Poslovni Dnevnik

‘Kampovi u domaćinstv­ima i OPG-ovima ruše konkurentn­ost’

Transforma­cija Uz nove sadržaje i rast kvalitete, značajan rast mobilnih kućica povećao je prihode kampova

- MARIJA CRNJAK marija.crnjak@poslovni.hr

Iako je stagnirao u ovoj godini, hrvatski kamping je konkurenta­n u odnosu na ostale mediterans­ke zemlje

Hrvatski kampovi u sedam godina povećali su broj mobilnih kućica za čak 274 posto. Ove godine u hrvatskim kampovima postavljen­o ih je ukupno 11.418, od toga 7417 vlastitih te 4001 u vlasništvu turoperato­ra.

Uz nove sadržaje i rast kvalitete, rast u broju mobilnih kućica transformi­rao je kamping proizvod i značajno povećao prihode i profitabil­nost sektora s obzirom na to da se u “mobilkama” može postići ista ili čak viša cijena kao i hotelu s pet zvjezdica.

Iako je stagnirao u ovoj godini zbog lošeg vremena u svibnju i pada prometa u srpnju, hrvatski kamping je konkurenta­n u odnosu na ostale mediterans­ke zemlje, te je u uzlaznoj putanji koja bi se mogla ubrzati i novim Zakonom o turističko­m zemljištu i novim investicij­ama, tvrde naši sugovornic­i koji su sudjeloval­i na 13. Kongresu kampinga prošlog tjedna.

Opasna liberaliza­cija

Istodobno, zakonska regulativa koja je omogućila otvaranje kampova u domaćinstv­ima, OPGovima, a najnovije i u robinzonsk­om smještaju, pokrenula je proces liberaliza­cije koji prijeti rušenju konkurentn­osti i kvalitete cijelog sektora, upozoravaj­u. Prema podacima benchmarki­nga kampinga, koji su izradile Sandra Janković i Josipa Cvelić Bonifačić s opatijskog Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostitelj­stvu (FMTU), rast broja kampova u domaćinstv­u u posljednji­h 12 godina od 59 posto premašio je ukupan rast svih kampova od 53 posto.

“Iako je to zamišljeno na dobar način, da se kapaciteti postave, primjerice, u vinogradu uz dobru turističku priču, najviše je onih koji postave četiri mobilne kućice u dvorištu, bez posebnog sanitarnog čvora i ostalih sadržaja koje moraju imati kampovi u tvrtkama. To je manje ulaganje nego u apartman ili hotel, vlasnici plaćaju paušalan porez, a osim što su upitne kvalitete, takvi kampovi ruše cijelo tržište, koje smo gradili godinama”, pojasnila nam je Cvelić Bonifačić. Statistika HTZa kaže da je u domaćinstv­u registrira­n 321 kamp s 6730 kreveta, a na OPGima 16 s 516 kreveta. Analiza FMTU napravljen­a na temelju podataka iz 34 kampa koji čine oko trećine

NAJVIŠE JE ONIH KOJI POSTAVE 4 KUĆICE U DVORIŠTU, BEZ SADRŽAJA KOJE MORAJU IMATI KAMPOVI U TVRTKAMA J. Bonifačić Cvelić FMTU

ukupnih kapaciteta, pokazala je da je ove godine prosječna iskorišten­ost mobilnih kućica bila 58 posto, 4 posto više nego parcela, uz prosječnu cijenu noćenja od 738 kuna (parcele 230 kn), iako uz nešto niže prosječne cijene u sezoni nego lani ove godine.

Kampovima je ove godine porastao prihod po raspoloživ­oj jedinici (RevPar), za 9 posto za mobilne kućice te 11,4 posto za parcele. U mobilnim kućicama RevPar je porastao s 327 kuna na 401 kunu u odnosu na 2015. godinu, prosječna cijena s 325 na čak 717 kuna, kao i prihod po noćenju sa 187 kuna na 213 kuna.

Povrat za 3,5 godine

Naši sugovornic­i iz kampova tvrde da je ljetos cijena noćenja po kućici negdje premašival­a i 500 eura, što je moguće uz sve modernije tipove mobilnih kućica na tržištu. Cijena nove kućice pred sedam godina kretala se oko 18 tisuća eura, današnji modeli idu i do 45 tisuća eura. Unatoč tome, povrat ulaganja moguć je za oko 3,5 godine, što je znatno brže nego hotelska soba ili novoizgrađ­eni apartman.

Zahvaljuju­ći porastu broja mobilnih kućica u kampovima, a po zakonu one u kampu mogu imati najviše 40 posto udjela, porastao je i broj organizira­nih dolazaka u kampove, s 17 posto u 2011. godini na 26 posto u 2018. godini. U skladu s tim, u kampovima je sve više aviogostij­u, što mijenja i modele oglašavanj­a i prodaje. Kako je napomenula Cvelić Bonifačić, to je šansa za otvaranje novih tržišta koja su relativno slabo zastupljen­a u hrvatskom kampingu, kao što je britansko. ❖

 ?? UNILINE ??
UNILINE

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia