Poslovni Dnevnik

POSLODAVCI­MA ĆE TREBATI OSIGURATI 160 MILIJUNA KUNA

Država tvrtkama koje je potres zaustavio plaća radnike, a u prijavi ne traži ‘dokaze’

- MARIJA BRNIĆ marija.brnic@poslovni.hr

Prijave će tvrtke iz krajeva za koje je proglašena katastrofa podnositi neovisno o razlogu zbog kojega ne mogu raditi

Svi poslodavci s potresom pogođenih područja Sisačkomos­lavačke, te Karlovačke i Zagrebačke županije kojima je poslovanje stalo imaju pravo na korištenje mjere za očuvanje radnih mjesta kojim im se po radniku osigurava plaća do 4000 kuna. Upravno vijeće HZZa odobrilo je da se tim instrument­om osmišljeni­m za koronakriz­u pomogne i tvrtkama koje zbog potresa nemaju uvjete za rad, a s ciljem da se tamo očuva poslovni sustav, država će potpuno olabaviti proces davanja potpore. Prijave će, potvrđeno nam je HZZu, poslodavci s područja za koje je proglašena katastrofa podnositi neovisno o djelatnost­i i padu prometa, kao i razlogu zbog kojega im rad nije moguć, odnosno bez obzira je li poslovanje prekinuto zbog šteta na objektima i pogonima ili zato što su radnici onemogućen­i u dolasku na posao.

Online prijave za mjeru

Prema procjeni ministra rada i mirovinsko­g sustava Josipa Aladrovića, poslodavci­ma na tim područjima trebat će osigurati oko 160 milijuna kuna za prva dva mjeseca, čime bi se pokrilo plaće za oko 20 tisuća radnika. Poslodavci će HZZu zahtjeve podnositi online aplikacijo­m, a za dodjelu potpora za siječanj, te za veljaču zahtjeve se podnosi od 26. siječnja do 25. veljače, te od 26. veljače do 25. ožujka. Prema najavi ministra, u međuvremat­erijalnom će se razgovarat­i o nastavku primjene te mjere, sve kako bi se očuvalo radna mjesta.

Kad je o samim zahtjevima riječ, iz HZZa je Poslovnom dnevniku potvrđeno da poslodavci neće morati prilagati standardnu dokumentac­iju i potvrde pada prihoda ili primitaka, nego će uz zahtjev priložiti izjavu pod i kaznenom odgovornoš­ću da su nastupile okolnosti po kojima imaju pravo na dobivanje potpore države za očuvanje radnih mjesta. HZZ poručuje da naknadno može tražiti dodatne dokaze.

Dosad je s potresom ugroženih područja Sisačkomos­lavačke, Karlovačke i Zagrebačke županije, kao i u ostatku države, potpore za očuvanje radnih mjesta u uvjetima koronakriz­e najviše poduzetnik­a koristilo tijekom travnja i svibnja. Tada je iz Sisačkomos­lavačke županije pomoć za plaće primilo 2210 poduzetnik­a, iz Zagrebačke 6622, a iz Karlovačke 1971.

Rasla zaposlenos­t u SMŽ

U nastavku godine broj je smanjen, te je u studenome u Sisačkomos­lavačkoj županiji bilo 665 poduzetnik­a koji su koristili mjeru, te 922 u Zagrebačko­j i 761 u Karlovačko­j. Najviše novih korisnika zbog potresa, naravno, bit će iz Sisačkomos­lavačke županije. Zanimljivo je i da je na području te županije čak i u uvjetima korona krize broj zaposlenih rastao. Prema podacima DZSa, u studenome je zabilježio najveći godišnji porast, čak za 2,2 posto, te je u studenome bilo ukupno 41.673 zaposlenih u toj županiji. Bila je i jedna od rijetkih u kojoj je broj zaposlenih na gomenu dišnjoj razini rastao, a izuzme li se županije ovisne o turizmu, kojima je loša sezona spustila broj zaposlenih, Sisačkomos­lavačka je postigla uvjerljivo bolji rezultat i među kontinenta­lnim županijama.

Osim pomoći da se prvenstven­o u Sisku, Glini i Petrinji očuvaju radna mjesta i omogući preživljav­anje poslodavac­a, Upravno vijeće HZZa odlučilo je i da se mjere skraćenog radnog vremena proširi na cijelu ovu godinu. Aladrović je ovih dana rekao da te mjere obuhvaćaju oko 30 tisuća radnika, a iz HZZa smo dobili informacij­u da je dosad za nju prijavljen­o bilo 818 poslodavac­a, od čega 19 iz Sisačkomos­lavačke županije, 48 iz Zagrebačke, te 18 poslodavac­a iz Karlovačke županije.

Sektorski gledano, najveći broj poslodavac­a koji su predali zahtjev za ovu mjeru odnosi se na prerađivač­ku industriju, njih 381, te trgovine i popravka vozila, 122. Novost je i da će država financirat­i veći dio radnog vremena, s dosadašnji­h 50% dio koji sufinancir­a podići će na 90 posto. ❖

 ??  ??
 ??  ?? Prema procjeni ministra Aladrovića, poslodavci­ma na tim područjima trebat će osigurati oko 160 milijuna kuna
za prva dva mjeseca
Prema procjeni ministra Aladrovića, poslodavci­ma na tim područjima trebat će osigurati oko 160 milijuna kuna za prva dva mjeseca

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia