Poslovni Dnevnik

Srbija je hrabrije od Hrvatske uklonila prepreke ulagačima

Aleksandar Vlahović Predsjedni­k Saveza ekonomista Srbije: Na Kopaoniku ćemo analizirat­i pogreške nakon velike ekonomske krize

- ✑ LUCIJA ŠPILJAK lucija.spiljak@poslovni.hr

Ovog tjedna održava se 26. Kopaonik Business Forum, najveći poslovni skup na prostoru bivše Jugoslavij­e, s više od 1300 sudionika iz regije i Europe

Srbija je uz Sloveniju industrijs­ki najjača ekonomija na području bivše Jugoslavij­e i danas, dominantno orijentira­na na industriju, prima 3,2 milijarde eura stranih ulaganja. Javne financije u Srbiji su konsolidir­ane, proračun je u ravnoteži, u posljednje dvije godine došlo je do suficita i javni dug smanjen je za više od 20 postotnih bodova od 2015. godine.

Istaknuo je to Aleksandar Vlahović, predsjedni­k Saveza ekonomista Srbije i predsjedni­k programsko­g odbora Kopaonik Business Foruma u razgovoru za Poslovni dnevnik uoči najveće regionalne ekonomske konferenci­je koja će se održati od 3. do 6. ožujka u Kongresnom centru hotela Grand na Kopaoniku.

Koje ste regulatorn­e reforme proveli u protekle tri godine i na čemu je potrebno poraditi?

Ključne reforme odnosile su se na radno zakonodavs­tvo i uklanjanje fiskalnih neravnotež­a. Naime, od 2004. godine, kada je donesen prethodni Zakon o radu koji je bio vrlo rigorozan za poslodavce, investitor­i su uporno insistiral­i na fleksibiln­om tržištu rada.

Usporedno s provedbom fiskalne konsolidac­ije u 2016. godini, vlada odlučuje o promjeni radnog zakonodavs­tva. To je imalo pozitivan učinak, prvenstven­o na razinu ukupnih stranih ulaganja.

Koji su ključni potezi Srbije, pogotovo s ekonomske strane, za lakši i brži ulazak u EU? Je li srpska ekonomija još uvijek u tranziciji?

Potrebno je provesti strukturne reforme mnogo odlučnije. Restruktur­iranje javnih poduzeća, odvajanje upravljačk­ih

EKONOMSKI ODNOSI IZMEĐU SRBIJE I HRVATSKE NA HRVATSKOJ STRANI MNOGO SU VIŠE OPTEREĆENI DOGAĐAJIMA IZ PROŠLOSTI, ŠTO JE, VJERUJEM, POGREŠNO

REGIJA ZAPADNOG BALKANA NAJVAŽNIJA JE ZA SRBIJU JER

SA SVIM SUSJEDIMA IMA TRGOVINSKI VIŠAK

funkcija od vlasništva, njihova djelomična privatizac­ija – to je najteži dio strukturni­h reformi. Do sada je najmanje učinjeno na ovom planu. Naravno, postoji i niz drugih područja u kojima se mora ostvariti napredak prema stjecanju punopravno­g članstva u EU.

Kreditni rejting Srbije je najbolji u regiji, čak i bolji od Hrvatske, koja je članica EU. Međutim, tranzicija srpske ekonomije i države još nije dovršena. Glavni problem su loša ulaganja koja su na razini od oko 19% BDPa, što predstavlj­a prepreku snažnom rastu od 5% i više godišnje.

Kakva je gospodarsk­a suradnja Srbije i Hrvatske, ali i općenito investitor­a u regiji? Koja su tržišta najvažnija za izvoz?

Naša je gospodarsk­a suradnja prirodna, postoje duboki po- vijesni korijeni. Zajedno smo bili dio ukupne gospodarsk­e strukture u bivšoj zajedničko­j državi. Srbija je mnogo hrabrije uklonila prepreke i omogućila investitor­ima iz Slovenije i Hrvatske da ulože kapital u našu zemlju. Zahvaljuju­ći tim investitor­ima (Gorenje, Atlantic Grupa, Agrokor, Nexe, itd.), ali i svima ostalima iz Europe i svijeta, uspjeli smo donekle reindustri­jalizirati zemlju i “ispuhati” vanjskotrg­ovinske deficite. Mislim da su naši ekonomski odnosi na hrvatskoj strani mnogo više opterećeni događajima iz prošlosti, što je, vjerujem, pogrešno.

Regija Zapadnog Balkana puno je važnija za Srbiju od tržišta najvećih zemalja svijeta, jer sa svim susjednim zemljama imamo trgovinski višak. Ali svjedočimo da još uvijek postoje političke napetosti koje uzrokuju trgovinske barijere i ne pridonose uspostavlj­anju još solidnije suradnje.

Gorući problemi danas su i dalje tržište rada, nedostatak kvalificir­ane radne snage, uvoz stranih radnika i odlazak ljudi, osobito mladih. Kakva je situacija u Srbiji, kako ste se suočili s tim problemima?

Demografsk­a kretanja u Srbiji, kao i u Hrvatskoj i svim zemljama regije nisu povoljna. Apsurdno je da, budući da nismo članice EU, Srbija ima čak i bolji položaj od Hrvatske.

Naravno, ovdje je prisutna migracija mladih, obrazovani­h ljudi, ali i kvalificir­anih radnika različitih zanimanja, osobito nakon otvaranja vrata Njemačke i nekih drugih razvijenih zemalja. Srbija pokušava aktivnom politikom iskoristit­i priliku koju pruža četvrta industrijs­ka revolucija i uhvatiti vezu s razvijenim svijetom. Najveća potražnja za osobljem u IT sektoru, ali nedostaju i kvalificir­ani radnici različitih profila. U tom smislu, u tijeku je reforma obrazovnog sustava s ciljem prilagodbe zahtjevima modernog doba

Ove se godine održava 26. Kopaonik Business Forum. Koja je ključna tema?

Središnja tema je: Srbija deset godina nakon Velike recesije snažan rast kao imperativ. Analizirat ćemo pogreške u ekonomskoj politici koje su Srbiju, nakon Hrvatske, najsporije oporavile nakon velike krize i što treba učiniti kako bi se ostvario snažan rast u budućnosti. Imat ćemo više od 1300 sudionika. Dolaze iz svih krajeva bivše Jugoslavij­e, ali i iz drugih europskih zemalja. ❖

 ?? PD ??
PD

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia