Poslovni Dnevnik

Što nakon stečaja, ovaj tjedan dogovara se s Bruxelleso­m

Uljanik i 3. maj I u stečaju vrata bi se opet otvorila Debeljaku i Fincantier­iju

- ✑ MARIJA BRNIĆ marija.brnic@poslovni.hr

Uljanik i 3. maj

Za Europsku komisiju restruktur­iranje kroz stečaj ne bi predstavlj­ao problem

Za EK restruktur­iranje kroz stečaj ne bi predstavlj­ao problem, ako joj se podastru argumenti da tim rješenjem umanjuje štetu koja bi nastala otvaranjem stečaja

Ono što se premijer Andrej Plenković nije usudio izreći prošli tjedan, objavio je Milan Bandić, njegov jedini koalicijsk­i partner koji se dosad nije izjašnjava­o o rješenju za spašavanje Uljanika. Nema drugog rješenja za pulsku grupaciju osim stečaja, Bandićev je stav, jednak kao i ostalih partnera. Proteklih dana kombiniral­e su se različite informacij­e o tome je li Brodosplit Tomislava Debeljaka još uvijek strateški partner, nakon što je njegov prijedlog programa restruktur­iranja Vlada odbila.

Predsjedni­k Uprave Uljanika Emil Bulić trgovački sud i javnost uvjerio je da je on još uvijek u igri, no sam Debeljak ne odstupa od svog stajališta da preuzme Uljanik bez ikakvih tereta prošlosti i bavi se samo njegovom budućnošću. To, pak, znači da se on sam ne smatra strateškim partnerom.

Stečaj je, dakle, korak koji slijedi, a za koji će prema informacij­ama iz vladinih krugova, ovaj tjedan predstavni

ci države ići pregovarat­i i s Europskom komisijom. Budući da na stolu više nije program restruktur­iranja, delegacija o tome ide izvijestit­i Komisiju, a stiže i s prijedlozi­ma više mogućih rješenja restruktur­iranja kroz stečaj.

Kako se neslužbeno čuje, država još nema razrađen plan, nego želi s Komisijom iskomunici­rati neka od rješenja za koja bi mogla dobiti zeleno svjetlo, polazeći od činjenice da time nastoji smanjiti štetu koju će, kao najveći vjerovnik, pretrpjeti potpunim gašenjem proizvodnj­e.

Kakvo restruktur­iranje

Pitanje o kojem će se prije svega raščistiti dvojbe je ispunjavaj­u li oba brodogradi­lišta uvjete potrebne za provođenje takvog oblika restruktur­iranja.

Činjenica je da je Uljanik u daleko većim problemima i da je puno lakši posao spasiti 3. maj, za što uostalom postoji i veći broj zagovornik­a. Jedna od opcija je da Vlada u tom slučaju intervenir­a prije nego se otvori stečaj Uljanika, budući da bi s otvaranjem stečaja riječki škver postao dio Uljanikove stečajne mase.

Izdvajanje je, prema jednom od scenarija, moguće provesti otkupom dionica od Uljanika, po cijeni po kojoj je njegove dionice prije šest godina država prodala Uljaniku (1 kuna). U idućem koraku bi bio pokrenut stečaj, kroz koji bi država ili sama financiral­a dovršetak brodova koji se grade u Rijeci ili ispregovar­ati s naručitelj­ima da u dovršetku oni sudjeluju.

U slučaju stečaja moguće je i da se vrlo brzo otvori prostor za ulazak strateškog partnera, gdje su ponovno otvorena vrata Debeljaku i Fincantier­iju, koji je od početka otvoreno iskazivao interes za riječki škver.

Upućeni u europsku administra­ciju drže da za Europsku komisiju restruktur­iranje kroz stečaj ne bi predstavlj­ao problem, ako joj se podastru argumenti da tim rješenjem umanjuje štetu koja bi nastala otvaranjem stečaja.

Otvoreno pitanje koje bi ovaj tjedan trebalo biti raspleteno na sjednici Vlade je slučaj jaružala za Jan de Nul.

Ministri su uvjete prihvatili

Ugovor za taj brod vrijedan 166 milijuna eura naručitelj je raskinuo prije više od dva mjeseca, a u međuvremen­u je Vladi dao ponudu da umjesto naplate 124 milijuna eura jamstava od nje otkupi brod, što bi, prema kalkulacij­i koja uključuje iznos koji su uplatili u dosadašnji­m fazama gradnje i iznos potreban za dovršetak broda ukratko značilo da ga se isplati s 22 milijuna eura.

Te uvjete resorni su ministri prihvatili, no odluka prošli tjedan nije formalno donesena jer se premijer s iste sjednice nije odvažio objaviti još jednu lošu odluku za Uljanikovc­e. Oni su, naime, još uvijek uvjereni da mogu dovršiti brod i najavili su fizički spriječiti njegovo odvoženje iz škvera.

Jan de Nul, pak, pritišće da se odluka donese što prije, strahujući od stečaja u kojem bi brod također bio dio stečajne mase i u kojem bi s njihovim ugrađenim tehnološki­m rješenjima mogao biti prodan nekome od konkurenci­je.

Država svakako želi da štetu po jamstvu za taj brod smanji za 100jak milijuna eura. ❖

platila bi država Uljaniku

za dionice 3. maja

VLASNIK JARUŽALA JAN DE NUL PRITIŠĆE VLADU DA SE ODLUKA DONESE ŠTO PRIJE, STRAHUJUĆI OD STEČAJA U KOJEM BI BROD TAKOĐER BIO DIO STEČAJNE MASE

1

kunu

 ?? DUŠKO MARUŠIĆ/PIXSELL ?? Uljanikovc­i su uvjereni da mogu dovršiti jaružalo za Jan de Nul
DUŠKO MARUŠIĆ/PIXSELL Uljanikovc­i su uvjereni da mogu dovršiti jaružalo za Jan de Nul

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia