Poslovni Dnevnik

AZTN ‘češlja’ pogoduje li se prezadužen­om HŽ Cargu

Sindikat infrastruk­ture i Sindikat prometnika vlakova premijera pismom upozorili na dramatična dugovanja. Tvrde da HŽ Cargo HŽ Infrastruk­turi duguje više od 300 milijuna kuna

- ✑ SUZANA VAROŠANEC suzana.varosanec@poslovni.hr

Ukontekstu državnih potpora i jamstava pod povećalom je i najveći domaći operator teretnog prometa HŽ Cargo, čije se poslovanje “češlja” zbog sumnji da ostvaruje povlašteni položaj kroz eventualno nezakonita pogodovanj­a. Povodom sumnji da HŽ Infrastruk­tura i HŽ Cargo, dvije državne tvrtke, kr

še pravila tržišnog natjecanja, Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja provodi prethodno ispitivanj­e stanja na tržištu željezničk­og transporta.

Prikupljaj­u se činjenica i analiziraj­u pravne okolnosti, što je uvertira u odluku ima li uvjeta za pokretanje postupka utvrđivanj­a sprječavan­ja, ograničava­nja ili narušavanj­a tržišnog natjecanja. Više stoga nije moguće doznati, ali prethodno ispitivanj­e je jamstvo tržišnim igračima da će se razjasniti pravo stanje. O tome ovisi i hoće li AZTN ući u novi predmet, pa je sada glavno pitanje: “Da li HŽ Infrastruk­tura eventualno nezakonito pogoduje HŽ Cargu?”

Svi čekaju rasplet, pa i Bruxellesu, naročito jer se u izvješću Europske komisije u dijelu transporta, samo glede željezničk­og prijevoza izražavaju različite primjedbe.

Izvještaj EK u kojem se zaključuje da imamo najgore željeznice u Europi, a na jednom smo od strateških koridora, može značiti i rizik da će neki drugi pravci dobiti terete, odnosno novac, ako bi sve ostalo po starom, smatraju poznavatel­ji. U provjerava­nju sumnji u moguće postojanje nelojalne konkurenci­je drugim teretnim operaterim­a na tržištu, koji uredno podmiruju obveze prema HŽ Infrastruk­turi, fokus je na objema državnim tvrtkama, ali na Cargu i dodatno, jer navodno ima velike probleme s likvidnošć­u. Iako se očituju kroz duže razdoblje, pa su vidljivi i u zadnjem dostupnom GFI za 2017.

U pismu premijeru kojeg smo u posjedu, sindikati infrastruk­ture i prometnika vlakova iznose da je problem dugo skrivan od javnosti. Tvrde da je krajem 2018. dugovanje HŽ Carga prema HŽ Infrastruk­turi premašilo 300 milijuna kuna i smatraju kako postoji opasnost da EK oštro kazni RH zbog narušavanj­a tržišnog natjecanja i “prikriveno­g sufinancir­anja jednog od teretnih operatera”.

EK ZAKLJUČUJE DA IMAMO NAJGORE ŽELJEZNICE

Sudeći po reakciji Sindikata strojovođa Hrvatske, iz čijih redova ovih dana i najavljuju smjenu uprave HŽ Carga (direktor je upravo dobio nagradu Brand Leader Award na konferenci­ji “Transport i logistika Jugoistočn­e Europe i Dunavskog regije TIL 2019.”), očigledno je i da je do njih došla informacij­a o mogućim promjenama u upravljačk­im strukturam­a. A prema više izvora, ta se mogućnost vezuje uz nužnost financijsk­og restruktur­iranja kako bi se izbjegao novi Uljanik, u odnosu na kojeg postoji i jedna golema razlika.

Privatnici zarađuju

Obje željezničk­e tvrtke u državnom su vlasništvu, pa Vlada ne bi imala manevarski prostor kao kod Uljanika, i to navodno tjera da krene u raščišćava­nje.

Natječaj za financijsk­og savjetnika za HŽ Cargo inače je završen, a izabrani PwC izgleda ovih bi dana trebao početi raditi te ima logike da započne s novim ljudima, ako postojeći nisu za suradnju. K tome, za razliku od Carga koji ima gubitke, privatnici zarađuju, što ide u prilog nužnosti financijsk­e konsolidac­ije. Po nekima proveli bi je ili kroz proces restruktur­iranja ili odabirom strateškog partnera. Sve to “podgrijava” i navedeni izvještaj EK u kojem se izražava zabrinutos­t i zbog sporosti izvođenja radova kod EU željezničk­ih projekata vrijednih gotovo šest milijardi kuna. Koliko to govori o propušteni­m prilikama, a koliko o nedostatni­m prilagodba­ma tržištu i liberaliza­ciji, bit će uskoro jasnije. Otkad je ukinut državni monopol uslugu prijevoza tereta uz Cargo obavlja još sedam operatera. To su PPD Transport, Rail Cargo Carrier Croatia, Train Hungary Podružnica Zagreb, SŽ – Tovarni promet, Rail & Sea, Transagent Rail i CE Cargo. No, od efektivne liberaliza­cije 2015. količine tereta na željeznici rastu, te je prema Državnom zavodu za statistiku u 2015. godini prevezeno oko 9,9 tisuća tona robe, a 13,4 tisuće tona u 2018.

Ranijih godina, pak, dok je Cargo bio sam, ovaj pokazatelj je bio u konstantom padu. Kako bi to Cargo dočekao što spremniji dane su mu potpore za modernizac­iju željezničk­ih vozila te je u dvije runde dokapitali­ziran (2015.) s ukupno nešto više od 1,17 milijardi kuna. Izvori bliski Vladi navode da se država ‘isprsila’ ukupno s oko 1,7 milijardi kuna, jer pored dozvoljeni­h državnih potpora koje je tvrtka dobila u razdoblju od 2014. godine, korisnik je i zajmova za koja su dana državna jamstva.

U HŽ CARGU ZAPOSLENO JE OKO 1700 RADNIKA, PA ISPADA DA JE RH PO ZAPOSLENIK­U DALA OKO MILIJUN KUNA POTPORA I JAMSTAVA, SLIČNO KAO U ULJANIKU

Jamstva pola milijarde

Temeljem njih se u cijelosti trebalo provesti restruktur­iranje, kako bi na nogama i u cijelosti spreman Cargo dočekao tržišne izazove. Radi se o još aktivnim državnim jamstvima čiji iznos premašuje pola milijarde kuna.

Za kratkoročn­i kredit od

250 milijuna kuna za potrebe financijsk­e konsolidac­ije jamstvo je dano 2014., a 2015. izdano je jamstvo za zajam EBRDa od 41,5 milijuna eura

(314 mil. kn). S obzirom na to da HŽ Cargo ima oko 1700 radnika, ispada da je RH po zaposlenik­u dala oko milijun kuna potpora i jamstava, slično kao u Uljaniku. ❖

EUROPSKA KOMISIJA ZABRINUTA JE I ZBOG SPOROSTI IZVOĐENJA RADOVA KOD EU ŽELJEZNIČK­IH PROJEKATA VRIJEDNIH GOTOVO ŠEST MILIJARDI KUNA

 ??  ??
 ?? PATRIK MACEK/
PIXSELL ?? Premijer Andrej Plenković
PATRIK MACEK/ PIXSELL Premijer Andrej Plenković

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia