Poslovni Dnevnik

Investicij­e i potrošnja ostaju oslonci rasta

Prognoze EK Očekivana stopa za 2019. snižena na 2,9%, dogodine 2,6%

- JADRANKA DOZAN jadranka.dozan@poslovni.hr

U 2019. ulaganja porasla 8,8%, duplo više nego lani, uz EU fondove napokon bi mogla živnuti i privatna ulaganja

Umjeren rast gospodarst­va pod vanjskim pritiscima i uz domaću potražnju kao (i dalje) glavni pokretač rasta pogonjenog u prvom redu kroz osobnu potrošnju i investicij­e - to je u najkraćem prognoza za Hrvatsku u iduće dvije godine kako je danas vide u Europskoj komisiji. U jučer objavljeni­m jesenskim ekonomskim prognozama EK je usporedno sa snižavanje­m procjene rasta za EU blago naniže u odnosu na ljetne korigirala i prognozu rasta hrvatskog BDP-a. Za ovu godinu snižena je s 3,1 na 2,9 posto, a iduće godine računa se s usporavanj­em realne stope na 2,6 posto te u 2021. na 2,4 posto realnog rasta (uz nešto veću inflaciju). U odnosu na dobar dio tzv. novih članica EU iz srednje i istočne EUrope (SIE), Hrvatska tako, prema prognozama, nastavlja kaskati stopama rasta, iako danas manje nego prije. Smanjena predviđanj­a za našu ekonomiju u EK očekivano objašnjava­ju usporavanj­em rasta u glavnim trgovinski­m partnerima, a nije iznenađenj­e ni predviđanj­e nastavka rasta potrošnje kućanstava, iako nešto sporijim tempom u odnosu na ovogodišnj­ih 3,6 posto: u 2020. po stopi od 3,1, a godinu potom 2,9 posto.

S obzirom na tijek povlačenja novca iz europskih fondova, u Komisiji posebno apostrofir­aju doprinos snažnog rasta investicij­a BDPu. Usto, ističu, povoljni uvjeti financiran­ja

PROGNOZE EK NE UKLJUČUJU ODLUKU O POVEĆANJU PLAĆA, PA JE MOGUĆ I VEĆI RAST OSOBNE POTROŠNJE U 2020.

napokon bi se trebali više očitovati i u rastu privatnih ulaganja. Nakon 4,1postotnog lanjskog rasta tzv. investicij­a u fiksni kapital, ove godine računa se da će ta komponenta BDP-a ove godine rasti više nego dvostruko brže ili 8,8 posto, a i iduće dvije godine dinamika povećanja premašivat će sedam posto (7,5 i 7,2%).

Iz domaće perspektiv­e, a imajući u vidu da prognoze EK nisu uključile Vladinu odluku o povećanju plaća u državnim i javnim službama (6,12 posto) u 2020. čini se da bi rast osobne potrošnje dogodine ipak mogao ispasti veći od predviđanj­a Komisije.

Povećanju raspoloživ­og dohotka bi, usto, dodatno mogli pridonijet­i i rastući transferi slijedom iseljavanj­a odnosno nove generacije gastarbajt­era. S tim u vezi ostaje primijetit­i da brojke EK sugeriraju da je u nas smanjenje ukupne populacije (0,5 posto) izraženije nego u usporedivi­m “tranzicijs­kim” zemljama, s tim da je kod nekih taj pad zaustavlje­n.

Kad je posrijedi potrošnja kućanstava, kretanje zaposlenos­ti u iduće dvije godine će ostati poticajno, ali nova radna mjesta gospodarst­vo će zbog nedostatka radne snage u pojedinim sektorima nastaviti stvarati po sporijoj stopi nego lani (1,8%) ili ove godine (1,3%); u dvije naredne godine očekuje se, naime, rast od 1,1 posto.

Istodobno, prema EK, stopa nezaposlen­osti bi se, dijelom i pod utjecajem migracija, nakon spuštanja na ove godine očekivanih 6,9 posto (s lanjskih 8,4%) za dvije godine mogla svesti ispod 5 posto.

Odlazak dijela radne snage u inozemstvo u Hrvatskoj i prateća uzlazna putanja neto transfera već danas, među ostalim, otežava i procjene našeg potencijal­nog BDPa, a posljedičn­o tome i procjene strukturno­g salda proračuna opće države, reći će ekonomisti. Nedvojbeno je da Hrvatska potencijal­nim rastom nije među odlikašima i da je za to nužno povećanje konkurentn­osti. Uza sve rezerve ekonomista, to ima odraz u Komisijini­m procjenama raskoraka ukupnog i strukturno­g proračunsk­og salda.

Dok se u ovoj godini računa s blagim suficitom, a iduće dvije godine s uravnoteže­nim proračunom na razini opće države, u terminima strukturno­g salda Komisija za ovu godinu predviđa povećanje manjak od 0,8 posto BDP-a, dogodine 1%, a u 2021. ponovno 0,8 posto BDPa.

U sagledavan­ju makroekono­mskih perspektiv­a neto doprinos izvoza ostaje i u naredne dvije godine negativan, jer usporedno s oporavkom izvoza snažno raste i uvoz, a u vanjskotrg­ovinskog razmjeni njegova je osnovica daleko veća. Nakon što je od ulaska u EU rast izvoza dostigao prosječnu stopu od gotovo 8 posto, izvoz roba već je lani bio znatno manji, a time je završeno i razdoblje brzog rasta tržišnog udjela Hrvatske. Dok su izgledi rasta robnog izvoza pod utjecajem usporavanj­a ekonomija glavnih vanjskotrg­ovinskih partnera, uvoz robe će s obzirom na očekivani nastavak rasta domaće potražnje (privatne i državne potrošnje, investicij­a) zacijelo rasti brže čime se očekuje i pogoršanje trgovinske bilance. U Komisiji usto ističu i kako se očekuje da će sporije rasti i izvoz usluga kojim dominira turistički sektor. “S rastom konkurenci­je u turističko­m sektoru i visokoj popunjenos­ti kapaciteta na vrhuncu sezone, trebat će povećati broj posjetitel­ja izvan vrhunca sezone i povećati potrošnju po glavi kako bi se potaknuo rast izvora u uslužnom sektoru”, upozorava se u jesenskim prognozama EK. ❖

ODLAZAK RADNE SNAGE U INOZEMSTVO I UZLAZNA PUTANJA NETO TRANSFERA VEĆ OTEŽAVA I PROCJENE NAŠEG POTENCIJAL­NOG BDP-A

 ?? FOTOLIA ?? Od ulaska u EU izvoza je rastao prosječno 8%, no već lani zaustavlje­no je povećanje udjela
FOTOLIA Od ulaska u EU izvoza je rastao prosječno 8%, no već lani zaustavlje­no je povećanje udjela

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia