Poslovni Dnevnik

‘Smiješna’ obveznica Austrije među najboljim ulaganjima

Dobitnici 2019. Dugoročni dug ove godine bio je na cijeni kod investitor­a

-

Iako su 2017. neki odmahivali rukom na stoljetnu obveznicu, 2019. donijela je 50 posto povrata

Dionice, posebno na razvijenim tržištima, ove su se godine pokazale kao odlično ulaganje, no dobar su izbor bile i neke obveznice, unatoč povijesno niskim prinosima. To posebno vrijedi za jedno izdanje koje su analitičar­i i neki investitor­i gledali u čudu kada se pojavilo smatrajući ga najboljim dokazom izokrenuti­h kriterija na financijsk­om tržištu.

Kiseli smiješak

Radi se o stoljetnoj austrijsko­j obveznici. Plasirana je 2017. godine i dospijeva 2117. godine, a unatoč iznimno dugoj ročnosti, na početku je donosila svega 2,1 posto prinosa. Kako piše Financial Times, iako su neki investitor­i prilikom izdavanja te obveznice odmahivali rukom, tijekom 2019. njihovo ismijavanj­e pretvorilo se u kiseli smiješak. Nakon što je krajem kolovoza potražnja za obveznicam­a dosegla vrhunac, prinos je pao na svega 0,9 posto.

S obzirom da se cijena i prinos kreću u suprotnim smjerovima, ulagači koji su kupili tu obveznicu u jednom su trenutku bilježili 87 posto rasta svog ulaganja. Nakon što

DOBAR REZULTAT OSTVARILI SU I ULAGAČI U GRČKI DUG, PA JE TIJEKOM OVE GODINE 10-GODIŠNJA OBVEZNICA TE DRŽAVE DONIJELA UKUPNI POVRAT OD 23 POSTO

je ujesen potražnja za obveznicam­a ponešto usporila, izdanja najduže ročnosti bila su najviše pogođena. Unatoč tome, ulagači u stoljetnu austrijsku obveznicu za 2019. bilježe vrlo lijepih 50 posto rasta svoje investicij­e. No, investitor­i se nadaju da će u idućih 97 godina ipak bilježiti manje oscilacije svog ulaganja u to izdanje. Podsjetimo, glavni kupci obveznica duge ročnosti su mirovinski fondovi i osiguravat­elji koji trebaju takva izdanja radi udovoljava­nja svojim dugoročnim obvezama.

Manje od Italije

I dok je zarada na posuđivanj­u novca Austriji ipak očekivana, dobar rezultat mogli su ostvariti čak i investitor­i u grčki dug. Još 2012. toj državi nitko nije želio posuditi novac, a ove godine prinos na grčku 10godišnju obveznicu pao je na svega 1,12 posto što je niže od prinosa na istovjetnu talijansku obveznicu.

K tome, za kratkoročn­ije obveznice plasirane u listopadu investitor­i su čak plaćali grčkoj vladi da joj posude novac. Podaci s obvezničko­g tržišta pokazuju da su ulagači u 10godišnju grčku obveznicu ove godine ostvarili prinos od 23 posto. Još su bolje prošli oni koji su imali hrabrosti kupiti tu obveznicu 2015. godine, na vrhuncu političke krize. Do sada je njihovo ulaganje čak utrostruče­no.

 ??  ?? Mirovinski fondovi i osiguravat­elji glavni kupci
Mirovinski fondovi i osiguravat­elji glavni kupci

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia