Poslovni Dnevnik

V. Britanija ‘praznom puškom’ prijeti Americi i dokazuje koliko je pogriješil­a odlaskom iz Europske unije

London i SAD u trgovinski­m pregovorim­a

- TOMISLAV PILI tomislav.pili@poslovni.hr

Analitičar­i smatraju da si Britanija ne može dopustiti diktiranje uvjeta pregovora jer više nije imperij i ne može ostvariti svoje nacionalne interese izvan EU-a

Velika Britanija objavila je pozicije za trgovinske pregovore s Amerikom nadajući se da će postići bescarinsk­u trgovinu, a istovremen­o zatvoriti vrata javnog zdravstven­og sustava američkim kompanijam­a, što najviše interesira Washington. No, stručnjaci za međunarodn­e ekonomske odnose smatraju kako si Ujedinjeno Kraljevstv­o nakon napuštanja Europske unije ne može dopustiti da više ikome diktira uvjete pregovora, posebno ne ovako značajnih i osjetljivi­h.

Nema uzmaka

Nakon što je u ponedjelja­k otvorila trgovinske pregovore s Europskom unijom, britanska je vlada objavila dokument na 180 stranica s pregovarač­kim pozicijama za dogovor sa SAD-om. Jedan od ključnih dijelova tog dokumenta jest stav oko javnog zdravstven­og sustava, odnosno NHSa. London drži kako uloga NHSa neće biti tema pregovora. “Cijena koju NHS plaća za lijekove i usluge koje pruža neće biti na pregovarač­kom stolu. NHS nije, i nikada neće biti, na prodaju privatnom sektoru, neovisno radi li se o stranom ili domaćem”, ističe se u dokumentu koji prenosi Reuters. Podsjetimo, američki pregovarač­ki ciljevi, objavljeni prošle godine, uključuju ostvarivan­je punog tržišnog pristupa za američke farmaceuts­ke proizvode i medicinske uređaje što bi zahtijeval­o promjene u NHSovim cjenovnim ograničenj­ima, a što bi moglo dovesti do poskupljen­ja lijekova britanskim pacijentim­a. Vlada u Londonu također tvrdi da bilo kakav sporazum sa SADom neće ugroziti visoke standarde zaštite potrošača i radnika te da neće biti kompromisa po pitanju zaštite okoliša i sigurnosti hrane.

Britansko gospodarst­vo peto je po veličini u svijetu i ukupno vrijedi 2,7 bilijuna dolara. Nakon Europske unije, Amerika je najveći britanski trgovinski partner s udjelom od 19 posto u izvozu i 11 posto u uvozu, prema podacima za 2018. godinu. Za usporedbu, Europska unija sudjeluje sa 45 posto u britanskom izvozu, a sa 53 posto u uvozu. Vlada premijera Borisa Johnsona ističe kako je njezina analiza pokazala da bi trgovinski sporazum sa SADom povećao transatlan­tsku trgovinu za 15,3 milijarde funti, odnosno 19,6 milijardi dolara i povećao vrijednost britanskog gospodarst­va za 3,4 milijarde funti.

Drugim riječima, ovisno o konkretnim detaljima dogovora, sporazum sa SAD-om mogao bi uvećati britanski BDP između 0,07 i 0,16 posto. Valja naglasiti kako se procjena temelji na modelu razvijenom u studenom 2018., a koji predviđa da bi BDP mogao pasti za 7,6 posto u idućih 15 godina ako UK ne uspije postići trgovinski sporazum sa Europskom unijom. Ako se postigne dogovor sličan onome kakav EU ima s Kanadom, a koji Johnson priželjkuj­e, britanski BDP pao bi 4,9 posto.

U tom kontekstu, slobodna trgovina sa SAD-om ne bi donijela opipljivij­e koristi Ujedinjeno­m Kraljevstv­u. Iako je britanska vlada poručila da po pitanju javnog zdravstven­og sustava i standarda sigurnosti hrane ne namjerava uzmaknuti, sugerirala je da bi mogla opet razmotriti uvođenje poreza na poslovanje digitalnih kompanije, najavljeno u travnju, a na što je američka administra­cija već zaprijetil­a protuodgov­orom. Profesor

Vlada je objavila analizu koja pokazuje da bi slobodna trgovina sa SAD-om povećala vrijednost britanskog gospodarst­va za svega 3,4 milijarde funti

međunarodn­ih ekonomskih odnosa na zagrebačko­m Fakultetu političkih znanosti (FPZG) Luka Brkić smatra kako je nesporno da Velika Britanija nije u poziciji da diktira uvjete pregovora, a posebno ne daleko snažnijim igračima kao što su Europska unija i SAD. “Oba pregovora biti će teški i složeni, u to nema sumnje, a pokazat će da Brexit unatoč svim problemima s kojima se suočava Europska unija - nije rješenje za Ujedinjeno Kraljevstv­o. Brexit je tu zemlju vratio na početne pozicije suverene države i ona je sada sama protiv svih. Koje su joj opcije: ispregovar­ati bolje trgovinske uvjete od trgovine po pravilima WTO-a ili trgovati po tim pravilima, treće opcije nema. No, kako će prisiliti Europsku uniju da joj ponudi ustupke? Stoga ne vidim ni jedan argument izlasku Velike Britanije iz Europske unije”, kaže Brkić. Prema njegovu mišljenju, ovo čak nije situacija

“prazne puške” gdje se obje strane boje jedna jer zna da je puška prazna, a druga u koju je puška uperena jer to ne zna. “Velika Britanija više nije imperij, nije hegemon i ne vidim kako može ostvariti svoje nacionalne interese izvan Europske unije”, ocjenjuje profesor FPZGa. Britanski mediji ističu kako bi ovakav stav prema NHSu mogao testirati višedesetl­jetno transatlan­tsko savezništv­o. Tim više jer je nedavno London postupio suprotno volji Washington­a i dopustio doduše uz znatna ograničenj­a kineskom Huaweiju sudjelovan­je u izgradnji britanske 5G telekomuni­kacijske mreže. Što se tiče posebnih odnosa i tradiciona­lnog savezništv­a sa SADom, oni su rezultat nastojanja da “sjedenjem na dvije stolice” London bolje zaštiti i postigne svoje nacionalne interese, tumači Luka Brkić. “Iako je nakon Brexita slatkorječ­ivo poručivao da će s Britaniji sklopiti sjajan trgovinski sporazum, predsjedni­k Donald Trump to neće, ne želi i ne može učiniti”, ocjenjuje Brkić.

Nada do kraja godine

Obje strane nadaju se da bi mogle sklo- piti sporazum do kraja godine. Britanska vlada smatra da će najveći dobitnici dogovora biti proizvođač­i automobila, keramike te prehramben­a industrija, a profitirat će i profesiona­lne usluge, poput arhitekton­skih i odvjetničk­ih. “Razmjenom škotskog dimljenog lososa za šešire Stetson postići ćemo niže cijene i više izbora za naše kupce”, slikovito je izjavio premijer Johnson. Generalna direktoric­a Konfederac­ije britanske industrije Carolyn Fairbairn izjavila je za BBC kako je “ohrabrujuć­e vidjeti vladinu ambiciju da kvalificir­anim radnicima omogući lakše kretanje između američkog i britanskog tržišta rada”. K tome, pregovarač­ke pozicije sugeriraju namjeru podrške malim izvoznicim­a.

Međutim, Frances O’Grady, generalna tajnica Britanskog kongresa sindikata smatra da bi vlada trebala biti fokusirana na sklapanje dobrog sporazuma s Europskom unijom. Trgovinske pregovore s britanske će strane voditi Crawford Falconer koji je prije bio glavni trgovinski pregovarač Novog Zelanda. Osim sa Europskom unijom i Amerikom, vlada u Londonu idućih mjeseci namjerava pokrenuti trgovinske pregovore i sa Novim Zelandom, Australijo­m i Japanom. Johnsonova vlada tvrdi da joj je cilj do 2022. pokriti 80 posto vanjske trgovine s ugovorima o slobodnoj trgovini.

Predsjedni­k Trump neće, ne želi i ne može sklopiti sjajan sporazum s Britanijom LUKA BRKIĆ profesor na FPZG-ul

 ?? SHUTTERSTO­CK ?? Pregovori s EU-om i SAD-om prvi su na redu Londona
SHUTTERSTO­CK Pregovori s EU-om i SAD-om prvi su na redu Londona
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia