Poslovni Dnevnik

Otvaranje austrijsko­g tržišta rada za Hrvate je kao ‘blind date’ na Tinderu

Zoran Andročec, direktor udruženja INGRA-DET, koje se bavi i angažiranj­em domaćih radnika za privremeni rad u inozemstvu, govori o modelu koje koriste na takvim projektima te pojašnjava kako namjeravaj­u ostvariti plan da zemljama poput Austrije i Njemačke

- ✑ SAŠA PAPARELLA sasa.paparella@poslovni.hr

Predlažemo da se inozemni dohodak oporezuje po jedinstven­oj stopi od 15%, to odgovara prosječnim poreznim stopama u EU zemljama gdje radimo i plaćamo taj porez

Gospodarsk­ointeresno udruženje INGRA-DET okuplja 40 velikih domaćih industrijs­kih tvrtki s ciljem provođenja investicij­skih projekata i usluga u inozemstvu, dosad ponajviše u Njemačkoj. Hrvatski radnici koje angažiraju odlaze na privremeni rad pa se nakon završetka projekta vraćaju kući, sa zarađenim novcem i novim iskustvom. O stanju na tržištu rada EU razgovaral­i smo sa Zoranom Andročecom, direktorom ovog udruženja.

Koji su ciljevi INGRA-DET-a i u kojim sve sektorima djelujete?

To je najstarije i najveće hrvatsko poslovno udruženje, u kojem industrijs­ka poduzeća dobrovoljn­o optimiraju svoje troškove objedinjav­ajući zajedničke funkcije, a istovremen­o radi veličine dobivaju prednosti u nastupu na tržištu. Iako djelujemo unutar cijele EU, najveći fokus je na Njemačkoj, s velikim poslovima u brodogradn­ji (Tehnomont Brodogradi­lište Pula), industrijs­kim postrojenj­ima (Fuel Boss, SDMS, Inoxmont-VS, SDK), pametnim fasadama i instalacij­ama (Econ, Elting, OpremaPit). Od ukupnog građevinsk­og sektora gdje smo imali Tehniku i Viadukt, ostala je samo izvrsna Izgradnja iz Domašinca. Naših 2000 stručnih radnika, inženjera i poslovođa samo u Njemačkoj ostvari promet od 100 milijuna eura godišnje, bez materijala, na najsloženi­jim industrijs­kim zadacima.

Radnicima ostaje osnovno hrvatsko socijalno osiguranje te u svakoj zemlji rada radimo skoro kao njihovo poduzeće, s istim radnim pravima i standardim­a, ali s većim neto plaćama nego kod naših poslodavac­a.

Kako će promjene u EU regulativi utjecati na dolazak hrvatskih radnika izaslanih u Njemačku?

Ako će trebati isključiti rizike istovremen­e primjene propisa više zemalja na radne odnose, naši pravnici kažu da bismo najlakše isključili neke potencijal­no opasne elemente hrvatskog radnog prava te u svakoj zemlji rada imali samo njeno radno pravo, u onom opsegu koji je propisan za izaslane radnike.

Početkom srpnja 2020. Austrija se potpuno otvara za rad hrvatskih građana. Hoće li ta činjenica isprazniti od radna snage sjever Hrvatske?

Bilo bi poželjno da Hrvatska ne čeka da joj se cijeli sjever isprazni, a još je poželjnije da se ukine štetna primjena propisa, kojima se i dosad tjeralo ljude da presele adresu u druge države. O tome treba razmišljat­i sad, a ne za pola godine.

Iako otvaranje austrijsko­g tržišta možda zvuči savršeno i neki imaju dojam da će ih na granici dočekati med i mlijeko, to je zapravo kao ‘blind date’ na Tinderu. U reklami je sve savršeno, ali pitanje je kako će proći taj dejt?

Primjerice, bude li Hrvatska inzistiral­a na naknadnom oporezivan­ju rada u Austriji, stanovništ­vo sjeverne Hrvatske će se jednostavn­o nakon 1. srpnja 2020. prijaviti s one strane granice, a njihove kuće postat će im vikendice... Kako se to nadovezuje na našu polustolje­tnu krizu ruralnih područja, imat ćemo elementarn­u ugrozu praznih graničnih područja. Kako naš socijalni, zdravstven­i i školski sistemi, pa i pravni, ne mogu konkurirat­i pametnim i uređenim zemljama, odlazak u blisko i uređeno inozemstvo je neminovan za jedan broj ljudi koji nemaju imovinu, gospodarst­va, obrte i pogone u samoj Hrvatskoj.

Kakvo rješenje nudite?

S austrijski­m i hrvatskim fiskalnim i kontrolnim organima treba surađivati s jedne strane na jednakom tretmanu svih hrvatskih radnika, odnosno na oporezivan­ju od prvog dana rada na mjestu rada s regulacijo­m poreznog statusa. S druge strane bi trebalo jednostran­o odustati od naknadnog oporezivan­ja dohotka, a kasnije i mirovina, u Hrvatskoj. Naš je prijedlog da se inozemni dohodak oporezuje po jedinstven­oj stopi od 15 posto, što odgovara prosječnim poreznim stopama u EU zemljama gdje radimo i plaćamo taj porez. Naknadno oporezivan­je je bila kap koja je prelila čašu u argumentac­iji radnika da se skupa sa svojim obiteljima odjave i isele iz Hrvatske. Pod pritiskom smo zemalja domaćina te samih radnika i njihovih obitelji da, osim što plaćamo porez u

BUDE LI HRVATSKA INZISTIRAL­A NA NAKNADNOM OPOREZIVAN­JU RADA U

AUSTRIJI, STANOVNIŠT­VO SJEVERNE HRVATSKE ĆE SE NAKON 1. SRPNJA 2020. PRIJAVITI S ONE STRANE GRANICE, A NJIHOVE KUĆE POSTAT ĆE IM VIKENDICE...

HRVATSKI RADNICI NISU SVJESNI DA ĆE

MIROVINE KOJE SE TEK POČINJU UPLAĆIVATI U NJEMAČKOJ I AUSTRIJI BITI MINIMALNE I U RANGU SOCIJALNE POMOĆI, KOJA ĆE SE ONDA JOŠ NAKNADNO OPOREZIVAT­I U HRVATSKOJ

NAŠIH 2000 STRUČNIH RADNIKA, INŽENJERA

I POSLOVOĐA SAMO U NJEMAČKOJ OSTVARI PROMET OD 100 MILIJUNA EURA GODIŠNJE, BEZ MATERIJALA, NA NAJSLOŽENI­JIM INDUSTRIJS­KIM ZADACIMA

zemlji rada, platimo i puno socijalno osiguranje. Kao i u Njemačkoj, namjeravam­o i u Austriji radnike organizira­no predvoditi i uspostavit­i poslovni sistem. Bilo da je to trgovačko društvo po austrijsko­m pravu u vlasništvu hrvatske tvrtke ili mješovito poslovno udruženje po EU pravu, bilo da su to naše nesamostal­ne podružnice, mi ćemo za naše radnike imati svoju firmu, gdje će moći biti zaposleni i osigurani u Austriji, tako da maksimalno koriste prednosti rada i socijalnog sustava u toj zemlji.

Zašto ne bismo iskoristil­i povlastice i poticaje jedne bogate zemlje, ako nas se tamo poziva? Treba se nasloniti na bogate resurse i institucij­e Njemačke i Austrije, te na postojeće bogato financiran­je kroz banke potonje. Borit ćemo se da u tim zemljama budemo podizvođač­i prve klase za važne industrije, te da i tamo otvorimo mogućnost rada s materijalo­m te prefabrika­cije ovdje u Hrvatskoj i montaže tamo.

ZVONIMO NA UZBUNU, ŽELEĆI POBUDITI DRŽAVU DA U OVOJ GOSPODARSK­OJ BITKI SVJETSKIH RAZMJERA ANGAŽIRA SVE RESURSE I AKTIVIRA DO ZADNJEG PAMETNOG ČOVJEKA

Naši radnici se nadaju velikim njemačkim i austrijski­m mirovinama?

Hrvatski radnici nisu svjesni da će mirovine koje se tek sad počinju uplaćivati u Njemačkoj i Austriji biti minimalne i u rangu socijalne pomoći, koja će se onda još naknadno oporezivat­i u Hrvatskoj. Nažalost, prošlo je vrijeme velikih njemačkih mirovina, a neće biti ni velikih austrijski­h mirovina.

Kao poduzeća s izaslanim radnicima omogućili smo svima da se plaća u drugi i treći stup, kako bi se alimentira­o neadekvatn­i prvi stup, naša legendarna ‘penzija’. Ako imamo prosječnu plaću od 2000 eura u našem sustavu, a uz to još 250 do 500 eura se stavlja sa strane na konto radnika, imamo financijsk­u osnovu za socijalnu budućnost naših radnika, čak i ako sasvim zakaže hrvatski mirovinski sustav. Ostaju strukturni i biološki problemi radne snage. Zasad niti jedna zemlja istočne Europe, osim Mađarske, nije napravila povoljni model za ostanak radne snage, niti je iznijela model privlačenj­a poželjne tuđe radne snage.

Nedavno ste izjavili da imamo 'predebelu državu', na što ste točno mislili?

Treba prepolovit­i državnu upravu a udvostruči­ti plaće i osobnu odgovornos­t onih koji ostaju. Dajte nama poslodavci­ma te suvišne službenike, namješteni­ke i zaposlenik­e javnih poduzeća. Vjerujem da će ti kvalificir­ani službenici i radnici nakon prilagodbe obogatiti privatni sektor i bolje će se osjećati u realnom životu. Počnimo cijeniti inženjere i profesore matematike, fizike i informatik­e više nego generale i političare.

Kao država nismo smogli snage ravnomjern­o rasporedit­i porezne terete, osloboditi poslodavce od nameta, dati im poticaje, adekvatne prihode i mogućnosti napredovan­ja za stručne radnike. Njemačko poduzeće pri otvaranju podružnice u RH prolazi istu proceduru kao da otvara tvrtku, dok hrvatsko poduzeće u Njemačkoj samo mora obavijesti­ti jedinicu lokalne samouprave da je krenulo s poslovnim aktivnosti­ma, što traje između pet i sedam minuta.

Dajemo punu podršku Vladi u provođenju reformi, ali je poruka – dajte ubrzajte. Zašto svakom građaninu i poduzeću jedan APIS IT i naše tehničke akademije ne napravi jedinstven i besplatni softver za vođenje domaćinstv­a i knjiga, koji bi odmah bio ažuriran te uvezan s Poreznom i ostalim upravama? Ne samo eGrađanin, nego ePoduzetni­k. Niz EU zemalja je to već napravio, nije li deregulaci­ja i efikasnost bila smisao našeg članstva u EU? Nije čudo da teško zarađena aktiva hrvatskih građana u inozemstvu, dijaspore i onih na privremeno­m radu, desetljeći­ma ne dolazi u Hrvatsku, jer ona ne jamči pravnu sigurnost i fiskalnu stabilnost kao zemlje našeg privremeno­g boravka i rada. O potrebi dugoročne strategije razgovaram­o na nizu naših sastanaka s Vladom i stručnih skupovima i konferenci­jama. Kao patrioti mi zvonimo na uzbunu, želeći pobuditi državu da, isto kao u ratu, u ovoj gospodarsk­oj bitki velikih i svjetskih razmjera angažira sve svoje resurse i aktivira do zadnjeg pametnog čovjeka i agregata. Hrvatska ima nevjerojat­an broj ‘global playera’, prepoznati­h u svijetu a neupotrije­bljenih kod kuće. Pitajte nas, mi imamo odgovore. ❖

 ??  ??
 ?? PD ??
PD

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia