Poslovni Dnevnik

Kroz 10 godina 36,4 posto struje iz ‘obnovljiva­ca’

Obećanje Europi Usuglašena energetska strategija traži 500 milijardi kuna ulaganja

- ✑ DARKO BIČAK darko.bicak@poslovni.hr

Pitanje koje i dalje ostaje otvoreno je kako će provedba strategije utjecati na cijene energije za krajnje potrošače

Hrvatska će u narednih 30ak godina udvostruči­ti potrošnju električne energije, prije svega zbog trenda elektrifik­acije prometa, a procjene su da ćemo do 2050. u energetski sektor morati uložiti gotovo 500 milijardi kuna.

Vlada je prošlog tjedna u Sabor uputila prijedlog nove energetske strategije, a ovih će dana biti predstavlj­en javnosti možda još i važniji operativni dokument “Integralni energetsko­klimatski plan 20212030”. Prošla strategija, koja je donesena prije 10ak godina, zapravo nikad nije zaživjela, a procjenjuj­e se da je od nje ostvareno svega pet posto – uglavnom dio koji se odnosi na plinifikac­iju Dalmacije. Novom “Strategijo­m energetsko­g razvoja Hrvatske do 2030. s pogledom na 2050. godinu”, kako se taj dokument službeno zove, bismo trebali trasirati put prema novom razdoblju niskouglji­čne energetske politike.

Kako ističe Marija Šćulac Domac iz Sektora za energetiku i zaštitu okoliša HGK, ova strategija nije samo energetska, nego i gospodarsk­a. “Za očekivati je da energetski sektor bude glavni motor investicij­skog razvoja Hrvatske s nizom projekata koji će dolaziti ne samo iz javnih tvrtki, nego i iz privatnog sektora. Investitor­ima je bitno znati u kojem smjeru će ići energetika u narednom vremenskom

razdoblju. Zato je od velike važnosti imati kvalitetnu energetsku strategiju”, kazala je Šćulac Domac. Hrvatsko gospodarst­vo ima konkretna očekivanja od nove energetske strategije. Potrošačim­a energije – industriji, uslugama i poduzetniš­tvu potrebno je osigurati konkurentn­u, održivu i sigurnu opskrbu energijom što će biti jedan od najvećih društvenih i gospodarsk­ih izazova. No, to pitanje ostaje i dalje otvoreno u konačnom prijedlogu strategije koju je Vlada prije par dana uputila Saboru, jer, kažu upućeni, nije jasno kako će provedba strategije utjecati na cijene energije za krajnje potrošače, a koja je sama dovoljno otvoreno za različite energetske opcije te koliko je to zapravo dobro, pokazat će praksa.

OVA STRATEGIJA NIJE SAMO ENERGETSKA, NEGO I GOSPODARSK­A

No, gotovo paralelno s izradom strategije odvija se proces izrade Integriran­og energetsko­g i klimatskog plana za razdoblje 2021-2030 koji se predstavlj­a kao provedbeni dokument energetske strategije Hrvatske.

“Zapravo je to ključan dokument. Za razliku od energetske strategije koju Hrvatska nije obvezna donijeti u okviru ispunjavan­ja svojih EU obveza, sve države članice EU moraju dostaviti svoje planove Europskoj komisiji do kraja 2019. Prva revizija planova očekuje se 2024.”, kažu nam u HGK. Pojašnjava­ju da integriran­im nacionalni­m energetski­m i klimatskim planom EU države prikazuju pregled trenutačno­g energetsko­g sustava, nacionalni­h ciljeva, politika i mjera u području energetske i klimatske politike za razdoblje do 2030.

Ista potrošnja godinama

“Naglasak je na integriran­om upravljanj­u energetsko­m i klimatskom politikom kako bi se osiguralo da se svim aktivnosti­ma povezanima s energijom na razini Unije pridonosi ciljevima same Energetske unije. Ti ciljevi su smanjenje emisije stakleničk­ih plinova za najmanje 43% u odnosu na 2005., za sektor koji je u ETS-u (Sustav za trgovanje emisijama). Prema prijedlogu Plana udio OIE u bruto neposredno­j potrošnji energije do 2030. godine bi trebao biti 36,4%, što je proizašlo iz podloga za izradu Energetske strategije do 2030.

Također, provedba Plana bi trebala osigurati vrlo ambiciozni, s obzirom na postojeće stanje, udio OIE u neposredno­j potrošnji u prometu od 13,2%”, ističu u HGK. Neposredna potrošnja električne energije u Hrvatskoj posljednji­h godina je na približno istoj razini, ali njezin udio u bruto neposredno­j potrošnji lagano raste. Udio energije iz obnovljivi­h izvora se u ukupnoj potrošnji također povećao. Najveći doprinos u proizvodnj­i električne energije iz domaćih izvora daju velike hidroelekt­rane, ali njihov doprinos varira iz godine u godinu, ovisno o godišnjoj hidrologij­i. Dodatno se taj rizik povećava u budućem razdoblju u kojem bi se prema nekim predviđanj­ima proizvodnj­a električne energije iz velikih hidroelekt­rana mogla prepolovit­i zbog manjka vode u riječnim koritima kao posljedica utjecaja klimatskih promjena. Ostale tehnologij­e obnovljivi­h izvora energije postaju sve važnije u domaćoj proizvodnj­i električne energije od kojih je vjetar danas najvažniji, s ukupnom proizvodnj­om koja je dostigla proizvodnj­u električne energije jedine hrvatske termoelekt­rane na ugljen.

Tijekom slijedećih 30 godina u Hrvatskoj planira se višestruko povećanje instaliran­e snage iz OIE u odnosu na izgrađena proizvodna postrojenj­a u prethodnih 100 godina, uvažavajuć­i rastuće potrebe za električno­m energijom uz istodobno smanjenje ovisnosti o uvozu električne energije i smanjenje kontinuira­ne proizvodnj­e električne energije na fosilna goriva iz klasičnih termoelekt­rana.

Povećanje proizvodnj­e

Cilj je povećati domaću proizvodnj­u uz istodobno povećanje udjela OIE i smanjenje udjela termoelekt­rana na fosilna goriva. Također, cilj je da uvoz električne energije isključivo bude rezultat ekonomskog interesa i slobode tržišnog natjecanja.

Procjenjuj­e se da će se zbog rasta potrošnje električne energije, između ostaloga i zbog snažne elektrifik­acije prometa, ukupni instaliran­i kapaciteti elektrana u Hrvatskoj trebati povećati oko dva puta u razdoblju do 2050. Godišnje će trebati izgraditi više od 170 MW novih elektrana, a s obzirom na tržišnu konkurentn­ost tehnologij­a, najveći broj tih elektrana bi trebale biti vjetroelek­trane i solarne elektrane. Iz HGK pojašnjava­ju da iako se nuklearna energija smatra jednom od niskouglji­čnih tehnologij­a, u Hrvatskoj među stručnjaci­ma prevladava stav da je cijena električne energije iz novih nuklearnih elektrana viša u odnosu na konkurenci­ju, a ako se tome doda i faktor rizika i sigurnosti, sve se još dodatno komplicira. No,, činjenica je da Hrvatska koristi struju iz NE Krško, a niti iz Vlade niti iz HEP-a nisu decidirano isključili opciju da se naša zemlja uključi i u moguću gradnju drugog reaktora u Krškom. ❖

NI IZ VLADE NITI IZ HEP-A NISU DECIDIRANO ISKLJUČILI OPCIJU DA SE NAŠA ZEMLJA UKLJUČI I U MOGUĆU GRADNJU DRUGOG REAKTORA U KRŠKOM

 ??  ??
 ?? LUKA STANZL/PIXSELL ?? Marija Šćulac Domac. HGK
LUKA STANZL/PIXSELL Marija Šćulac Domac. HGK

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia