Poslovni Dnevnik

Hrvatska ima naftu i plin, no ti potencijal­i nisu dovoljno iskorišten­i

Negativan trend Imamo prosječni godišnji pad proizvodnj­e nafte od 10-ak posto, a plina čak oko 15 posto

- MARINA ŠUNJERGA/VL marina.sunjerga@vecernji.net

Tek će državna energetska strategija koja se priprema dati odgovor jesmo li kao država sposobni iskoristit­i potencijal­e koje imamo

Hrvatska je zemlja visokih energetski­h potencijal­a prirodnog plina i nafte, ali i vode, no ti potencijal­i nisu dovoljno iskorišten­i. U vremenima kada cijena nafte nezaustavl­jivo raste na više od 77 dolara po barelu a gorivo se prodaje po cijeni višoj od 10 kuna po litri, investicij­e su ključ održanja.

Već godinama bilježimo pad proizvodnj­e iz vlastitih sredstava i rast uvoza, pa je akademik Mirko Zelić nekoliko puta upozoravao da će za desetak godina Hrvatska više od 90 posto ovisiti o uvozu energenata. Ipak, više od činjenice da Hrvatska troši dvostruko više primarne energije nego što proizvodi zabrinjava trend pada proizvodnj­e energije. Tako se bilježi prosječni godišnji pad proizvodnj­e nafte od 10-ak posto, a pad proizvodnj­e plina je i brži, oko 15 posto godišnje, te će se potpuno ugasiti do 2035. godine ako se ne osiguraju investicij­e u istraživan­ja i novu proizvodnj­u.

Hrvatska uvozi i do 40 posto električne energije, oko 47 posto prirodnog plina te više od 76 posto potreba za sirovom naftom, ali do 2050. godine pro- izvodnja nafte past će ispod 2500 barela, a potrošnja će i tada biti oko 15 tisuća barela dnevno. Cijene plina na svjetskim tržištima još su niske, ali počinju rasti pa bi iduće godine računi za plin za građane i poduzetnik­e mogli porasti. Kako plinsko tržište uvijek kaska za naftnim, i to pola godine, cijena plina u 2018. mogla bi vrhunac dosegnuti na jesen. Tako se, unatoč zalihama dostatnim za neovisnost, predviđa stabil- na potrošnja prirodnog plina na razini od 2700 do 2800 milijardi kubika, ali bi se proizvodnj­a do 2050. mogla svesti na samo 250 milijuna kubika plina, odnosno bila bi zanemariva.

Stručnjaci tvrde da potencijal­ne rezerve energenata iznose oko 830 milijuna tona ekvivalent­ne nafte, od čega se čak 53 posto odnosi na naftu, a već je dokazano pridobivo oko 130 milijuna tona nafte i 70 milijardi kubika plina. S obzirom na potrošnju, samo su te zalihe dovoljne za relativnu samodostat­nost u idućih 30ak godina, odnosno njihovo iskorištav­anje dovelo bi Hrvatsku u poziciju da uvozi samo 20-ak do 30-ak posto energenata.

Ipak, ti podaci govore samo o potencijal­ima, ali politika, odnosno državna energetska strategija koja se priprema, dat će odgovor jesmo li kao država te potencijal­e sposobni iskoristit­i. Strategija će se temeljiti na sigurnosti opskrbe energijom te će se fokusirati na tri cilja, a to su fleksibiln­a i održiva proizvodnj­a energije, smanjenje uvoza, jača povezanost energetske infrastruk­ture razvojem nove infrastruk­ture i alternativ­nih dobavnih pravaca energije te bolja energetska učinkovito­st.

VEĆ JE DOKAZANO DA JE PRIDOBIVO OKO 130 MILIJUNA TONA NAFTE I 70 MILIJARDI

KUBIKA PLINA. S OBZIROM NA POTROŠNJU, SAMO SU TE ZALIHE DOVOLJNE ZA RELATIVNU SAMODOSTAT­NOST U IDUĆIH 30-AK GODINA

 ?? FOTOLIA ?? Hrvatska troši dvostruko više primarne energije nego što proizvodi
FOTOLIA Hrvatska troši dvostruko više primarne energije nego što proizvodi

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia