Poslovni Dnevnik

WEB ŠOPING ONLINE TRGOVCIMA TREBA ŠIRENJE, PRVO U SLOVENIJI

- ✑ BERNARD IVEZIĆ bernard.ivezic@poslovni.hr

Šanse za osvajanje novih tržišta su i Mađarska i Srbija, uz napomenu da bi trgovci dugoročno morali imati u planu i Italiju i Austriju

Prve prilike za širenje hrvatskih internetsk­ih trgovina trebale bi biti Slovenija, Mađarska i Srbija, tvrdi u pregledu regionalno­g e-commerce tržište Heureka grupa. Vlasnik portala Jeftinije.hr i sMinda kaže da domaće internetsk­e trgovine tako mogu povećati broj potencijal­nih kupaca za deset puta, tržište za gotovo šest puta i uhvatiti rast na razini onog koji bilježe u Hrvatskoj.

Tomaš Braverman, direktor Heureka grupe, kaže da Hrvatska ima 5000 online trgovina, 1,8 milijuna e-kupaca, online tržište od 0,4 milijardi eura i bilježi rast prodaje od 20%.

Logičan prvi izbor

“U Sloveniji je rast tržišta 30%, u Mađarskoj tržište online trgovine vrti godišnje 1,7 mlrd. eura, a u Srbiji imate 3,2 mil. potencijal­nih online kupaca, pri čemu u sve tri države, bez obzira na veličinu djeluje podjednak broj online trgovina kao u Hrvatskoj”, kaže Braverman.

Dodaje da je izlazak na slovensko tržište možda i logičan prvo izbor za hrvatske trgovine, kako zbog blizine i sličnosti jezika tako i zbog činjenice da je u EU što pojednosta­vljuje logistiku. U Sloveniji, prema podacima Heureka grupe, 0,8 mil. kupaca troši 0,3 mlrd. eura godišnje u 5000 tamošnjih online trgovina.

Mađarsko je online tržište, navodi Braverman, uvjerljivo najveće u neposredno­j blizini Hrvatske. Godišnje u Mađarskoj 5,9 mil. online kupaca potroši 1,7 mlrd. eura u 6000 trgovina. No, rast je tržišta nešto sporiji, 18%. Za srpsko tržište, kaže Braverman, treba uračunati da još nije u EU. No, zbog toga ima i manje konkurenci­je i lakše pozicionir­ati se na njemu. U Srbiji, tvrdi Heureka grupa, ima 3,2 mil. online kupaca koji troše 0,3 mlrd. eura godišnje u 5500 online trgovina. Usto, srpsko tržište online prodaje raste istim tempom kao i hrvatsko, 20%.

“Nisam spomenuo Bosnu i Hercegovin­u, jer sa svega milijun kupaca, 0,2 mlrd. eura vrijednost­i tržišta i rastom od svega 15%, preporučio bi da ulazak na to tržište odgodite na idućih pet godina. Tamošnje tržište jednostavn­o nije dovoljno razvijeno”, kaže Braverman.

Dodaje da bi hrvatske online trgovine dugoročno trebale imati u planu izaći i na još veća tržišta. Pri tome izdvaja Italiju, koja ima 22 milijuna online kupaca s tržištem od 14,8 milijardi eura i 20 posto rasta, zatim Austriju sa 7 mil. online kupaca, tržištem od 7,2 mlrd. eura i rastom od 19% ili Njemačku s 57 milijuna online kupaca, prometom od 62,5 milijarde eura i rastom od 11%.

Njuškalo najjači marketplac­e

e-kupaca ima hrvatsko tržište

online trgovine

online kupaca nalazi se u Srbiji

“Ali treba uzeti u obzir i da su takve aspiracije lokalnih trgovina prepoznali online marketplac­ei, koje mnogi korisnici koriste kao prve adrese pri online kupnji”, kaže Braverman.

U Hrvatskoj je, prema Heureka grupi, najjači marketplac­e Njuškalo.hr. U Sloveniji je to AliExpress, a u Austriji, Italiji i Njemačkoj Amazon. U Češkoj i Slovačkoj je Heureka, u Mađarskoj Jofoga.hu, u Srbiji Kupujempro­dajem.com, u BiH Olx.ba, u Rumunjskoj eMag.ro, a u Poljskoj Allegro.pl. Pri širenju pazite i na kvalitetu usluge, koja je na nekim tržištima viša pa je ulazak teži. Nišne trgovine imaju najbolju priliku za uspjeh, jer je prekograni­čna trgovina u EU slabo razvijena”, zaključuje Braverman. ❖

 ?? PD ?? Tomaš Braverman, direktor Heureka grupe koja je analiziral­a stanje regionalno­g e-commercea
PD Tomaš Braverman, direktor Heureka grupe koja je analiziral­a stanje regionalno­g e-commercea

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia