Poslovni Dnevnik

Amerikanci u Europi istisnuli domaće proizvođač­e borbenih zrakoplova

Obrana Prema SIPRI-ju, europske zemlje su za razdoblje 2020.-2029. ugovorile kupnju ukupno 380 novih borbenih zrakoplova, no ono što upada u oči je da je isključivi prodavač SAD, a narudžbe se odnose uglavnom na F-16 i F-35

- DARKO BIČAK darko.bicak@poslovni.hr

IPrema podacima britanskog instituta IHS, lanjska vojna potrošnja bila je najveća u desetljeću – činjenica je da su mnoge zemlje, prije svega one u Europi, smanjile svoje vojne proračune nakon kraja Hladnog rada, posebice uslijed ekonomske krize koja je krenula krajem 2000-ih, a sada se lagano ti proračuni povećavaju. Iako je ukupna izdvajanja za obranu teško precizirat­i, jer mnoge zemlje skrivaju svoju pravu potrošnju za vojsku kako ne bi uznemirili susjede ili potencijal­ne neprijatel­je, dok neke, poput Hrvatske, pod “izdvajanja za obranu” uračunavaj­u i stvari koje nemaju puno dodirnih točaka s vojskom, činjenica je da službeni vojni proračuni deset najmoćniji­h zemalja svijeta iznose ukupno 1290 milijardi dolara, a samo članice NATOa troše više od tisuću milijardi dolara na obranu.

Naravno, najveći dio tog iznosa otpada na najmoćniju zemlju svijeta, SAD je lani imao vojni proračun od 717 milijardi dolara, iako neki tvrde da Amerikanci troše na povezane djelatnost­i uz obranu barem još toliko, a ove godine je vojni proračun predložen na iznos od 770 milijardi dolara.

Ukinut popust za saveznike

Kina je prema službenim podacima drugi najveći potrošač za obranu na svijetu sa 177 milijardi dolara, a dužnosnici SADa često upozoravaj­u da to nije pravi iznos i da Kinezi za vojsku troše puno više od deklariran­og. Tu je i Indija koja je možda jedna od rijetkih zemalja svijeta koja izvjesno ima i vrlo pragmatičn­ih razloga ulagati u obranu zbog stalne prijetnje općeg rata s Pakistanom, a i Kinom. Lani joj je vojni proračun bio 61 milijardu dolara. Indija je u procesu velike modernizac­ije svoje vojske, prije svega zrakoplovs­tva, a koja se sada uglavnom temelji na ruskoj tehnologij­i.

Već prije su od Francuske naručeni mlažnjaci Rafale, njih 36 za osam milijardi dolara, a u igri je još uvijek i američki Lockheed Martin sa svojim unaprijeđe­nim lovcem F-16, koji bi se proizvodio u Indiji pod brendom F-21. Naime, Indija je prije koju godinu iskazala interes za više od 100 novih lovačkih zrakoplova, najčešće se govorilo o 125150 komada, a primarno su im u fokusu bili “tradiciona­lni opskrbljiv­ači” Rusi i njihov projekt zrakoplova 5. generacije SU57. No, kako taj projekt ne ide zacrtanim tempom te se postavlja pitanje hoće li ikada i biti realiziran, Indijci su se povukli iz njega te se okrunili zapadnoj tehnologij­i. Prije 10-ak dana je u posjetu Indiji bio američki predsjedni­k Donald Trump koji je najavio potpisivan­je ugovora od tri milijarde dolara za kupnju američkih helikopter­a, no dalo se naslutiti da je bilo govora i o mnogom drugom naoružanju.

Gdje je tu Europa, regija i sama Hrvatska? Upravo proteklog tjedna Europska unija, odnosno njezin statističk­i ured Eurostat, predstavio je vojnu potrošnju zemalja članica za 2018. godinu. Prema podacima Eurostata, zemlje Unije, njih 27 jer se Velika Britanija više ne vodi kao dio EU, čak ni u povijesnim podacima, u 2018. na obranu je potrošilo ukupno 162 milijarde eura ili 1,2% svojeg BDP-a. Gledano u udjelu BDPa, najviše su trošile baltičke zemlje - Latvija sa 2,1% i Estonija sa 2%, koliko je imala i Grčka. Slijede Cipar sa 1,9% i Francuska sa 1,8%. Hrvatska je prema podacima Eurostata bila na 1,1%, dok su na dnu Austrija sa 0,6%, Luksemburg i Malta s po 0,5%, te Irska sa 0,3% BDP-a izdvojenog za obranu. Naravno, u apsolutnim brojkama to ipak izgleda malo drukčije te listu predvodi Francuska sa 42 milijarde eura, a slijede Njemačka sa 35,5 i Italija sa 22 milijarde. Ostale zemlje članice troše manje od 10 milijardi eura na obranu. Hrvatska je prema ovoj statistici na obranu izdvajala 590 milijuna eura, Latvija 616, a Estonija 525 milijuna eura. Hrvatska je za ovu godinu izglasala proračun težak 5,34 milijarde kuna, a što je oko 715 milijuna eura. Planira se nabavka novih borbenih vozila, helikopter­a, ophodnih brodova, pješačkog naoružanja te ostale opreme, ali ne i vojnih zrakoplova.

Hrvatska ove godine planira nabavku novih borbenih vozila, helikopter­a, ophodnih brodova, pješačkog naoružanja te ostale opreme, ali ne i vojnih zrakoplova

Manje narudžbe od očekivanog

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia