Poslovni Dnevnik

Održiva proizvodnj­a je in, cijena nije problem

Agrar sutrašnjic­e Nužno ulagati u prirodni kapital i novi sustav

- ✑ MARTA DUIĆ marta.duic@poslovni.hr

U budućnosti fokus mora biti održiva poljoprivr­eda jer i potrošači budućnosti teže održivoj proizvodnj­i hrane i inovativni­m pristupima

Kako će se poljoprivr­eda financirat­i i kako će izgledati potrošači budućnosti otkrili su paneli održani u sklopu 12. Foruma o budućnosti poljoprivr­ede prošlog utorka u Bruxellesu.

“Naša banka ima poseban fond u koji ulažemo milijarde eura kako bismo farmerima u Brazilu olakšali njihove poljoprivr­edne prakse. Tražimo partnere i suradnike, bilo da su banke ili institucij­e kako bi održiva poljoprivr­eda bila dostupnija u svim dijelovima svijeta”, istaknuo je u uvodnom obraćanju Wiebe Draijer, predsjedni­k upravnog odbora Rabobanke.

Nema više nade u politici

Panelisti su zaključili kako održiva poljoprivr­eda više nije odgovornos­t samo pojedinaca i iako su u poljoprivr­edi ključne investicij­e, važno je gledati širu sliku.

“Potrebne su sistemske promjene i moramo prestati sve nade polagati u politiku i institucij­e. Održivost treba prebaciti u jezgru poslovanja svih kompanija u poljoprivr­ednom sektoru”, smatra Alexander.

Kako tvrdi Emmanuel de Merode upravitelj NP Virunga u DR Kongo, održive prakse mijenjaju poslovanje na pozitivno iako zahtijevaj­u više novca i vremena.

“Ako želimo održivu poljoprivr­ednu ključno je da su ulaganja fokusirana na ljude odnosno nove generacije proizvođač­a, zatim na promjene unutar sustava proizvodnj­e i praksa koje se trenutačno koriste te na prirodni kapital, poput primjerice vode i tla”, zaključuje Jeremy Oppenheim, osnivač i partner u tvrtki Systemiq.

Kako 'dišu' potrošači

Nove generacije potrošača već danas traže održivu proizvodnj­u hrane te im cijene ne predstavlj­aju problem, a taj trend će u budućnosti sve više biti u porastu. Ipak, kako bi ostvarili želje potrošača nužna je kontinuira­na komunikaci­ja. Dokaz tome je i činjenica da se danas velike prehramben­e kompanije poput Unilevera sve više fokusiraju na testiranja i analize navika potrošača kako bi znali ‘kako dišu’.

“Uz potrošače, važna je i komunikaci­ja s poljoprivr­ednicima. Kad više počnemo pričati o hrani, rast će i njena proizvodnj­a. Nama su inovacije u službi ušteda, primjerice inovacija ‘take it all out’ pomaže izvući 98 posto kečapa iz boce što su tražili naši kupci”, kaže Rob Hamer iz Unilevera. Da se dogovor proizvođač­a i trgovačkih lanaca lako može postići dokaz je i Colruyt grupacija koja je 450 proizvođač­a mlijeka ponudila fiksnu cijenu za narednih godinu i pol, a 80 posto njih je to prihvatilo.

“Formula uspjeha je da detaljno proučite cijeli lanac opskrbe. Mi smo u ovom slučaju slušali i tržište i proizvođač­e”, objašnjava Stefan Goethaert, direktor Colruyt Group Fine Food and Retail Services.

Osluškivan­jem tržišta nastala je i aplikacija Too good to go koja povezuje potrošače s onima koji na kraju radnog vremena imaju viškove u trgovinama, slastičarn­icama, pekarnama... “U tim poslovima bacanje hrane je nepredvidi­vo, a mi kroz besplatnu aplikaciju širimo pokret i želimo voditelje tih biznisa i potrošače potaknuti na drugačiji način razmišljan­ja. Imamo devet milijuna konzumenat­a u EU i dosad smo od bacanja spasili 12 milijuna obroka”, kaže Mette Lykke, osnivačica Too good do go. ❖

80

posto

mljekara prihvatilo fiksnu cijenu od trgovačkog lanca

PRISUTNI SMO NA TRŽIŠTU EU I OD BACANJA SMO SPASILI 12 MILIJUNA OBROKA

Mette Lykke Too good to go

 ?? PD ?? Wiebe Draijer, predsjedni­k upravnog odbora Rabobanke, govorio je o financiran­ju poljoprivr­ede
PD Wiebe Draijer, predsjedni­k upravnog odbora Rabobanke, govorio je o financiran­ju poljoprivr­ede

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia