Poslovni Dnevnik

Premijer Sanader je 2004. obećao otvaranje 150.000 radnih mjesta

Zaboravlje­ni akteri Poslovni dnevnik se u prvoj godini svog izlaženja bavio nekim vječitim temama kao što su brodograd nja, ovršni zakon i Haludovo, ali i nekima čije smo protegonis­te davno zaboraviil­i ili su pak osvanuli na optužnicam­a

- SAŠA PAPARELLA sasa.paparella@poslovni.hr

Prva godina Poslovnog zapamćena je po koncesiji za Tele2, otvaranju nedovršene autoceste Zagreb-Split i ulasku Agrokora u Belje i Vrbovec

Uožujku 2004. pisalo se o nekoliko istih problema kao i danas o nerentabil­noj brodogradn­ji, izmjenama ovršnog zakona, ali i o obnovi Titovog broda Galeba, koji je već tada trunuo u riječkoj luci. Podsjećali smo i na tužnu sudbinu hotelskog kompleksa Haludovo, koji je “tri godine nakon prodaje još uvijek u ruševinama”. I danas je.

Bilo je tu pravih evergreena, recimo vijest da su “Kinezi zainteresi­rani da Rijeka zamijeni Hamburg”, kao što se nebrojeno puta prije i poslije toga euforično pisalo da će upravo ta luka postati kineska, malezijska ili čija već “vrata u Europu”.

O nekim se pak temama više uopće ne piše – recimo borbi PIFova s državom ili o bogatim iseljenici­ma koji će ulagati u Hrvatsku, kao što je te, 2004., bila popularna tema Grupa 100. Pratili smo tada bogatog iseljenika Steve Bubala koji nije uspio kupio kupiti gotovo ništa od onog što je naumio, iako je bio zainteresi­ran za velike kompanije kao što su PIK Belje i Croatia osiguranje. Kasnije je tvrdio da su političari od njega tražili mito, pa danas u okolici Biograda uzgaja mrkvu.

Vjesnik povjerili Hebrangu

Na naslovnici drugoj broja Poslovnog dnevnika, koji je izašao početkom ožujka 2004. stoji da je policija uhitila Novicu Petrača, osumnjičen­og za otmicu sina generala Zagorca. Objavljena je i izjava Novičinog oca Hrvoja Petrača da je generalu Zagorcu pomagao u prikupljan­ju novca za otkupninu. Vijest s naslovnice je i “Hrvatska ušla u rang prezadužen­ih zemalja”, jer je “udio vanjskog duga skočio na 82 posto nacionalno­g dohotka Hrvatske, dok u drugim zemljama kandidatim­a za EU iznosi 53 posto”.

Naslovna tema trećeg broja bila je da se hrvatskim Srbima vraća 61.000 stanarskih prava po skrivenoj odredbi ugovora o sukcesiji SFRJ. Tu je i vijest da ministarst­vo financija isplaćuje PBZu i RBA 22 milijuna eura državnih jamstava za kreditiran­je brodogradi­lišta Viktor Lenac, za koje se pak otkrilo da je bespravno prisvojilo pomorsko dobro u uvali Martinšćic­a.

Glumac Goran Grgić, zet Andrije Hebranga, tadašnjeg ministra zdravstva i potpredsje­dnika Vlade, medijima tvrdi da “ne zna tko ga je imenovao u NO Narodnih novina”. Vlada RH tada je još tražila strateškog partnera “koji bi uz državu i zaposlene bio suvlasnik Vjesnika”. Projekt spašavanja je operativno vodio spomenuti Hebrang, a iako je bilo zainteresi­ranih ulagača ništa nije realiziran­o i te su ugledne novine početkom 2012. propale. Objavljena je tada i vijest da je napokon raspisan natječaj za treću GSM mrežu, na koji su se javili HTmobile, VIPnet, britanski Orange, turski Rumeli Telekom i Mislav Šutalo.

Ovršili Zabu za 168,6 milijuna kuna

Mediji su bili uvjereni da će koncesiju dobiti Tele2, koji je nastupao uz pomoć Quaestusa Borislava Škegre i domaćeg konzorcija, no ta je ponuda odbijena i raspisan je novi natječaj, što je jako uznemirilo švedsku javnost. Raspisan je novi natječaj, pa je pred Božić Tele 2 ipak dobio koncesiju za mobilnu telefoniju.

Darko Marinac (Podravka) preuzeo je mjesto predsjedni­ka IO HUPa od Ivice Mudrinića (HT). U Varaždinu afera otkrilo se da je strani ulagač ABC Group, koji je htio graditi tvornicu plastičnih cijevi za automobils­ku industriju, platio gradonačel­niku Ivanu Čehoku i supruzi put u Kanadu. Piše se i da “Levi’sovi loši poslovni rezultati tresu Varteks”, te da bi dioničari te tvrtke “rado u NO vidjeli Borislava Škegru”. Iz Haaga stiže optužnica za Ivana Čermaka, pa Nenad Porges preuzima upravljanj­e Tifonom.

Adris grupa provodi squeeze out, istiskuju preostale dioničare Tvornice duhana Zagreb. Poslovni piše da “BAT i Philip Morris nude više od milijarde eura” za kupnju rovinjske tvornice duhana. U sklopu borbe protiv šverca cigareta, ministar financija Ivan Šuker šalje carinike u pogone i skladišta TDRa i BATa. Pisali smo i da je iz državnog proračuna novoosnova­no Povjerenst­vo za odlučivanj­e o sukobu interesa dobilo nula kuna. Njegov predsjedni­k Antun Kapraljevi­ć tvrdi: “premijer Sanader ne želi da istražujem­o”. Kasnije, prekasno, smo shvatili da je bio u pravu.

Najavljen je dolazak njemačkog Lidla, koji gradi veliki logistički centar u Jaski. Taj se lanac opisuje sloganom “niske cijene, podnošljiv­a kvaliteta”.

Doznajemo i da je karlovački Retag, tvrtka u vlasništvu Andrije Kovačevića, ipak naplatio 168,6 milijuna kuna duga od Zagrebačke banke. Bila je to najveća ovrha u povijesti hrvatskoga pravosuđa i prva nad nekom domaćom bankom. Mediji su objavljeni da je većinu novca dobio kontroverz­ni Blažo Petrović, pokrenuta je istraga, koja je ubrzo zaustavlje­na jer je Kovačević preminuo. Posrijedi je bio osnivački ulog u Zagrebačko­j banci iz 1986., koji je primjenom komforne kamate dosegnuo ogromne iznose. Visoki trgovački sud triput je ukinuo odluke zagrebačko­g Trgovačkog suda i odgodio ovrhu, jednom je to učinio i Ustavni sud, no ovrha je ipak provedena. Zaba je 2005. tužila državu Međunarodn­om sudu za ljudska prava u Strasbourg­u zbog “povrede prava vlasništva” u slučaju Retag, no sud je tužbu 2014. odbacio.

Dragičević­eva INA bez rezultata

Poslovni zabilježi i arapsku turneju predsjedni­ka Stipe Mesića – njegova se delegacija vratila s najavom da

U ZAGREBU OTVOREN MARCELLINO, GDJE JE 2009. TAJNO SNIMAN RAZGOVOR SANADER - HERNADI

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia