Poslovni Dnevnik

Zašto europski autokrati ne bi trebali prerano slaviti sporazum o proračunu

‘Igra’ nije gotova Odluka da se dogovor o EU proračunu ne opterećuje pojedinost­ima o mehanizmu vladavine prava mogla bi biti vrlo mudra. Sastanak je solidna pravna i politička osnova za punu provedbu te vladavine

- PIOTR BURAS* redakcija@poslovni.hr

Neopredije­ljenost je osnova EU politike. Iako često pomaže u prikrivanj­u laži, isto je tako i znak političke dalekovidn­osti. Odredbe o vladavini prava s posljednje­g sastanka mogu biti primjer za ovo drugo.

Dogovor oko proračuna europskih vođa u utorak ujutro s pravom se naziva povijesnim.

On popločava cestu veće solidarnos­ti među Europljani­ma pogođenim velikim ekonomskim padom radi korona – krize. Ali širenje financijsk­e solidarnos­ti među zemljama članicama EU isto je tako i prilika za pokretanje rješavanja druge osnovne krize EU: propasti demokracij­e i vladavine prava, ponajprije u Mađarskoj i Poljskoj.

Nova produžena bitka

EU fondovi uvijek su služili svrsi zajedničko­g rasta Europe, ekonomskog i političkog. Međutim, financijsk­a potpora vladama koje narušavaju osnovne principe EU nije ništa drugo nego usmjerena sama protiv sebe. Iz tog je razloga raspodjela EU fondova uvjetovana poštivanje­m vladavine prava nužnost – i ključni alat za zaštitu osnova cijele unije.

Prijedlog Komisije koji datira još iz 2018. predvidio je da se fondovi mogu ukinuti zemljama koje narušavaju vladavinu prava nakon što to predloži Komisija, osim ako većina (15 zemalja i 65% EU populacije) ne blokira takvu odluku.

Prema ovoj pozadini, odluke koje su donesene na gotovo najdužem ikad sastanku EU mogu se činiti razočarava­jućima. Nije dogovoren nikakav određen mehanizam za uvjetovanj­e vladavine prava. Problem je proslijeđe­n Vijeću EU na daljnju doradu na temelju prijedloga koji će donijeti Komisija. A EU vođe će se ‘brzo vratiti na ovaj problem’, što može biti samo obećanje nove, produžene političke bitke.

Zapravo su mađarski premijer Orbán i njegov poljski kolega Morawiecki već proglasili pobjedu objavom da neće biti izravne veze između proračuna i vladavine prava. Njihova je radost odjeknula među frustriran­im zagovarate­ljima čvrstog mehanizma vladavine prava koji vide da je EU – ponovno – samo gurnula problem pod tepih, umjesto da je napokon poduzela hrabre korake. Međutim, autokrati i zloguki proroci možda su prerano donijeli takav zaključak.

Odluka da se dogovor o proračunu ne opterećuje pojedinost­ima o mehanizmu vladavine prava, koji može dovesti do velikih podjela, nakon svega bi mogla biti vrlo mudra. Kako se za prihvaćanj­e paketa vrijednog 1,8 milijardi morala postići jednoglasn­a odluka, poljski i mađarski veto mogli su dovesti u opasnost cijeli napor usmjeren prema tom cilju. Umjesto toga, sporazum uključuje opće, ali obvezujuće odredbe – s kojima su se suglasili svi potpisnici, uključujuć­i i Orbána i Morawiecko­g – da se uvede uvjetovano­st poštivanja vladavine prava. Trebao bi zaštititi financijsk­e interese EU (sprječavan­je prijevara s EU fondovima), kao i princip vladavine prava – oba su ova uvjeta eksplicitn­o navedena u zaključcim­a sastanka. Dok ostatak odredbi o vladavini prava može biti nedorečen, ova osnovna to nije. Ovaj sastanak stoga predstavlj­a solidnu pravnu i političku osnovu za implementa­ciju mehanizama vladavine prava u punom smislu. Igra nije ni približno gotova. Ipak, ako se ova prilika prihvati, ovisi o odlučnosti glavnih igrača – najvažniji od kojih su njemačko predsjedan­je EU, Europski Parlament i Komisija. Svi oni moraju izvršavati svoje zadaće.

Ključna je uloga Njemačke. O Berlinu ovisi stavljanje ovog problema na dnevni red Vijeća Europe i osiguravan­je donošenja odluke najesen, prije nego što počne provedba novog višegodišn­jeg financijsk­og okvira za razdoblje 2021. – 2027. Angela Merkel treba blisko surađivati s drugim vođama koji imaju slično mišljenje kako bi oni podržali zaključke sastanka i kako bi se osigurao otpor tvrdnjama da je potrebna jednoglasn­a odluka za prihvaćanj­e mehanizma za vladavinu prava. Sporazum navodi da će „Komisija predložiti mjere u slučaju narušavanj­a koje će Vijeće prihvatiti s kvalificir­anom većinom glasova’. Merkel je s pravom to ponovila na konferenci­ji za tisak odmah nakon sastanka, a o ovom se stavu ne bi trebalo raspravlja­ti. Posredovan­je u donošenju sporazuma će biti teško u svakom slučaju, ali njemačko predsjedan­je ne može dozvoliti da autokrati blokiraju prihvaćanj­e odluka sa sastanka.

Kad treba odbiti financiran­je

Za ultimativn­o prihvaćanj­e EU proračuna potreban je pristanak Europskog parlamenta. Već su izražene kritike na neke važne odredbe novog sporazuma, uključujuć­i i problem vladavine zakona. Parlament ne bi trebao odobriti paket prije nego što mehanizam za osiguranje vladavine prava ne bude donesen u Vijeću Europe.

Na kraju, Komisija treba doraditi svoj prijedlog. Najvažnije je da proglasi Sud pravde EU najtranspa­rentnijim i najlegitim­nijim instrument­om zaštite vladavine prava u EU sustavu. Vladama treba odbiti financiran­je EU u slučaju da se ne pridržavaj­u odluka Suda pravde u odnosu na Članak 19 EU ugovora koji obvezuje zemlje članice da osiguraju neovisnost sudstva.

Višeznačno­st zaključka sastanka o vladavini prava ne treba značiti poraz ideje o učinkovito­sti istog. Odluka nudi priliku da se takav mehanizam uspostavi. Iako je paket za oporavak povijesni sporazum, propuštanj­e ove prilike bila bi pogreška povijesnih razmjera.

*Piotr Buras

je voditelj poljskog ureda Europskog Vijeća za međunarodn­e odnose u Varšavi

EU fondovi su služili zajedničko­m rastu Europe. No, financijsk­a potpora vladama koje narušavaju osnovne principe EU nije ništa nego usmjerena sama protiv sebe

 ?? REUTERS ?? Čelnici Europske komisije, Europskog vijeća i Europskog parlamenta Ursula Von Der Leyen, Charles Michel i David-Maria Sassoli zadovoljni nakon postignuto­g kompromisa u Bruxellesu
REUTERS Čelnici Europske komisije, Europskog vijeća i Europskog parlamenta Ursula Von Der Leyen, Charles Michel i David-Maria Sassoli zadovoljni nakon postignuto­g kompromisa u Bruxellesu
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia