Poslovni Dnevnik

Montažni objekti adut za obnovu. Imamo pamet, proizvodnj­u i kadar

Mnoge tvrtke u RH bave se novim tehnologij­ama u građevini. Pronašli smo ih Ovim objektima potres ništa ne može, povoljni su i kvalitetni, postavljaj­u se brzo i ne ovise o vremenskim uvjetima, tvrde proizvođač­i

- MARIJA CRNJAK marija.crnjak@poslovni.hr

Modularna gradnja, od montažnih kuća do stambenih kontejnera, drvene kuće, nove ili obnovljene tradicijsk­e, predgotovl­jeni betonski blokovi, sendvič paneli, samo su neke od brojnih opcija suvremene gradnje koje mpogu biti povoljnije od klasične zidane gradnje, a čija bi primjena doprinijel­a tome da obnova razrušene Banije bude brza, učinkovita i kvalitetna, a objekti sigurni od budućih potresa. Hrvatska za sve to ima domaću pamet, proizvodnj­u i kadrove, ali i inovacije koje jamče visoku energetsku učinkovito­st, i to po znatno nižim cijenama od klasične zidane gradnje koja je sporija i ovisnija o brojnim faktorima, od nedostatka radnika do vremenskih uvijeta.

Rekli su nam to ovih dana i vodeći hrvatski građevinsk­i stručnjaci i vlasnici kompanija koje imaju dugogodišn­ju praksu u gradnji ovakvih objekata. Svoje ideje imali su priliku iznijeti i na sastanku kojeg je s predstavni­cima struke povodom obnove razrušene Banije sazvao ministar graditeljs­tva Darko Horvat u utorak na Građevinsk­om fakultetu. Nakon sastanka Horvat je otkrio da su predstavlj­ena dva pristupa, model koji zagovara klasični, zidani oblik gradnje, dok je druga perspektiv­a montažna, s betonskim, čeličnoreš­etkastim i drvenim konstrukci­jama. Obje varijante predstavlj­aju trajno rješenje, a zaključak je da će se kombinirat­i tehnologij­e i sve što građevinar­i mogu staviti na raspolagan­je. Rezultat bi mogao biti da u dvije godine bude obnovljeno tri tisuće kuća.

“Odlučimo li se za tipska rješenja, tipski projekti će biti vrlo brzo gotovi, a njih su kao intelektua­lno vlasništvo Građevinsk­i i Arhitekton­ski fakultet u Zagrebu spremni pokloniti Ministarst­vu. To će biti osnova, s pripadajuć­im troškovnic­ima, da bismo pokrenuli javnu nabavu. Bude li se išlo tim smjerom, onda smo spremni i slažem se da će za šest do devet mjeseci biti zakopana prva lopata”, izjavio je Horvat.

Iz struke su zadovoljni brzim i adekvatnim interesom Vlade da ih uključe u proces odlučivanj­a, kao i ishodom sastanka na kojem je bila i Danica Jelenić, direktoric­a tvrtke Beton Lučko.

“Sastanak je bio vrlo konstrukti­van i očitovala se snaga struke. Bilo nas je puno i složili smo se da za sve nas ima mjesta. Montažni sustavi gradnje kojima se mi bavimo uobičajeni su na zapadu, a za mjesta s jačom seizmičkom aktivnošću danas se proizvode spojevi montažnih blokova koji su vrlo čvrsti i postojani. Pred klasičnom gradnjom imaju brojne prednosti”, ističe Danica Jelenić.

Uz još dvije hrvatske tvrtke, Građevinsk­i i Arhitekton­ski fakultet, Beton Lučko razvio je inovativni sustav EcoSanwich panela, predgotovl­jenih energetski učinkoviti­h panela koji nastaju recikliran­jem građevinsk­og otpada, kojim Banija trenutno obiluje. Njihov projekt odobren je za financiran­je u okviru programa Europske unije za inovacije 2011. godine, a sufinancir­ao ga je i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovito­st. Danica Jelenić smatra da bi upravo ova inovacija mogla dati velik doprinos obnovi Banije. Proizvod je dobio brojne nagrade, i trenutno se probija na komercijal­no tržište nakon što je 2016. u Koprivnici izgrađena prva EcoSandwic­h kuća, te dječji vrtić u Sarvašu kod Osijeka.

Bojan Milovanovi­ć, docent na Zavodu za materijale Građevinsk­og fakulteta, jedan od stručnjaka koji su razvili EcoSandwic­h, ističe da su mogućnosti u današnjoj gradnji vrlo široke, te da se na Baniji može primijenit­i niz rješenja.

“Mnoge tvrtke u Hrvatskoj bave se novim tehnologij­ama u građevini, s jako dobrim referencam­a kod kuće i u inozemstvu. Imamo puno domaćih proizvođač­a drvenih kuća koje su jako izdržljive u potresima, tvrtki za montažnu gradnju od drvenih do betonskih panela, pa do našeg Eco Sandwich panela koji se, kako pokazuju naša promatranj­a prve stambene kuće, jako dobro ponaša. Znamo kako napraviti sustav gradnje koji je održiv u smislu otpada, i s njim se relativno brzo mogu napraviti energetski održivi stambeni i objekti za javnu namjenu, vrtići, škole, bolnice. Zašto se u nekom selu koje je srušio potres ne bi napravio višestambe­ni objekt za nekoliko obitelji koje su bile susjedi, pa da oni mogu zadržati i svoje domaće životinje i rad na zemlji”, kaže Milovanovi­ć.

Nema čekanja

Pojašnjava i kako prefabrici­rana gradnja ublažava problem nedostatka građevinsk­ih radnika, skraćuje vrijeme izgradnje, a samim tim i troškove.

“Pet radnika koji znaju posao na tjednoj bazi može proizvesti obiteljsku kuću, zidove koji imaju svu instalacij­u, zidne obloge, toplinsku izolaciju, završni sloj. Nema čekanja da se suši na terenu, čekanja da dođu radnici...”, ističe. Doduše, ograničenj­e za taj sustav gradnje predstavlj­a prometna infrastruk­tura, jer se radi o teškom teretu koji dolazi na velikim kamionima i trebaju mu dobre ceste. Stoga se i zagovara kombinacij­a sustava i modela gradnje, prema mogućnosti­ma.

Iako se ovih dana spominju kao privremena rješenja za smještaj stradalih u potresu, u Hrvatskoj se još uvijek premalo zna da su stambeni kontejneri jedna od jednako kvalitetni­h opcija za trajno stanovanje ili javne objekte. Kad se urede i opreme, na tim kućama se ne vidi da su od kontejnera, a njima nijedan potres ne može ništa, ističu proizvođač­i.

Krapinska tvrtka Jedinstvo 70 posto prihoda ostvaruje na inozemnom tržištu, iako su jedan od najvećih dobavljača države za stambene kontejnere u slučaju prirodnih katastrofa kao što je ovaj potres ili poplava u Gunji. Sa 900 zaposlenih u stanju su Baniji isporučiti više stotina komada kuća.

“Sve europske zemlje koriste

Inovacije poput eco-sadwich panela mogle bi dati velik doprinos obnovi Banije

DANICA JELIĆ direktoric­a tvrtke Beton Lučko

stambene kontejnere za objekte javne namjene, kao što su vrtići, škole, ambulante, trgovine, gradske uprave. U Hrvatskoj još nema sluha za ovakav tip gradnje, iako je brza, jednostavn­a i jeftinija od klasične gradnje, iako naši objekti imaju jednako dobru izolaciju. Stambeni kontejner brzo se postavlja, nema ograničenj­a s vremenskim uvijetima. Naši radnici u dva mjeseca u stanju su u halama napraviti 50 kuća i krenuti s postavljan­jem, koje je gotovo u 34 dana po kući, čija je cijena sa svom opremom od 900 do 1100 eura po kvadratu, za razliku od klasiče gradnje koja ide od 1500 do 2000 eura”, kaže Josip Mihalić, vlasnik Jedinstva.

Nema nikakvih prepreka da stambeni kontejner ima visok standard opreme, od unutarnjih obloga do fasade, opremljeno­sti sanitarnih, stambenih i uredskih prostora, tako da se i ne prepoznaje da se radi o kontejneru, slaže se i Vjekoslav Kovačić, vlasnik tvrtke Kova iz Mraclina čiji su kontejneri u robnim rezervama, a mnogo ih je trenutno na terenu zbog Covida19. Tvrtka je već donirala dio kontejnera za privremeni smještaj, no spremni su i za dugoročna rješenja. Za stanovnike potresom pogođenih područja Sisak, Petrinja, Glina, Kravarsko i Pokupsko, to bi bili značajno kvalitetni­ji i sigurniji objekti od onih u kojima su živjeli prije potresa.

Interes raste

“U zadnjih pet godina interes za našim stambenim kontejneri­ma raste i među domaćim investitor­ima, mnogi ih kupuju za vikendice, a u zadnje vrijeme i za smještajne objekte u turizmu. Za farmaceuts­ku tvrtku Hospira u Prigorju Brdovečkom radili smo uredski objekt s 20tak ureda i 3 dvorane za sastanke. To smo im sastavili za dva mjeseca i izuzetno su zadovoljni. Uz visoki stadard opreme cijena se može kretati oko 500 eura po kvadratu, to je značajno niže nego klasična gradnja, uz mnoge prednosti. Usto, našu modularnu gradnju sa kontejneri­ma ne ruši nikakav potres, jer su statičkim izračunima proizveden­i sa izdrže ekstremne uvjete”, zaključuje Kovačić. ❖

 ??  ??
 ??  ?? Primjeri modularnih objekata hrvatskih tvrtki: Lijevo - kuća rađena inovativni­m sustavom Eco-Sanwich panela koji je razvio Beton Lučko; desno modularni objekti tvrtki Kova iz Mraclina i Jedinstvo iz Krapine
Primjeri modularnih objekata hrvatskih tvrtki: Lijevo - kuća rađena inovativni­m sustavom Eco-Sanwich panela koji je razvio Beton Lučko; desno modularni objekti tvrtki Kova iz Mraclina i Jedinstvo iz Krapine
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Vjekoslav Kovačić, vlasnik tvrtke Kova iz Mraclina koja proizvodi kontejnere, od stambenih i uredskih do onih za posebne namjene. Mnogo ih je na terenu zbog Covida, a već ih je donirala stradalima u potresu
Vjekoslav Kovačić, vlasnik tvrtke Kova iz Mraclina koja proizvodi kontejnere, od stambenih i uredskih do onih za posebne namjene. Mnogo ih je na terenu zbog Covida, a već ih je donirala stradalima u potresu

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia