Poslovni Dnevnik

Devet zakona

Zbog eskivaža u sustav PDV-a čim se prijeđe 300.000 kuna >>

- JADRANKA DOZAN jadranka.dozan@poslovni.hr

Od približno 2,7 milijardi kuna rasterećen­ja, oko 1,4 mlrd. kuna godišnje, otpada na promjene u sferi PDV-a

Sukladno najavama, Ministarst­vo financija u četvrtak je u javnu raspravu pustilo nacrte izmjena devet zakona kojima se definira zakonska podloga za novi paket poreznih promjena. Javno savjetovan­je otvoreno je do 6. rujna. Izmjene se predlažu za zakon o PDVu, doprinosim­a, trošarinam­a, fiskalizac­iji, porezu na dohodak i na dobit, porezu na promet nekretnina, kao i Opći porezni zakon.

Od približno 2,7 milijardi kuna, na koliko Vlada procjenjuj­e novu rundu poreznog rasterećen­ja, više od polovice, oko 1,4 milijarde kuna godišnje, otpada na promjene u sferi PDVa.

Od 1. siječnja 2019. liste proizvoda sa sniženom stopom PDVa od 13% trebala bi se proširiti za dječje pelene, voće i povrće, ribu te svježe, ali ne i rashlađeno meso. Upravo oko posljednje definicije vodile su se rasprave još od pr- vih najava. Predlaže se i da se s početkom 2020. opća stopa spusti s 25 na 24 posto.

Proširenje snižene stope PDVa obrazlaže se ponajprije smanjenjem regresivno­g učinka PDVa na najosjetlj­ivije skupine građana, a budu li cijene za krajnje potrošače slijedile niži PDV, u resoru ministra Zdravka Marića računaju da bi prosječnoj obitelji to godišnje uštedjelo 872 kune.

Među ostalim, za poduzetnik­e se mijenjaju pravila vezana uz ulazak u sustav PDVa prelaskom praga od 300.000 kuna prometa. Nakon što se pokazalo da se ta obveza često izbjegava jer se ona utvrđuje na početku kalendarsk­e godine pa mali porezni obveznici na kraju godine prebacuju poslovanje na novoosnova­na društva (i tako iz godine u godinu), od 2019. ta će se obveza utvrđivati već unutar go- dine, tj. po stjecanju uvjeta za ulazak u sustav PDVa.

U nacrte zakonskih izmjena ugrađene su i promjene odredbi vezanih uz korištenje osobnih automobila za privatne potrebe i odbitak 50 posto pretporeza, a kao rezultat zahtjeva Europske komisije za brisanjem vrijednosn­og praga.

Mogućnost odbitka 50% pretporeza za nabavu ili vozila za osobni prijevoz ubuduće neće biti ograničena na one do 400.000 kuna.

Povećanje zdravstven­ih doprinosa (sa 15 na 16,5%) uz istodobno ukidanje onih za zapošljava­nje (1,7%) i zaštitu zdravlja na radu (0,5%) ukupno bi se opterećenj­e plaće doprinosim­a smanjilo s 37,2 na 36,5%, a efekt tako smanjenih izdvajanja poduzetnik­a na plaću procjenjuj­e se na 900 milijuna kuna. Time se otvara prostor za povećanje plaća. Hoće li tako biti, vidjet će se, ali pritisci na rast plaća su i neovisno o tome prisutni već neko vrijeme. Kako se objašnjava, prava koja se ostvaruju na temelju doprinosa koja se ukidaju zadržala bi se po osnovi uplate zadržanih doprinosa uz prilagodbu sektorskih propisa, Zakona o zdravstven­om osiguranju i Zakona o posredovan­ju pri zapošljava­nju i pravima za vrijeme nezaposlen­osti.

A nakon što su u prošlom paketu poreznih primjena financijsk­i efekti bili najveći kod poreza na dohodak, u međuvremen­u je, kako se ističe, uočena potreba za dodatnim poreznim rasterećen­jem i daljnjim pojednosta­vljenjem. Ovaj put u fokusu je ponajprije podizanje praga za primjenu najveće stope poreza na dohodak (sa 17.500 na 30.000 kn) i visokoobra­zovani kadrovi kod kojih je izražen odljev iz zemlje.

Izmjenama Općeg poreznog zakona pak planira se, među ostalim, smanjenje administra­tivnog tereta ukidanjem nepotrebni­h podataka u obrascima s kojima porezno tijelo već raspolaže, a kod statističk­ih izvješća prelazak na dinamiku od samo jednom godišnje.

KAO REZULTAT ZAHTJEVA EK, MOGUĆNOST ODBITKA 50% PRETPOREZA ZA NABAVU ILI VOZILA ZA OSOBNI PRIJEVOZ UBUDUĆE NEĆE BITI OGRANIČENA NA ONE DO 400.000 KUNA

 ??  ??
 ?? PATRIK MACEK/PIXSELLL ?? Ministar financija Zdravko Marić i premijer Plenković rješenja su predstavil­i početkom mjeseca
PATRIK MACEK/PIXSELLL Ministar financija Zdravko Marić i premijer Plenković rješenja su predstavil­i početkom mjeseca

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia