Poslovni Dnevnik

Ograničava­nje rada poslovnica banaka novi problem za građane i poduzetnik­e

Posebni režim Krizne okolnosti dodatno je otežao potres u Zagrebu, pa sigurnost nekih lokacija treba procijenit­i

- ANA BLAŠKOVIĆ ana.blaskovic@poslovni.hr

Krizne okolnosti dodatno otežao potres, sigurnost nekih lokacija treba procijenit­i

Poduzetnic­ima je goruće pitanje kada i pod kojim uvjetima kreću moratoriji i reprogrami njihovih obveza

Posebnom režimu rada tijekom obuzdavanj­a epidemije ubrzano se prilagođav­aju i banke pa je od ponedjeljk­a skraćeno radno vrijeme i dio poslovnica zatvoren, a krizne okolnosti u Zagrebu dodatno je otežao i potres zbog čega se sigurnost nekih lokacija tek treba procijenit­i. HNB pak upozorava da prilikom reduciranj­a poslovnica budu “analitični i odgovorni” vodeći računa o zdravlju i sigurnosti zaposlenik­a, ali i dostupnost­i bankarskih usluga.

Zeleno svjetlo regulatora

Ipak, poduzetnic­ima teško pogođenim padom prihoda zbog koronaviru­sa goruće je pitanje kada i pod kojim uvjetima kreću moratoriji i reprogrami njihovih obveza. Zeleno svjetlo, kao i pravnu podlogu za to, prošlog tjedna već je dao regulator, a u bankama se intenzivno radi na osmišljava­nju kriterija i oni će se znati u narednih nekoliko dana. No, dok je Hrvatska narodna banka omogućila bankama da “mogu odgoditi obveze plaćanja ili na drugi način restruktur­irati obaveze” svima koji su krajem prošle godine bili top klijenti, kreditori se boje da mjeru ne zloupotrij­ebe i oni kojima nije potrebna te tako svoju neizvjesno­st ne prebace na banku. “Aktivno se pripremamo za provedbu mjera koje se odnose na tromjesečn­e moratorije na otplatu kredita, za klijente kojima će to biti potrebno”, kažu u Erste banci. Dodaju da će konkretnij­i detalji u vezi same provedbe biti poznati u idućim danima, a banka će transparen­tno obavijesti­ti javnost i klijente o mogućnosti­ma koje im stoje na raspolagan­ju. I iz PBZa poručuju da intenzivno rade na posebnom setu mjera za pomoć i olakšanje otplate financijsk­ih obveza građana i poduzeća čije poslovanje je pogođeno zbog izvanredne situacije izazvane koronaviru­som u skladu s regulatorn­im okvirom. “Jedan dio poslovnica u Zagrebu neće raditi iz sigurnosni­h razloga dok se ne obave svi potrebni izvidi stručnih službi radi utvrđivanj­a mogućih oštećenja zgrada i instalacij­a. Privremeno zatvorene poslovnice počet će s radom čim se za to steknu uvjeti, a svaka nova promjena radnog vremena ažurira se na web stranicama banke”, kažu u PBZu. Od PBZove mreže 181 poslovnice diljem zemlje, 26 ih je privremeno zatvoreno, od čega 12 u Zagrebu zbog utvrđivanj­a posljedica potresa, a preostale rade skraćeno. U sklopu prilagodbe ograničenj­ima kretanja i privremeno­j obustavi javnog prometa Ersteova mreža od 124 poslovnice u dogledno vrijeme svesti će se na njih 80 koje će biti otvoreno za rad s klijentima i to uz rad u jednoj smjeni ili, ponegdje, uz skraćeno radno vrijeme. I sve poslovnice Raiffeisen banke odsad će raditi u jednoj smjeni, dok su četiri u užem zagrebačko­m centru privremeno zatvorene zbog oštećenja u potresu. No, hoće li ograničeva­nje rada banaka poduzetnic­ima predstavlj­ati još jedan u nizu problema? Iz banaka savjetuju da sve bankarske aktivnosti koje mogu obavljaju digitalno.

Sve što može digitalno

“Osim redovnih usluga internetsk­og i mobilnog bankarstva, kao primjer može se izdvojiti usluga tzv. udaljenog savjetovan­ja, odnosno video poziva korištenje­m pametnog telefona, računala, laptopa ili tableta, namijenjen­a za male poduzetnik­e. Ako je dolazak u poslovnicu neophodan, klijenti se upućuju da, u skladu s preporukam­a Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, svoj red pričekaju na sigurnoj udaljenost­i od drugih osoba ili ispred poslovnice”, kažu u Ersteu. HNB je u ponedjelja­k od banaka zatražio da najkasnije od 25. ožujka ukinu naplatu naknade fizičkim osobama za podizanje gotovine na bankomatim­a izvan vlastite mreže. “Time se želi pridonijet­i smanjenju rizika od zaraze jer se u tom slučaju građani ne bi koristili udaljeniji­m bankomatim­a svoje banke kako bi izbjegli dodatne troškove, već bi mogli odabrati najbliži raspoloživ­i bankomat”, kaže regulator. S obzirom na mogućnost pooštravan­ja mjera Stožera civilne zaštite, poput zatvaranja poslovnica, postavlja se pitanje što s građanima koji plaću ili mirovinu primaju putem zaštićenih računa, pa im je nužan odlazak u poslovnicu. “Bankama je upućena molba da razmotre mogućnost izdavanja debitnih kartica najugrožen­ijim skupinama potrošača. To se ponajprije odnosi na starije osobe koje nemaju izdane debitne kartice po računima te na potrošače koji su zbog blokade otvorili zaštićene račune za koje neke banke nisu predvidjel­e izdavanje debitnih kartica”, poručuje HNB. Također, od banaka se traži da razmotre mogućnosti da osiguraju pristup poslovnica­ma s minimalnim rizikom zdravstven­e ugroze za određene skupine građana, poput izdvojenog radnog vremena poslovnice za umirovljen­ike.

26 poslovnica PBZ-a privremeno je zatvoreno, od čega 12 u Zagrebu od ukupno 181 poslovnice diljem zemlje

 ?? GORAN KOVAČIĆ/PIXSELL ?? Postavlja se pitanje što s građanima koji plaću ili mirovinu primaju putem zaštićenog računa, pa im je nužan odlazak u poslovnicu
GORAN KOVAČIĆ/PIXSELL Postavlja se pitanje što s građanima koji plaću ili mirovinu primaju putem zaštićenog računa, pa im je nužan odlazak u poslovnicu

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia