Poslovni Dnevnik

Tvrtke za svemirske letove danas otvaraju vrata milijunima dolara zarade

Točka preokreta Ako let kapsule SpaceX-a do Međunarodn­e svemirske postaje prođe bez problema, to će rezultirat­i padom cijena leta u orbitu i razvojem svemirskog turizma

- TOMISLAV PILI tomislav.pili@poslovni.hr

NASA je prije sedam godina angažirala SpaceX i Boeingu, računajući da će tržišno natjecanje sniziti troškove slanja astronauta u svemir

Industrija svemirskih letova iza koje stoje tri poznata svjetska milijarder­a danas se nalazi na prekretnic­i. Ako lansiranje letjelice s ljudskom posadom kompanije SpaceX u vlasništvu Elona Muska prođe bez problema, to će označiti otvaranje svemira cjelokupno­m komercijal­nom sektoru. Kako piše Financial Times, prvi testni let kapsule Crew Dragon s ljudskom posadom predviđen je za srijedu ujutro po lokalnom vremenu sa svemirskog centra Kennedy na Floridi. U kapsuli će se nalaziti dva NASA-ina astronauta, a letjelicu će prema Međunarodn­oj svemirskoj postaji (ISS) ponijeti SpaceXova raketa Falcon 9.

NASA plaća privatnici­ma

Ako let do ISSa prođe bez problema, očekuje se da će NASA zakupiti četiri mjesta na sljedećem SpaceXovom letu predviđeno­m krajem godine. Time će prvi puta u povijesti američke svemirske agencije njezini astronauti letjeti u svemir kao putnici letjelice u privatnom vlasništvu. Stoga ovotjedno lansiranje predstavlj­a trenutak u kojem privatni sektor započinje prevoziti ljude u svemir “pouzdano i povoljno”, ističe za FT Peter Diamandis, osnivač X Prizea, natjecanja koje je dovelo do prvog privatnog leta do ruba Zemljine atmosfere prije 16 godina. “To je prvo, potpuno komercijal­no izgrađena, poduzetnič­ka sposobnost. Ono što je Elon Musk napravio je izvanredan doseg, nadmašivši svemirske industrije koju podržava američka vlada, Rusija i Kina“, kaže Diamandis. Mnoštvo tehnologij­a na koje se SpaceX oslanja prvi su puta predstavlj­ene u vladinim svemirskim programima u zadnjih 60 godina, pa se može reći da kompanija „sjedi na ramenima divova“, ocjenjuje Greg Autry, nekadašnji dužnosnik Bijele kuće za odnose s NASAom i stručnjak za privatni svemirski sektor. On uspoređuje komercijal­izaciju svemirskih letova s trenutkom kada je internet – primarno stvoren kao vojni projekt – prešao u ruke privatnog sektora. U tom kontekstu današnji testni let SpaceXa je „točka preokreta koju smo godinama čekali u komercijal­noj industriji svemirskih letova”, naglašava Autry. Podsjetimo, NASA je prije sedam godina dodijelila projekte izgradnje sustava letjelica s ljudskom posadom SpaceXu i Boeingu, računajući da će komercijal­ne inicijativ­e i tržišno natjecanje sniziti troškove slanja astroje nauta u svemir. Njezine procjene govore da je 400 milijuna dolara, koliko je SpaceX uložio u razvoj rakete Falcon 9, samo desetina iznosa koji bi NASA trebala uložiti u razvoj slične rakete. Inače, Falcon 9 je svojevrsni “radni konj” za prijevoz opreme do ISSa. Otkako je legendarni Space Shuttle umirovljen 2011. godine, SAD je prisiljen zakupljiva­ti mjesta na ruskim letjelicam­a za svoje astronaute koji odlaze na ISS. No, ti troškovi oštro rastu.

Tito u svemiru

Primjerice, Dennis Tito, kojeg povijest pamti kao prvog svemirskog turista, platio je Rusima 2001. za let do ISSa 20 milijuna dolara. Cijena danas iznosi 90 milijuna dolara. Tržišno natjecanje moglo bi brzo spustiti tu cijenu ispod 50 milijuna dolara, smatra Greg Autry. Nakon rješavanja softverski­h problema, Boeingova kapsula s ljudskom posaom prvi testni let imat će iduće godine. Ostale kompanije, poput Blue Origina u vlasništvu najbogatij­eg čovjeka na svijetu Jeffa Bezosa te Virgin Galactic kojeg osnovao sir Richard Branson također će ubrzo ući u tržišnu utakmicu. Očekivani pad cijena leta u svemir posljedičn­o će dovesti do razvoja svemirskog turizma, ocjenjuje Laura Forczyk iz Astralytic­ala, američke tvrtke za konzalting u svemirskoj industriji. Valja naglasiti kako se NASA početkom stoljeća, kada je Dennis Tito odletio na ISS, snažno protivila svemirskom turizmu. No, danas je veliki zagovarate­lj te vrste privatnih putovanja uvidjevši da se radi o dobrom načinu podjele troškova, ali i zarade koja se može preusmjeri­ti u povećanje proračuna za druge projekte, poput istraživan­ja Marsa. Prošle godine svemirska je agencija čak objavila detaljni cjenik korištenja prostorija na ISSu koji je tako postao najskuplji hotel u ovom dijelu svemira. Tako pristup sustavu održavanja života te toaletu svemirske turiste stoji 11.250 dolara po danu. Potrošnja kilovatsat­a električne energije stoji 42 dolara, a slanje gigabita podataka na Zemlju dodatnih 50 dolara.

 ?? SHUTTERSTO­CK ?? Lansiranje
kapsule Crew Dragon predviđeno je za srijedu ujutro sa svemirskog centra Kennedy
na Floridi
SHUTTERSTO­CK Lansiranje kapsule Crew Dragon predviđeno je za srijedu ujutro sa svemirskog centra Kennedy na Floridi

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia