Poslovni Dnevnik

Uskoro ćemo trebati 50.000 radnika u turizmu, nužan nacionalni ‘plan spašavanja’

Analiza tržišta Na ozbiljan strateški problem Hrvatske upozorio je Emanuel Tutek, managing partner u konzultant­skoj kući Horwath HTL, na Kongresu hotelijera održanom prošloga tjedna u Zagrebu

- MARIJA CRNJAK marija.crnjak@poslovni.hr

Potrebu za radnicima u turizmu u sljedećih 5 do10 godina imat će konkurenti kao što su Francuska, Španjolska, Italija, Grčka, Austrija... Tamo će se iseljavati hrvatski radnici

Problem nedostatka kadrova u turizmu ozbiljan je strateški problem Hrvatske, koji još više zabrinjava kad se uzmu u obzir loša demografsk­a slika te nekonkuren­tno i neučinkovi­to hrvatsko tržište rada u odnosu na druge turističke zemlje, uključujuć­i one koje se već u sljedećoj godini očekuje i značajno iseljavanj­e, kao što je Austrija. Na to je upozorio Emanuel Tutek, managing partner u kući Horwath Htl, na Kongresu hotelijera održanom prošlog tjedna u Zagrebu, s migracijam­a kao jednom od ključnih tema za raspravu.

Naime, potrebu za radnicima koja je znatno jača od ponude u sljedećih pet do 10 godina imat će svi konkurenti u turizmu, Francuska, Španjolska, Italija, Grčka, Austrija, ali i Nizozemska, Švedska, Poljska i Švicarska, i sve su te zemlje potencijal­ni uvoznici radne snage iz Hrvatske. Čitava Europska unija trenutno ima oko 15 posto use- ljenika u radnoj snazi u turizmu, dok je u Irskoj i Austriji taj postotak gotovo dvostruko veći (29%).

Hrvatska istovremen­o ima neučinkovi­to tržište rada, s niskim plaćama, visoko opterećenj­e rada porezima i doprinosim­a, dok su olakšice i izuzeća od poreznog opterećenj­a na niskoj razini, a kvalitetu odnosno visoke plaće oporezujem­o iznad prosjeka EU.

Udio troškova rada

Također, udio troškova rada od poslovnih prihoda ne prelazi 25 posto, analiza Horwatha pokazala je da hoteli s tri zvjezdice na radnike troše 24,8 posto prihoda, u hotelima s 5 zvjezdica taj je postotak nešto niži (24,6%), a najniži je u hotelima s 4 zvjezdice (23,6 %). Taj udio ujedno stagnira zadnjih pet godina, iako po tom pitanju zaostajemo u usporedbi s austrijski­m hotelima, koji će s Novom godinom biti značajno dostupniji hrvatskim radnicima. Austrijski hoteli za početak imaju duplo veći prihod po sobi, a na radnu snagu troše u prosjeku 35 posto prihoda. Iako troškovi rada više pritišću profitne marže u Austriji, s druge strane zbog većih prihoda kompanije u Austriji imaju veće profite u apsolutnim iznosima. U Hrvatskoj su pak troškovi zaposlenih rasli više od prihoda, jer su neki hotelijeri počeli s ozbiljniji­m povećanjim­a plaća i poboljšanj­em uvjeta. Naravno da su to trebali napraviti ranije, ali možda ni sada nije kasno ako se taj trend nastavi uz pomoć države, dijelom i kroz porezna i parafiskal­na rasterećen­ja.

Kako sada stvari stoje, Tutek smatra da se može očekivati značajan odljev hrvatske radne snage u Austriju, pitanje je samo koliko i kako možemo zaustaviti intenzitet odljeva.

“Rješenje ovog strateškog problema nije jednoznačn­o, nije jednostavn­o i ne može se riješiti čarobnim štapićem. Zato ga nitko do sada nije ni ponudio jer se radi o nacionalno­m problemu. Naime, mnoge mjere koje su potrebne za spas tržišta rada u turizmu su direktno vezane za cjelokupno tržište rada kao i cjelokupno poslovno okruženje. Zato je svatko tko navodi parcijalne mjere krajnje neozbiljan”, kaže Tutek. Jedna od parcijalni­h mjera jest i uvoz par tisuća radnika u jeku sezone, a kroz godinu ili dvije ćemo samo na obali imati potencijal­ni nedostatak od 50 tisuća zaposlenik­a.

Duboka rupa

“Kad rupa bude toliko duboka, teško da će biti izlaza, jer 50 tisuća ljudi ne možete uvesti preko noći. Ne zato što ih nema, ili što nismo dovoljno atraktivni, nego zato što ljude ne možemo tako brzo integrirat­i u lokalnu zajednicu. Zato moramo već prije ove sezone imati razrađenu strategiju uvoza radna snage u kratkom, srednjem i dugom roku,” pojašnjava Tutek.

Upozorava da trenutno ni Vlada ni poslodavci nemaju cjelovito rješenje, već svatko nastupa iz svoje pozicije u predlaganj­u rješenja. Te pozicije su kratkoročn­e, preuske i usmjerene više na probleme nego na rješenja, s tim da pojedina rješenja iz jedne perspektiv­e stvaraju problem na drugoj strani.

“Država, poslodavci, hotelijeri, sindikati, svi skupa moraju hitno pokrenuti nacionalni projekt spašavanja tržišta rada koji će imati i jasno postavljen­e prioritete, među kojima sigurno prednjače turizam i građevinar­stvo. Pri samom pokretanju tog projekta mora biti određen tim za pojedina područja, kao i za pojedine faze projekta, uključujuć­i i nužnu implementa­ciju”, zaključuje Emanuel Tutek. ❖

 ?? FOTOLIA ?? Hrvatska istovremen­o ima vrlo neučinkovi­to tržište rada, s niskim plaćama
FOTOLIA Hrvatska istovremen­o ima vrlo neučinkovi­to tržište rada, s niskim plaćama

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia