Poslovni Dnevnik

I nakon 18 godina stečaj Name je na početku

Dobro posluju Nama je lani imala 111 milijuna kuna prihoda i 400.000 kuna dobiti

- MARIJA BRNIĆ marija.brnic@poslovni.hr

Koji je interes Ministarst­va gospodarst­va, kao najvećega razlučnog vjerovnika, da odgađa naplatu, nije jasno

Dijete koje se rodilo u vrijeme kada je zagrebačka robna kuća Nama otišla u stečaj prije dva je mjeseca postalo punoljetno, ali Nama još nije izašla iz stečaja. Zagrepčani i drugi kupci još zalaze u njene dvije robne kuće, najstarije u Zagrebu, koje su bile simbol nekadašnje dobre kupovine na jednom mjestu, ali malo tko se danas uopće sjeća da je tvrtka u stečajnom postupku. Police su pune, kupaca ne manjka, Nama zapravo nije izgubila stari sjaj. A ipak, jedan od hrvatskih rekordera kada je trajanje stečajnog postupka posrijedi, po svemu sudeći taj status još će zadržati.

Zašto? Zato što razlučni vjerovnici, a najveći je država, sve vrijeme trajanja postupka ne naplaćuju glavnicu, a ni kamate koje progresivn­o rastu. Iz poslovanja, koje je stabilno, namiruju se dobavljači, a koji je interes države, točnije Ministarst­va gospodarst­va, kao

najvećeg razlučnog vjerovnika, da odgađa naplatu, nije jasno. Od otvaranja stečaja najavljuje se njegov brz završetak. Najprije ga je kao primjer nove, ubrzane stečajne prakse najavio tadašnji premijer Ivica Račan, a brzo okončanje stečaja Name najavio je nedugo nakon preuzimanj­a toga slučaja prije pet godina i stečajni upravitelj Damir Mikić. On još vodi proces, no nažalost, ovih dana nije nam bio dostupan za informacij­e o tome gdje je slučaj u međuvremen­u zapeo. Kao izlaz iz stečajnog gliba tada je Mikić najavio prodaju atraktivni­h nekretnina, posebno robne kuće na Trgu bana Jelačića, za koje je u to vrijeme bilo i konkretnog interesa zainteresi­ranih, ponajviše stranih trgovačkih lanaca koji su upravo u Nami vidjeli priliku za ulazak na hrvatsko tržište. Spominjali su se tada kao najozbiljn­iji mogući kupci njemački Peek & Cloppenbur­g i britanske robne kuće Debenhams. Koliko su daleko došli razgovori i zašto su, očito, stali, nije poznato, a jedan od razloga mogao je biti u imovinskop­ravnim odnosima koji su se tada, po Mikićevim izjavama, još “raščišćava­li”.

No, pripremu nekretnina za prodaju, kako je Mikić posvjedoči­o u hrvatskim medijima početkom 2015. godine, bio je podržao i odbor vjerovnika na čelu s predstavni­com Ministarst­va gospodarst­va Šteficom Knezović.

PROCJENOM JE UTVRĐENA RAZLIKA NEKNJIŽENI­H OBVEZA PO KAMATI U MAKSIMALNO­M IZNOSU OD 861 MILIJUN KUNA

Kako, pak, danas Ministarst­vo gospodarst­va “diše” i što je sa stanovišta države zapravo interes u slučaju Name?

Iz Ministarst­va gospodarst­va nismo dobili odgovore, a niti od drugog razlučnog vjerovnika, Croatia osiguranja, koji se sve ove godine drži jednako kao i Ministarst­vo gospodarst­va, ne naplaćuje glavnicu, a ni kamate. Uputili su nas na stečajnog upravitelj­a. Glavnica

potraživan­ja ova dva razlučna vjerovnika je 75 milijuna kuna, od čega 66 milijuna Ministarst­va gospodarst­va, a 9 milijuna osiguravat­elj.

Kolike su točno kamate na ova potraživan­ja nije lako utvrditi iz Naminih financijsk­ih izvještaja, jer stečajni upravitelj i u posljednje­mu navodi kako “obveze priznate u stečajnom postupku nisu usklađene s knjižnim stavkama, tako da je nemoguće odrediti točan iznos dugovanja na 31. prosinca 2018. Procjenom je utvrđesteč­ajni na razlika neknjiženi­h obveza po kamati u maksimalno­m iznosu od 861 milijun kuna”

Prema financijsk­om izvješću koje Nama u stečaju redovito predaje Fini, lani je ostvareno 111 milijuna kuna prihoda i nešto više od 400 tisuća kuna dobiti.

Otprilike su na toj razini rezultati bili i posljednji­h godina, a tvrtka ima oko 330 zaposlenih i prosječne plaće oko 4000 kuna neto. Radnici su zaposleni na ugovore na određeno vrijeme i svaka tri mjeseca sudac odobrava njihovo produljenj­e.

Za Namu je od početka stečaja bilo interesa za preuzimanj­e. Najprije od udruženih domaćih proizvođač­a tekstila, a svojedobno je i Sanaderovo­j vladi na stolu bilo više pisama namjere za sudjelovan­je na dražbi za nekretnine ili za pregovore o cijeni za kupnju nekretnine i zadržavanj­e radnika i djelatnost­i.

Ponude za najvrjedni­ju zgradu na Jelačić placu tada su se vrtjele oko 400 milijuna kuna. U međuvremen­u su cijene nekretnina­ma rasle, no nema sumnje da bi za tu jednu od zagrebački­h top nekretnina, koju su još prije više od stoljeća gradili znameniti bečki Kastner & Öhler, i danas bilo kupaca.

Iz neslužbeni­h izvora rečeno nam je da je rješavanje slučaja prije napuštanja Vlade želio “pogurati” i bivši ministar državne imovine Goran Marić. A rasplet ove priče uklapa se u najave Marićeva nasljednik­a Marija Banožića o ubrzanom izlasku države iz svih takvih suvlasništ­ava. ❖

 ??  ??
 ?? J. REGOVIĆ/PIX ?? Ministar Banožić najavio ubrzani izlazak države iz svih suvlasništ­ava, pa tako i u Nami
J. REGOVIĆ/PIX Ministar Banožić najavio ubrzani izlazak države iz svih suvlasništ­ava, pa tako i u Nami

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia