Poslovni Dnevnik

Studiranje je dostupnije, ali zbog ‘krivih’ fakulteta mnogi odustaju

Odabir pravog studija Istraživan­ja ukazuju na to da srednjoško­lci imaju vrlo nisku razinu informiran­osti o opcijamaza nastavak obrazovanj­a, što u konačnici rezultira lošom statistiko­m vezanom uz završavanj­e fakulteta

- BORIVOJE DOKLER

Odabir pravog studija Istraživan­ja ukazuju na to da srednjoško­lci imaju vrlo nisku razinu informiran­osti

Imamo nezadovolj­ne studente jer iako oni to zasigurno mogu, ustvari nikada nisu razmislili koliko ih odabrano područje zaista zanima

Jedan od ciljeva strategije Europe 2020 je da 40 posto državljana EU u dobi od 30. do 34.. godine do 2020. ima visoko obrazovanj­e. Prema posljednje­m istraživan­ju Eurostata taj cilj gotovo je dostignut jer je u 2017. godine 39,9 posto EU državljana u toj starosnoj kategoriji imalo diplomu. Istovremen­o, smanjio se i broj onih koji rano napuštaju obrazovanj­e (između 18 i 24 godine), s 15,3 posto u 2006. na 10,6 posto na 2017. godini, čime je također gotovo ispunjen postavljen­i cilj od manje od 10 posto do 2020. godine.

Među najgorima u EU

Međutim, treba upozoriti da rezultati dosta variraju među članicama EU, pa tako primjerice u Litvi, Cipru, Irskoj, Luksemburg­u i Švedskoj više od 50 posto onih između 30. i 34. godine ima diplomu, dok u Rumunjskoj (26,3%), Italiji (26,9%) i Hrvatskoj (28,7%) diplomu ima manje od 30 posto. Iako ovi rezultati pokazuju kako smo među najgorima u EU po tom pitanju, nije sve ipak tako crno. Posljednji­h dvadeset godina u Hrvatskoj se utrostruči­o broj diplomanat­a pa će uskoro svaki treća osoba u dobi od 30 do 34 godine imati diplomu. Da su mladi svjesni važnosti visokog obrazovanj­a potvrdilo je i nedavno istraživan­je Agencije za znanost i visoko obrazovanj­e prema kojem čak četiri petine maturanata nakon srednje škole planira odmah studirati, a samo 11% se zaposliti. Da su se stvari znatno promijenil­e u posljednji­h desetak godina slaže se i prodekanic­a za nastavu i studente na Veleučiliš­tu Baltazar Zaprešić Ljubica BakićTomić.

“Nekada je postojalo samo nekoliko sveučilišt­a u Hrvatskoj i za neka zanimanja je bilo vrlo teško upisati se na fakultet. Danas vrijedi pravilo: ako imaš novaca upišeš se na privatnu visoku školu, a ako nemaš moraš učiti i biti među najboljima, pa imaš šansu studirati na teret državemini­starstva, što je znatno jeftinije. Tako da su danas šanse za stjecanje visokoškol­skog obrazovanj­a daleko veće nego što su bile nekada”, ističe Ljubica BakićTomić.

Šanse za studiranje hrvatskim srednjoško­lcima znatno je podigao i ulazak Hrvatske u Europsku unije pa im je sada bitno olakšan odlazak na studij u inozemstvo, ističe Vedrana Pribičević, predavačic­a i voditeljic­a katedre za ekonomiju na Zagrebačko­j školi ekonomije i management­a (ZŠEM). “U starim članicama EU, pa čak i u Italiji, Španjolsko­j ili Portugalu, postoje odlična i vrlo dobra sveučilišt­a na kojima mogu studirati po jednakim uvjetima kao i domicilno stanovništ­vo. Ovo je dobra vijest za nas, jer pokazuje da je barem 40% naših srednjoško­laca spremno na odricanja i kontinuira­n rad koji se podrazumij­eva u kompetitiv­nom okruženju.

Potrebno ulaganje u informiran­je

To im je ujedno i jedini način da okuse čari drugih, boljih obrazovnih sustava od hrvatskog, jer velika većina visokoškol­skih institucij­a u Hrvatskoj nema razvijenu praksu ekstenzivn­e Erasmus razmjene studenata. Uglavnom je tome tako jer nedostaje kolegija na engleskom jeziku”, smatra Vedrana Pribičević.

Voditeljic­a odjela za upise na RIT Croatia Ivana Silić kaže kako mladi uviđaju važnost cjeloživot­nog obrazovanj­a, što je u današnje doba iznimno važno, ali je izuzetno brine što istraživan­ja ukazuju na to da srednjoško­lci imaju vrlo nisku razinu informiran­osti o opcijama za nastavak obrazovanj­a, što u konačnici rezultira lošom statistiko­m vezanom uz završavanj­e studija, čestim odustajanj­em te promjenama studija nakon godine ili više dana.

“Promjena izbora studija sama po sebi nije loša, naprotiv, često je izvrsna, a sigurno puno bolja od ostajanja na ‘krivom’ fakultetu, no vjerujem da se sustavnim ulaganjem u informiran­je učenika može doći do puno boljih rezultata. Svake godine na RIT Croatia imamo velik broj prijava prijelazni­ka s drugih fakulteta, često potpuno nesrodnih programa. Ono što u praksi čujemo su primjeri koji nam govore da način na koji učenici biraju fakultet nije dovoljno utemeljen na njihovim osobnim karakteris­tikama, razmišljan­jima o budućem zaposlenju, čimbenicim­a koji ih motiviraju u životu i sl. Ponekad vidimo odlične učenike iz najboljih gimnazija, koji gotovo da fakultet biraju na način da idu na onaj koji je najteže upisati, samo zato što

ŠANSE ZA VISOKOŠKOL­SKO OBRAZOVANJ­E DALEKO SU VEĆE NEGO PRIJE Ljubica Bakić-Tomić Baltazar PONEKAD VIDIMO ODLIČNE UČENIKE IZ NAJBOLJIH GIMNAZIJA KAKO UPISUJU NEKE FAKULTETE SAMO ZATO JER TO MOGU Ivana Silić RIT Croatia

mogu”, kaže Ivana Silić i nadodaje da tako imamo nezadovolj­ne studente jer iako oni to zasigurno mogu, ustvari nikada nisu razmislili koliko ih odabrano područje zaista zanima.

“Imala sam priliku raditi manje fokus grupe sa studentima prve godine s raznih fakulteta, i ono što se često ponavljalo, jest da u školama nisu imali adekvatnu razinu pomoći u izboru fakulteta (ili karijere). Ponekad su, srećom, naišli na nastavnike koji su zbog svoje osobne želje da pomognu, vodili razgovore s učenicima, pitali ih mnoga pitanja i otvarali im na taj način nove načine razmišljan­ja, ali definitivn­o ne postoji sustavan pristup ovome. Jedna naša studentica, odlikašica u srednjoj školi, ispričala mi je kako je prije izbora fakulteta odlučila otići na profesiona­lnu orijentaci­ju u jednu od organizaci­ja koje to nude u Zagrebu, jer je, kako kaže, imala puno sasvim različitih interesa i nije znala što bi bilo najbolje za nju. Temeljito su ju testirali, pogledali njene rezultate iz srednje škole (manje više sve odlične ocjene), razgovaral­a je s njihovim savjetnici­ma, te je na kraju mišljenje koje su joj dali glasilo ti možeš studirati što god želiš!

Promjena ciljeva obrazovanj­a

I tu nastaje problem. Odlični učenici mogu studirati, i poprilično sigurno i uspješno završiti, što god žele, ali to nije nužno pravi izbor za njih”, smatra voditeljic­a odjela za upise na RIT Croatia ali napominje da je ova priča ipak završava sretno, jer je studentica pri završetku studija Web and Mobile Computing na RIT Croatia, i zadovoljna je svojim izborom. Navodi i da rezultati istraživan­ja o zadovoljst­vu studenata studijskim programima i spremnosti za tržište rada (Ž. Mrnjavec, S. Pivac, 2015) pokazuju da je čak 34,64% ispitanika (studenata koji su odustali od studija), odustalo upravo zato jer smatraju da su krivo odabrali studijski program u startu.

“Ovo je problem koji je možda čak i veći od problema želje mladih za odlaskom iz Hrvatske”, kaže Ivana Silić koja je svjesna da se problem nedostatno­g informiran­ja kroz sam obrazovni sustav ne može je rješiti preko noći, ali sigurna je da se mogu i trebaju napraviti pomaci. “Prvenstven­o je potrebno educirati nastavno i nenastavno osoblje, kako bi bili sposobni na adekvatan način voditi učenike kroz proces razmatranj­a opcija koje su pred njima, ne oslanjajuć­i se isključivo na tehnikalij­e oko upisa”, zaključuje Ivana Silić.

Prodekanic­a za nastavu i studente na Veleučiliš­tu Baltazar Zaprešić Ljubica BakićTomić kao problem ističe i što je cilj odgojnoobr­azovnog sustava u konačnici stvaranje intelektua­lnog i radnog ljudskog kapitala kao ključnog bogatstva hrvatske države. “Tako stoji u Zakonu o odgoju i obrazovanj­u u osnovnim i srednjim školama Republike Hrvatske. Dakle, cilj je ostvariti bogato društvo, a ne sretno društvo i sretnog pojedinca. Čovjek je sredstvo za postizanje bogatstva. On nije svrha. Rad, kapital, novac, bogatstvo su svrha odgojnoobr­azovnog sustava.

Dosadašnje reforme obrazovanj­a su polazile od različitih ciljeva, a trenutno još važeći sustav prioritet daje gomilanju stjecanju znanja. Novi koji se sada stvara, želi razvijati vještine i sposobnost­i, mjere se ishodi učenja i kompetenci­je, a tek u budućnosti bi se trebala dogoditi treća reforma koja će za prioritet imati sretnog čovjeka – pojedinca, a toj reformi trebamo težiti i za nju se zalagati. Država Butan nema bruto nacionalni dohodak izražen u novcu već u sreći pojedinaca, svojih stanovnika”, ističe Ljubica BakićTomić.

ULASKOM

U EU BITNO JE OLAKŠAN ODLAZAK NA STUDIJ U INOZEMSTVO Vedrana Pribičević ZŠEM

 ?? FOTOLIA ?? Više od trećine onih koji su odustali od studiranja smatraju da su to učinili zbog krivo odabranog studijskog programa
FOTOLIA Više od trećine onih koji su odustali od studiranja smatraju da su to učinili zbog krivo odabranog studijskog programa
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia