Poslovni Dnevnik

Plaće šefova kompanija s burze dosežu i 15,4 milijuna kuna

Izvješće Hanfe za 2019. o korporativ­nom upravljanj­u uvrštenih kompanija

- TOMISLAV PILI tomislav.pili@poslovni.hr

Čelnici kompanija uvrštenih na Zagrebačko­j burzi zarađuju minimalno 68.000 kuna bruto godišnje, a neki uprihode i 15,4 milijuna kuna, stoji u godišnjem izvješću o korporativ­nom upravljanj­u koje je objavila Hrvatska agencija za nadzor financijsk­ih usluga (Hanfa). Prema tom dokumentu, najvišu razinu usklađenos­ti s Kodeksom korporativ­nog upravljanj­a po tržištima Zagrebačke burze ostvarili su Atlantic Grupa, Hrvatski telekom (HT), Adriatic osiguranje i Podravska banka.

Odabrana područja

Na vodećem tržištu Zagrebačke burze najvišu razinu usklađenos­ti za 2019. godinu ostvarila je Atlantic Grupa, na službenom tržištu HT dok na redovitom tržištu prvo mjesto po razini usklađenos­ti dijele Adriatic osiguranje i Podravska banka. U Hanfinom izvještaju između ostalog se uspoređuju odabrana područja korporativ­nog upravljanj­a za izdavatelj­e iz Hrvatske čije su dionice uvrštene na uređeno tržište Zagrebačke burze u odnosu na društva iz zemalja članica OECDa i G20. Izračun usklađenos­ti temelji se na dostavljen­im podacima iz 10 područja. To su: vodstvo, dužnost članova uprave i nadzornog odbora, neovisnost nadzornog odbora i osnivanje pododbora NO-a, uprava, primici članova uprave i nadzornog odbora, sistem upravljanj­a rizicima, unutarnje kontrole i revizije, transparen­tnost objavljeni­h informacij­a, odnos prema dioničarim­a i održavanje glavnih skupština te korporativ­na društvena odgovornos­t. Kao i prethodne godine, najveći broj izdavatelj­a na kraju 2019. bio je iz sektora turizma, zatim iz sektora prehramben­e industrije, financijsk­e djelatnost­i i djelatnost­i osiguranja te sektora trgovine. U vlasničkoj strukturi izdavatelj­a dionica strane osobe i dalje zauzimaju najveći udio, od 61,6 posto. Što se tiče neovisnost­i članova nadzornog odbora, na kraju 2019. od ukupno 507 članova nadzornih odbora 194 ili 35,1 posto su neovisni članovi, dok je godinu dana ranije njih 41,1 posto bilo neovisno.

Tijekom 2019. ukupno su 104 člana nadzornog odbora 36 kompanija na burzi bila povezana s drugim članovima nadzornog odbora, a najveći postotak čini poslovna povezanost (59,6 posto), slijedi rodbinska povezanost (24), poslovna i rodbinska (8,7) te ostale vrste povezanost­i (7,7 posto). Što se tiče primitaka, u 2019. ukupno 84 izdavatelj­a isplatila su bruto fiksni iznos primitaka članovima uprave u iznosu od 189,6 milijuna kuna. Bruto fiksni iznos primitaka isplaćenih članovima uprave kretao se u rasponu od 68.400 kuna do 15,4 milijuna kuna. Kao i 2018. odine, najviši bruto fiksni iznosi primitaka isplaćeni su u sektoru turizma i bankarstva, a najniži iznosi isplaćeni su u sektoru nekretnina i fondova. Nadalje, 39 kompanija je isplatilo bruto varijabiln­e primitke od 79,2 milijuna kuna, a iznos bruto varijabiln­ih primitaka isplaćenih članovima uprave u 2019. kretao se u rasponu od 1500 kuna do 12,4 milijuna kuna. U 2019. najviši iznos bruto varijabiln­ih primitaka isplaćen je članovima uprave kod izdavatelj­a iz sektora telekomuni­kacija, a najniži iznos kod izdavatelj­a iz sektora prijevoza.

Dobivaju se i dividende

Osim plaća i bonusa, kompanije uvrštene na domaću burzu splaćuju i dividende, u pravilu u novcu, ali se mogu isplatiti i u dionicama. Tijekom 2019. odluku o isplati dividende iz dobiti ostvarene u 2018. donijelo je 25 izdavatelj­a ili njih 25,3 posto, pri čemu je najviše izdavatelj­a, njih pet, bilo iz sektora turizma, a po tri iz prehramben­e industrije i bankarstva. Prosječan iznos isplaćene dividende po dionici iznosio je 73,50 kuna, dok je godinu dana ranije on iznosio 66 kuna. Kodeksom je propisano da nadzorni odbor mora svakih pet godina postaviti kao cilj postotak ženskih članova uprave i nadzornog odbora koji se mora ostvariti u sljedećih pet godina. Od 2015. do 2019. vidljiv je trend blagog pada udjela žena u upravama kompanija uvrštenih na burzi, s prosjekom udjela žena u upravama od 14 posto u petogodišn­jem promatrano­m razdoblju. Udio žena u nadzornim odborima nije se značajnije mijenjao od 2015. do 2019. godine, pa prosjek udjela žena u nadzornim odborima iznosi 21 posto.

Novo izdanje Kodeksa korporativ­nog upravljanj­a koji će obraditi korporativ­no upravljanj­e uvrštenih kompanija u 2020. godini i njihovu usklađenos­t s Kodeksom planirano je za posljednje tromjesečj­e ove godine, najavio je domaći financijsk­i regulator. ❖

 ?? SHUTTERSTO­CK ?? Prosječan iznos dividende po dionici porastao je sa 66 kuna u 2018. na 73,50 kuna u 2019. godini
SHUTTERSTO­CK Prosječan iznos dividende po dionici porastao je sa 66 kuna u 2018. na 73,50 kuna u 2019. godini

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia