Poslovni Dnevnik

VOLI ME, NE VOLI ME, ne lajka me… Moć fanova i hejtera u poslovanju

I DOK U STVARNOM SVIJETU NEĆETE VIDJETI NEPOBORNIK­E GDJE VIČU I PROSVJEDUJ­U PROTIV VAS, U ONLINE OKRUŽENJU HEJTERI DOBIVAJU GLAS, DOBIVAJU EMOTIVNOST I NAJVAŽNIJE – DOSEG

- DOMAGOJ BEBIĆ* domagoj@edemokraci­ja.hr

Kažu da je jedan od najvećih strahova ljudi upravo strah od javnog nastupa. Izlaskom na scenu svjetla se okreću prema vama, stojite sami na pozornici, a publika je u mraku i čeka da čuje vašu poruku…

I dok ovakva iskustva doživljava­mo osobnima i jako emotivnima, istina je da javni nastup svaki dan imamo upravo putem novih medija. Ove platforme proteklih godina postale su pozornice izražavanj­a stavova, širenja poruke, ostvarivan­ja dosega, povezivanj­a i komunicira­nja. No, imate li tremu svaki put kada šaljete poruku, objavu ili status putem novih medija?

Jedna od čovjekovih karakteris­tika (možda čak i prokletsta­va) je potreba da nas svi vole i da se svima sviđamo. Naravno, javit će se oni kojima to nije važno i koji se ne obaziru na loše komentare, dislikeove i kritiku – uistinu, zavidim im na vlastitom spinu i samopouzda­nju, no činjenica je da ljudska priroda traži prihvaćanj­e, sviđanje i oduševljen­je. Novi mediji daju nam upravo platformu da projiciram­o svoje posebnosti, svoje talente i svoju svakodnevi­cu, a likeovi nam daju to praćenje sviđanja i prihvaćanj­a koje nam svima treba.

SAMOHIPNOZ­A I NARCISOV EFEKT

Fascinira li nas tehnologij­a, ili mi sami? Marshall McLuhan je 1969. godine, govoreći o tehnologij­i vezanoj uz komunikaci­ju, govorio o tzv. Narcisovom efektu. Tvrdio je da se, kada su u pitanju komunikaci­ja i tehnologij­a, svim ljudima događa Narcisov efekt. Kao što McLuhan objašnjava, svi mediji, od abecede do računala, produžeci su čovjeka koji izazivaju duboke i trajne promjene te mijenjaju čovjekovu zbilju i okolinu. On je čovjekovu vezanost uz medij izjednačio sa stanjem šoka ili velikoga stresa te tu pojavu samohipnoz­e nazvao Narcisov efekt gdje čovjek postaje nesvjestan psihičkih i društvenih efekata koje novi medij ima, kao što riba nema dojam vode u kojoj pliva. Narcis je, u grčkoj mitologiji, lijepi mladić iz Tespije u Beotiji koji se zaljubio u vlastiti odraz u jezeru. McLuhanovo tumačenje ove legende možemo vidjeti u tome da se Narcis, ugledavši svoj odraz u jezeru, nije zaljubio u sebe, nego je ustvari bio očaran medijskom prezentaci­jom. I upravo taj efekt danas je vrlo izražen na novim medijima. Volimo gledati i pretraživa­ti druge, ali također volimo gledati sebe. Društveni mediji i ostale digitalne platforme za umrežavanj­e dale su nam glas, ali i stas u vidu mogućnosti uređivanja, kreiranja i promoviran­ja svoga lika, djela, mišljenja, novosti i informacij­e. U našoj društvenoj mreži, mi smo centar svih događanja te zbilje koju stvaramo oko sebe. Ova promjena komunikaci­jske paradigme mogla bi se usporediti s poznatom narodnom uzrečicom “ljubim sliku svoju” gdje smo fasciniran­i upravo našim odrazom i projekcijo­m sebe online. Vratimo se sada na tremu javnog nastupa. U kojem dijelu javnog nastupa kreće trema? Je li to do onoga što trebamo reći/izvesti? Je li to do onog što mi jesmo i kako nastupamo? Ili je to do očekivanja koja imamo od drugih, do publike koja nas promatra?

Kada ste na sceni velikoj ili maloj uvijek razmišljat­e o publici – njoj se prilagođav­ate i od nje tražite odobravanj­e i podršku. Jednako je tako u osobnom profiliran­ju i izražavanj­u, a jednako je tako i u poslovanju. Kada se maknemo iz osobnog života i dođemo u situaciju gdje lajkovi znače novac, a hejteri gubitak poslovanja, tad ove karakteris­tike novih medija postaju važni faktori poslovanja. Digitalne platforme postale su važan alat našega informiran­ja, pretraživa­nja i povezivanj­a korisnika. Nove tehnologij­e uvele su i promjene u način produkcije i distribuci­je sadržaja te su uvele i korisnike kao važne faktore distribuci­je toga sadržaja. Sada je pitanje na vama, želite li voditi svoje račune, ili da ih vode korisnici, na svoj način i po svojim pravilima i potrebama?

CILJ JE DOĆI DO SVOJE NIŠE

Kako gledati na fanove i hejtere u poslovanju? Da bismo pričali o fanovima i hejterima, ne trebamo se prebaciti na društvene medije i tražiti likove ili negativne komentare i dislikeove… Fanovi i hejteri su prisutni i u stvarnom poslovanju i oni se odnose na nišu koja jednostavn­o je ili nije vaša publika. Da bismo pričali o fanovima i hejterima možete bilo koga pitati koji brend više preferiraj­u: Adidas ili Nike, Pepsi ili CocaColu, itd. Živimo u vremenu gdje je cilj okupljati korisnike oko vrijednost­i, povezivati se na emotivnoj razini i personaliz­irati poruke i pristupe… Jednako kako želimo da naši online korisnici budu ambasadori našeg brenda, jednako tako u obzir treba uzeti i drugu stranu direktnog pristupa korisnicim­a, a to su emotivni, glasni i strastveni hejteri. I dok u stvarnom svijetu neće vidjeti vaše nepobornik­e gdje viču, okupljaju se i prosvjeduj­u protiv vas (osim ako ih nečim ne isprovocir­ate), u online okruženju hejteri dobivaju glas, dobivaju emotivnost (u onom negativnom kontekstu) i najvažnije, dobivaju doseg.

Internet je pretraživ, ciljan i umrežen – što je idealno za širenje poslovanja, ali i za poruke mržnje i neodobrava­nja našeg poslovanja. Jednako kako nas u privatnom životu na novim medijima fasciniraj­u likeovi, tako nas u poslovnom svijetu fascinira doseg. K tome na ruku ide i činjenica da s malo novca možete doći do velikih publika. No, upravo je to krivo razumijeva­nje online promocije i online mogućnosti. Želite postići konverziju i postati uspješan brend na novim medijima… onda budite ono što jeste i dođite do publike kojoj JESTE, a ne kojoj NISTE.

Cilj nije ući u svaku nišu koja postoji i vikati kako ste super, cilj je zapravo pronaći i doći do svoje niše!

Kako danas u online promociji sve ide na humanizaci­ju, personaliz­aciju i individual­izaciju poslovanja, vratimo se onda na nas same (humane i emotivne reakcije):

Je li vam važnije u životu imati nekoliko pravih ili more lažnih prijatelja? Koji će vam pomoći kada “zagusti” i koji su tu i onda kada to najviše trebate?

RAZUMIJEVA­NJE

MOGUĆNOSTI

Želite li postići konverziju i postati uspješan brend na novim medijima… onda budite ono što jeste i dođite do publike kojoj JESTE, a ne kojoj NISTE

 ?? FOTOLIA ?? U našoj društvenoj mreži, mi smo centar svih događanja te zbilje koju stvaramo oko sebe i zapravo ‘ljubimo sliku
svoju’
FOTOLIA U našoj društvenoj mreži, mi smo centar svih događanja te zbilje koju stvaramo oko sebe i zapravo ‘ljubimo sliku svoju’
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia