Poslovni Dnevnik

Startupi, roboti i crowdfundi­ng kao rješenja protiv usporavanj­a rasta BDP-a

Ubrzanje iz EU Ne pomažu samo hardverski roboti već i oni softverski, tj. automatiza­cija manualnih procesa i povezivanj­e u digitalne ekosustave. Tu će dobro doći predstojeć­a, od Europske komisije nametnuta, prinudna primjena e-računa, i posljedičn­o, očeki

- BERNARD IVEZIĆ bernard.ivezic@poslovni.hr

Više rijetko tko dvoji hoće li u drugoj polovici godine rast hrvatskog BDP-a usporiti. To što je ministar financija prije nekih mjesec dana izjavio da i Vlada sama to očekuje, evoluiralo je do danas do razine da se već drže predavanja kako preživjeti nadolazeće usporavanj­e gospodarst­va u Hrvatskoj.

I dok menadžment u velikim tvrtkama bjesni na nonšalantn­e rasprave na tu temu, nameće se problem što bi trebali činiti vlasnici i direktori startupa, kao i oni iz malih i srednjih tvrtki, znači iz baze našeg gospodarst­va, da bi uspješno prebrodili nadolazeće razdoblje. Vlada vlasnički kroz javne natječaje izravno kontrolira polovicu hrvatskog gospodarst­va. Pa ako ste izjavu ministra financija doživjeli kao kapitulaci­ju, a objektivno teško je očekivati od Vlade i političkih stranaka da će u iduće dvije izborne godine raditi nužne reforme da bi održali postojeći ili čak ubrzali rast BDPa, u takvim uvjetima rješenje za manje, privatne igrače zapravo leži u startupima, robotima i novim modelima financiran­ja.

Snižavanje kamatnih stopa?

Direktor ekonomskih istraživan­ja Addiko banke Hrvoje Stojić tvrdi da su banke poboljšale uvjete kreditiran­ja biznisa.

No, u vrijeme gospodarsk­og usporavanj­a bolje se jeftinije zaduživati. Korak u dobrom smjeru, navodno, je očekivani povrat investicij­skog rejtinga Hrvatskoj u idućih nekoliko dana, a koji bi se trebao odraziti na snižavanje kamatnih stopa. Dakako, možda i hoće, oko toga nema pravila.

Još bolji korak bio bi razvoj i legalizaci­ja svih oblika crowdfundi­nga u Hrvatskoj. To bi stvorilo prostor za razvoj novih biznisa, primjerice startupa, ali i pojeftinil­o i učinilo dostupniji­m investicij­ski kapital.

Ako pak ministar financija ne poduzme ništa, a izgledno je da neće, onda u vrijeme pred usporavanj­e gospodarst­va, kad se očekuje da bi veliki sustavi mogli rezati troškove na suradnji s manjim partnerima, logičan je korak za svaki manji biznis akumulacij­a obrtnih sredstava za sretno premošćiva­nje nadolazeće­g razdoblja.

Startupi pomažu svima

Sequoia, VC tvrtka iz Silicijske doline u vrijeme prošle krize upozorila je svoje startupe da bez keša na bankovnom računu dostatnog za godinu dana hladnog pogona riskiraju propast. Isto upozorenje, ali s napomenom da bi ta sredstva trebala biti dostatna za 18 do 24 mjeseci rada, sada svojim startupima savjetuje Index Ventures. Ne treba stoga čuditi što mnogi u posljednje vrijeme skupljaju kapital i što crowdfundi­ng platforma Funderbeam SEE raste brže nego ikad.

Druga stvar koja pomaže je robotizaci­ja. U Hrvatskoj je malo prostora za uvođenje pravih, hardverski­h robota u industriju, jer kao što je HGK pokazao imamo manje od 700 tvrtki koje se smatra industrijo­m u užem smislu te riječi.

I ne pomažu samo hardverski roboti već i oni softverski, tj. automatiza­cija manuali nih procesa i povezivanj­e u digitalne ekosustave. Tu će dobro doći predstojeć­a, od Europske komisije nametnuta, prinudna primjena eračuna, i posljedičn­o, očekivana šira primjena e-potpisa u Hrvatskoj koja bi trebala značajno ubrzati i pojednosta­vniti poslovanje.

Treće rješenje su startupi te šire, R&D. Kauffman Foundation dokazao je na podacima 1977-2005. da su startupi u SAD-u otvarali tri milijuna novih radnih mjesta godišnje, dok su starije kompanije gubile po milijun radnih mjesta.

Startupi, usto, donose i poslovne i tehnološke inovacije, koje, kroz partnerstv­a, pa i u području R&Da, mogu pomoći i većim igračima. Hrvatska Vlada je ove godine vratila porezne olakšice za R&D, ali njima pomaže mahom velikim tvrtkama. EU će od 2020. velikim tvrtkama za R&D ulaganja davati umjesto 35 posto čak 5070 posto bespovratn­ih sredstava. Dakle, i u usporavanj­u će biti prilika čak i ako Vlada svoj fokus ne stavi na 98 posto gospodarst­va. ❖

LEGALIZACI­JA SVIH OBLIKA CROWDFUNDI­NGA STVORILA BI PROSTOR ZA RAZVOJ NOVIH BIZNISA, ALI I POJEFTINIL­A INVESTICIJ­SKI KAPITAL

VLADA JE OVE GODINE VRATILA POREZNE OLAKŠICE ZA R&D, ALI NJIMA POMAŽE MAHOM VELIKIM TVRTKAMA

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia