja godine, prenosi Bloomberg. Time je Rumunjska obnovila odluku o uvođenju eura donešenu prije tri godine.

Bliže europskoj jezgri

Prema navodima stranih analitičar­a, pridruživa­nje Bugarske, Hrvatske i Rumunjske eurozoni može pomoći tim državama da ostanu bliže europskoj jezgri dok je upitno kako će izgledati buduća raspodjela novca iz europskih fondova, ključnog pokretača ekonomskog rasta siromašnij­ih članica. “Nakon Brexita, biti izvan eurozone može vas učiniti autsajdero­m”, ističe za Bloomberg Juraj Kotian, ekonomski analitičar austrijske banke Erste Group. “Ako pogledate prijedlog novog proračuna Europske unije, vidjet ćete da je velik naglasak stavljen na članice eurozone”, dodao je Kotian.

Bugarska je za sada najdalje otišla u pripremama. Najsiromaš­nija članica Europske unije već je vezala tečaj nacionalne valute za euro i priprema se za ulazak u tečajni mehanizam ERM II u sljedećih nekoliko mjeseci. Podsje- timo, u ERM II mehanizmu zemljakand­idatkinja mora provesti najmanje dvije godine. Analitičar­i procjenjuj­u da će se u Hrvatskoj plaćati eurom za pet do sedam godina. Za Rumunjsku, najveću državu u ovoj skupini sa 20 milijuna stanovnika, još je prerano izreći bilo kakve rokove. Svjesna je toga i tamošnja vlada.

Prvo dubinska analiza

“Postavljan­je konkretnog datuma uvođenja eura prvo zahtjeva dubinsku analizu, posebno realne, strukturne i institucio­nalne konvergenc­ije”, navodi se u vladinom priopćenju. Kako će rumunjska kandidatur­a biti prihvaćena još je nejasno s obzirom na trenutnu ekonomsku snagu.

S druge strane, bugarski, hrvatski i rumunjski planovi u suprotnost­i su sa stavom bogatijih istočnih članica Europske unije. Dok Slovenija, Slovačka i baltičke države koriste euro, Češka, Mađarska i Poljska ne namjeravaj­u ići tim putem. U tom kontekstu gorko grčko iskustvo kako izgledaju posljedice odustajanj­a od nacionalne valute daje im za pravo. Međutim, za europsku “istočnu periferiju” novac razvojnih fondova most je za premošćiva­nje siromaštva.

DOK SLOVENIJA, SLOVAČKA I BALTIČKE DRŽAVE KORISTE EURO, ČEŠKA, MAĐARSKA I POLJSKA NE NAMJERAVAJ­U IĆI TIM PUTEM

 ?? FOTOLIA ?? Vlada u Bukureštu svjesna je da je još prerano za procjene kada će lej zamijeniti europskom valutom
FOTOLIA Vlada u Bukureštu svjesna je da je još prerano za procjene kada će lej zamijeniti europskom valutom
 ?? izvor: MMF ??
izvor: MMF

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia