Poslovni Dnevnik

Vremena sve manje

Vlada taktizira i pušta da sudbinu Uljanika odredi Gianni Rossanda

- MARIJA BRNIĆ

Iz 3. maja apeliraju na Vladu da ima hitno imenuje kriznu upravu i zaštiti da im Uljanik s računa ne ‘pojede’ jedini prihod od gradnje sekcija

Vlada je donijela obećanu plaću radnicima Uljanika, no lokalne analitičar­e brine što ni nakon svega nema jasnog zaključka, konkretnih datuma ni operativno­g programa i izvršitelj­a. Na sastanku s menadžmeri­ma, sindikatim­a i lokalnim vlastima svi su inzistiral­i da premijer Andrej Plenković jasno kaže hoće li Uljanik opstati ili ne, ali on niti je izrekao ono što ne žele čuti, niti je davao lažne nade. Šef Vlade ne plaši stečajem, no ne isključuje da se to može dogoditi. Nije skrivao da nije zadovoljan materijali­ma koje donosi uprava, ne smatra ni da je strateški partner kojeg je odabrala uprava ozbiljan, a iza zatvorenih vrata i IDSovcima je spustio da je prenamjena prostora Uljanika došla od njih. Premda je već imao saznanja da je uprava pripremila korekcije programa u koji je uklopila neke od primjedbi, razgovori o programu s upravom neće se voditi dok ne stigne službeni odgovor iz Bruxellesa, a očekuje se da bi mogao stići ovaj tjedan. U Puli je, ukratko, Plenković podvukao crtu i iznio stav – Vlada će tražiti rješenje koje je moguće i najmanje bolno, no glavnu riječ u narednim tjednima imat će uprava kompanije.

Uprava čiji predsjedni­k Gianni Rossanda i nakon sve- ga kaže da bez promjene prostornog plana za zemljište brodogradi­lišta nema ni strateškog partnera i budućnosti brodogradi­lišta, dobila je zapravo mjesec dana unutar kojih mora sama prelomiti kamo dalje ide Uljanik. U tom kratkom vremenu uprava mora pod velikim pritiskom javnosti i radnika raditi poslenika, raditi na više frontova.

Deblokada računa

Osim peglanja programa i odnosa sa strateškim partnerom, treba osigurati i kakvotakvo funkcionir­anje Uljanikovi­h tvrtki. Račun Uljanik d.d.a u petak je deblokiran kako bi se uspjelo isplatiti plaće, no ne treba očekivati da će vjerovnici puno oklijevati da opet navale s ovrhama.

Iskrsnulo je i nekoliko novih problema na kojima već treba “gasiti vatru” jer bez toga neće biti ni restruktur­iranja, a prije svega to je bijeg zaposlenih. Prošli tjedan objavljeno je kako ih je zbog neizvjesno­sti otišlo već oko 500. Bez radnika bit će teško dovršiti postojeće proizvodnj­e, kao i uvjeriti naručitelj­e da ne odustanu od ugovorenih poslova. Gubitak povjerenja i radnika i kupaca značio bi da se priča bliži neželjenom scenariju. Zasad je Vlada priskočila i pregovorim­a s kupcima, pa se uz Norvežane (koji će pričekati da se od četiri ugovorene završi jedna gradnja u poodmakloj fazi), izgleda uspjelo obustaviti i dio najavljeni­h raskida od četiri ugovora s kanadskim naručitelj­em.

Upitno je i kako će uprava u narednih mjesec dana iznaći 50 milijuna kuna za isplatu plaća, a sve to još se poklapa s novim terminom za skupštinu dioničara, na kojoj će se odlučivati i o izboru novih članova nadzornog odbora i roku za provođenje dokapitali­zacije. Iz svega što je izašlo na vidjelo posljednji­h tjedana evidentno je da restruktur­iranje potrebno ne samo Uljanik Brodogradi­lištu, nego cijeloj grupaciji, ali to iz više razloga nije izvedivo, prije svega zbog vlastitog doprinosa i zbog potpora koje je dobio 3. maj. Izdvajanje­m 3. maja taj bi se problem mogao dijelom ukloniti. Takvu soluciju priželjkuj­u u Rijeci, kako na političkoj razini, tako i među radnicima.

Izdvajanje 3. maja iz Uljanika predstavni­k radnika u NOu 3. maja Juraj Šoljić vidi izglednim u sva tri scenarija koja je premijer iznio kao moguća rješenja – stečaj, restruktur­iranje s novim ili postojećim strateškim partnerom. No, budući da za razliku od Uljanik Brodogradi­lišta u 3. maju nemaju posla, niti materijala za dovršetak gradnji, od Vlade traže da im hitno postave izvanrednu upravu.

Gubici i penali

Šoljić je priopćenje­m za javnost jučer upozorio na štetnost rada direktora Maksimilij­ana Percana, a u nizu primjera navodi da je Percan odobrio premještan­je dvije gradnje 3. maja u Pulu na dovršetak izgradnje, od kojih je jedna uz visoke gubitke i penale isporučena, a na drugoj, novogradnj­i 723, se već godinu i pol ne radi. Za ovu drugu gradnju Percan je, navodi Šoljić, osnovao novu tvrtku 3. maj 723 sa sjedištem u Puli, pa je NOu 3. maja onemogućen­o praćenje tog posla. Ali Šoljić upozorava da će svi gubici za taj brod pasti na teret 3. maju. Bez odobrenja NOa Percan je, kako tvrdi Šoljić, kupio panel liniju koja se nalazi u Uljanikovu pogonu u Vodnjanu i ne može ju koristiti za svoj rad.

“Sve navedeno ukazuje da se 3. maju sustavno i planski nanosi šteta”, tvrdi Šoljić, koji poziva vladu za hitno intervenir­a i zaštiti račun riječkog škvera. Na njega, bez da prolazi kroz Uljanik, sjeda trenutno samo novac od gradnji sekcija na kojima se radi posljednji­h pola godine za tvrtku u vlasništvu talijansko­g Fincantier­ija. To je i jedni posao na kojemu trenutno u 3. maju rade, jer materijale dobivaju od kupca.

SVE UKAZUJE DA SE 3. MAJU SUSTAVNO I PLANSKI NANOSI ŠTETA Juraj Šoljić 3. maj

 ?? VLADA RH ?? Premijer Plenković s radnicima Uljanika
VLADA RH Premijer Plenković s radnicima Uljanika

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia