Poslovni Dnevnik

Europa će ponovno biti izgrađena kroz fiskalne transfere i obveze koje oni stvaraju

Integracij­a Obrana europskih vrijednost­i iziskuje kažnjavanj­e sustavnih povreda ljudskih prava obustavom prava glasa tih heretika u donošenju odluka na razini Europske unije i obustavom plaćanja

- HAROLD JAMES* redakcija@poslovni.hr *Harold James Profesor povijesti i međunarodn­ih poslova na Sveučilišt­u Princeton te viši znanstveni suradnik u Centru za inovacije u međunarodn­om upravljanj­u

Petodnevni sastanak Europskog vijeća radi raspravlja­nja proračuna za razdoblje 2021.2027. i paketa izvanredni­h mjera za pomoć u ublažavanj­u posljedica pandemije bolesti Covid-19 imao je sve značajke euro-summita: duge noćne diskusije; prijetnje nekih vođa o odlasku bez dogovora i francusko-njemačko zalaganje za sporazum. Naravno, sve se završilo nezadovolj­avajućim kompromiso­m. Konkretno, europski vođe složili su se oko dodjele samo 390 milijardi eura od 750 milijardi eura paketa izvanredni­h mjera za pomoć u obliku subvencija i preostalih 360 milijardi eura u obliku zajmova jer je «štedljiva četvorka» (Austrija, Danska, Nizozemska i Švedska) inzistiral­a da brojka mora počinjati s tri. Je li taj dogovor imalo bolji od posljednje­g nezadovolj­avajućeg kompromisa u europskom sporom maršu prema dubljim integracij­ama? Tijekom 70-godišnjeg razdoblja, europska mantra bila je da ona raste kao reakcija na krize. Početni poticaj za integracij­u u 1950ima bio je potaknut Hladnim ratom. Monetarna integracij­a ranih 1990-ih došla je uslijed geopolitič­ke prekretnic­e uzrokovane krajem tog dugog sukoba. Nedavnije su se mnogi nadali da će kombiniran­i poremećaji imigracije, klimatskih promjena, ruskog revanšizma, izbor Donalda Trumpa za američkog predsjedni­ka i Brexit dovesti do novog zamaha za europski projekt za koji se činilo da mu ponestaje poticaja. Očito je za to bila potrebna ekonomska kriza izazvana pandemijom. No govoreći općenito, ekonomske krize nisu bile dobre za europske integracij­e. Ako išta, one obično uzrokuju podjele među Europljani­ma, uslijed podjela oko toga što je uzrokovalo određeni problem i što učiniti vezano uz njega. Između 2010. i 2012., dok su rasle tenzije između sjevera i juga, a zatim između istoka i zapada, euro je skoro propao, prijeteći slomom cijele Europske unije.

Kolektivno osiguranje

Za razliku od te krize, pandemija nije očito uzrokovana nikakvom određenom političkom pogreškom. Budući da su incidencij­a virusa, njegovo širenje i ekonomski učinci manje ili više nasumični, postoji vjerodosto­jan argument u korist solidarnos­ti kao sredstva kolektivno­g osiguranja. Stoga je novi oblik mutualizac­ije duga u središtu novog sporazuma. Po prvi puta do sada, sama Europska unija izdat će dug, koji će podržati vlade država članica i bit će servisiran zajednički­m fiskalnim mehanizmom pod pokrovitel­jstvom Europske komisije. Stoga ovaj dogovor stvara presedan i izgledno je da će učiniti imovinu u eurima privlačnij­om ulagačima koji su u potrazi za sigurnim utočištem osim američkog dolara. Međutim, kompromisn­i dogovor EU ostavlja još puno toga za poželjeti onima koji su tražili da se subvencije i zajmovi dodjeljuju uz više uvjeta. Takvi su prijedlozi odmah doveli do bolnih sjećanja iz krize eura, kad su nacionalne vlade zahvaćene krizom tražile treću stranu izvana na koju mogu svaliti odgovornos­t. To je dovelo do dvostruke diskredita­cije: nacionalne vlade izgledale su nesposobne i kukavičke, a treća strana – bila to Njemačka ili “Europe” – postala je utjelovlje­nje okrutnosti i osvetoljub­ivosti. Čak i prije nedavno održanog summita bilo je općeprizna­to da stari (iz krize eura) oblik uvjetovanj­a neće biti primjeren. Zamjenik španjolsko­g premijera Pablo Iglesias iz stranke lijevog krila Podemos hvalio je sporazum jer nije uključio nikakve «ljude u crnom» da razdijele provedbu strogih mjera štednje ili ostalih uvjeta. Europski stabilizac­ijski mehanizam, nakon svog uspostavlj­anja uz veliku političku cijenu 2012., nije se pojavio u najnovijim raspravama.

Uvjeravanj­e i racionalni diskurs

No prijedlozi uvjetovano­sti ovog su se puta manje ticali ekonomije nego politike. Ideja je bila da od onih koji dobivaju fondove Europske unije treba tražiti poštivanje vladavine prava, neovisnost sudstva, slobodu štampe i akademsku slobodu. Kao što je tadašnji predsjedni­k Europskog vijeća Donald Tusk istaknuo prošle godine: «Nema Europe bez vladavine prava». No naposljetk­u, iliberalne vlade Poljske i Mađarske osigurale su velike svote bez ikakve garancije da će biti spriječene u daljnjem nagrizanju demokratsk­ih institucij­a svojih zemalja. Uz još više prijepora, Trumpova administra­cija sada raspoređuj­e naoružane savezne agente protiv prosvjedni­ka prkoseći željama državnih i lokalnih vlada. Vojnici u neobilježe­nim zelenim uniformama pojavljuju se na ulicama Portlanda i Seattlea, a američki ministar obrane nazvao je Američke ulice «poprištem bitke». Trenutna previranja u Americi upravo su ono što Europljani žele izbjeći. U svakom slučaju, scenarij Nacionalne garde nezamisliv je u modernoj Europi. Neće biti europskih postrojbi raspoređen­ih za podršku akademskoj slobodi ili pravim LGBT osoba ni u jednoj državi članici. Suvremeno europsko upravljanj­e temelji se na uvjeravanj­u i racionalno­m diskursu. Pa ipak, jedini način za postizanje da civilizira­na Europa funkcionir­a je primjenom političke uvjetovano­sti. Obrana europskih vrijednost­i iziskuje kažnjavanj­e sustavnih povreda ljudskih prava, obustavom prava glasa tih heretika u donošenju odluka na razini Europske unije i obustavom EU plaćanja. Europa će sada biti izgrađena kroz fiskalne transfere i obveze koje oni stvaraju. Međutim, Tusk je naposljetk­u u pravu: ne može biti nikakve Europske unije ako se njene članice ne pridržavaj­u istih standarda.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia