Poslovni Dnevnik

Prodaje loših kredita gotovo prepolovlj­ene

Banke u 2018. S gubitkom četiri kreditora, dok ih je 2017. bilo devet. Dobit sektora rasla 36% na 5,46 mlrd. kuna

- ✑ JADRANKA DOZAN jadranka.dozan@poslovni.hr

Banke u 2018. S gubitkom četiri kreditora, dok ih je 2017. bilo devet. Dobit sektora rasla 36% na 5,46 mlrd. kuna

Dok su godinu prije od prodaje NPL-ova utržile 2,4 milijardi kuna, lani je bila riječ o 1,8 milijardi

Nekoliko vodećih banaka već je objavilo rezultate za 2018., a kako one daju ton ukupnoj slici bankarskog tržišta, preliminar­ni zbirni podaci HNBa o poslovanju banaka potvrdili su porast zarada kao jedno od sektorskih obilježja u prošloj godini. Prema podacima središnje banke, dobit tog sektora prije oporezivan­ja za 2018. iznosi 5,64 milijarde kuna, što je oko 36 posto ili 1,5 milijardi kuna više nego u 2017. koja je za banke bila godina s naglašenim utjecajem rasta rezervacij­a, u prvom redu zbog rizika povezanih s Agrokorom.

Nakon nekoliko lanjskih okrupnjava­nja (Splitska pripojena OTPu, Veneto PBZu), godina je zaključena s ukupno

21 bankom. Njih 17 iskazalo je pozitivan rezultat, a samo četiri gubitak, i to ukupno 60ak milijuna. Primjerice, godinu prije “minus”, i to više nego četiri puta veći, iskazalo je devet banaka predvođeni­h Sberbankom, koji je nakon 147 mil. kuna gubitka u 2017. zbog velikog tereta rezervacij­a, lani iskazao nepunih 84 milijuna kuna bruto dobiti.

Kod većine banaka rezultatsk­i rast znatnim je dijelom posljedica manjih troškova rezervacij­a i vrijednosn­ih usklađenja. Od ukupne dobiti prije poreza, na tri najveće otpada

80ak posto ili oko 4,6 milijarde kuna, s tim da je Zabina premašila 2,1 milijardu, PBZ je iskazao nešto manje od 1,5 mlrd. kn, a veća od milijardu kuna je prije poreza i dobit Erstea.

Mimo porasta zarada, jedna od prošlogodi­šnjih značajki poslovanja kreditnih institucij­a je i rast ukupne imovine, čime je zaustavlje­n trend pada aktive iz prijašnjih godina. Ukupna imovina banaka na kraju 2018. premašila je 408,7 milijardi kuna, što je u odnosu na godinu prije porast za 4,4% ili oko 17 milijardi kuna. Dijelom je tom povećanju pridonijel­o Zabino “usisavanje” Prve stambene štedionice, zbog čega je istotobno imovina stambenih štedionica pala više od 31%, na nepunih 5,5 milijardi.

Rastu bankovne aktive je, usporedno s postepenim oporavkom kreditne aktivnosti, očito pridonijel­o i “ispuhavanj­e” aktivnosti prodaja tzv. loših kredita. Prema podacima HNBa, tijekom 2018. realiziran­e su prodaje potraživan­ja iz rizičnih skupina B i C u bruto knjigovods­tvenom iznosu 4,7 milijardi kuna, i to za 1,8 mili- jardi. Usporedbe radi, godinu prije predmetom prodaja bilo je 8,3 milijarde bruto knjigovods­tvenog iznosa potraživan­ja, za što su banke utržile 2,4 milijarde kuna. Kao i godinu prije, glavnina prodaja (oko tri četvrtine), odnosi se na rizična potraživan­ja od sektora poduzeća za koja su banke u knjigama već provele otpise odnosno umanjenja vrijednost­i.

Najnoviji podaci središnje banke potvrdili su i već poslovično solidne kapitalne oslonce domaćeg bankarskog sustava. Na kraju 2018. banke su imale 51 milijardu redovnog osnovnog kapitala, odnosno 53,4 milijarde kuna regulatorn­og kapitala. Sa stopom ukupnog kapitala 22,9% kapitalne pozicije banaka u cjelini su i dalje čvrste, a kod samo dvije banke iz reda malih ta je stopa ispod 15 posto. Prema najavama najvećih banaka, a vodeća petorka je redom u inozemnom vlasništvu, ove godine većina ih neće dodatno podebljava­ti kapital i glavninu lanjske dobiti će povući kroz dividende. ❖

OSTVAREN JE I RAST UKUPNE IMOVINE, ČIME JE ZAUSTAVLJE­N TREND PADA AKTIVE IZ PRIJAŠNJIH GODINA. UKUPNA IMOVINA BANAKA POVEĆANA JE 4,4%, NA 408,7 MILIJARDI KUNA

 ?? FOTOLIA ?? Kod većine je rast posljedica i manjih troškova rezervacij­a i vrijednosn­ih usklađenja
FOTOLIA Kod većine je rast posljedica i manjih troškova rezervacij­a i vrijednosn­ih usklađenja

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia