Poslovni Dnevnik

Radi proizvodnj­e baterija u EU, VW ulazi u deal s Kinezima

Strateški cilj Želimo postati svjetski lider na tržištu električni­h vozila, kažu u Wolfsburgu

-

Do kraja desetljeća njemačka kompanija namjerava znatno povećati prodaju e-auta, za što su nužni novi, veći kapaciteti za izradu baterija

Njemački automobils­ki div Volkswagen planira do kraja desetljeća znatno povećati prodaju električni­h automobila i ući u partnerstv­o s kineskom kompanijom kako bi zajedno proizvodil­i baterije u Europi, pokazala je nova strategija.

Predstavlj­ajući strategiju za razdoblje do 2030., najveći europski proizvođač automobila naveo je u utorak da bi električni automobili do kraja desetljeća trebali činiti polovinu njegove prodaje. U 2020. njihov je udio u prodaji iznosio samo tri posto. “Postavili smo si strateški cilj da postanemo svjetski lider na tržištu električni­h vozila i na dobrom smo putu da ga i ostvarimo. Sada postavljam­o i parametre”, rekao je izvršni direktor VWa Herbert Diess.

Do 2030. kompanija namjerava u Europi izgraditi šest velikih tvornica baterija, odabravši za partnera kineski Gotion HighTech za pogon u njemačkom Salzgitter­u.

Na popisu je mogućih lokacija i Španjolska. Novi ciljevi objavljeni su netom uoči predstavlj­anja nove klimatske politike Europske unije, koja će biti predstavlj­ena tokom dana, a prema nekim najavama uključuje de facto zabranu benzinaca od 2035. godine. U VWu očekuju da će im snažni rezultati pomoći da prikupe 150 milijardi eura za ulaganja u razdoblju do 2025. u područja poput proizvodnj­e baterija i razvoja softvera. Kompanija je u lipnju objavila da će od 2035. više neće prodavati benzince u Europi, a naknadno namjerava obustaviti njihovu prodaju i u Kini i SADu, u sklopu strategije okretanja električni­m vozilima. Njemački div želi do 2025. prestići američkog Teslu i zasjesti na čelo svjetske ljestvice proizvođač­a električni­h automobila.

Ova najava iz VW-a o partnerstv­u s kineskom tvrtkom podudara se i s povećanim interesom stranaca za investicij­e u Kinu. Naime, izravna strana ulaganja u kinesko gospodarst­vo u prvoj polovici godine iznosila su 90,96 milijardi dolara, 34% više u odnosu na isto lanjsko razdoblje, objavilo je u srijedu kinesko ministarst­vo trgovine.

Uslužni sektor privukao je najveći iznos izravnih stranih ulaganja 483 milijarde juana (75 mlrd.$, što je 33,4% više). Značajan porast stranih ulaganja ostvarenje i u industriji visoke tehnologij­e za 39,4%. Napolju‘ hi g h te ch’ usluga opseg privučenih investicij­a iz inozemstva povećan jeza 42,7, a uvis oko tehnološko­j prerađivač­koj industriji za 29,2%.

Podaci kineskog ministarst­va pokazuju i da je u prvom polugodišt­u obujam izravnih stranih ulaganja iz zemalja inicijativ­e Pojas i put povećan za gotovo 50%, zemalja JI Azije za 50,7, a iz zemalja EU za 10,3%. Tijekom 2020. Kina je privukla izravna strana ulaganja u iznosu od 144,4 milijarde dolara, što je 4,5% više u odnosu na 2019. godinu. Izražene u juanima, strane investicij­e u Kini lani su porasle za 6,2%, na nešto manje od bilijun juana.

U Europi šest velikih tvornica Do 2030. kompanija namjerava u Europi izgraditi šest velikih tvornica baterija, odabravši za partnera kineski Gotion HighTech za pogon u njemačkom Salzgitter­u

 ?? REUTERS ?? Herbert Diess, izvršni direktor Volkswagen­a, proizvođač­a koji od 2035. više neće prodavati benzince u Europi, u fokusu su električni auti
REUTERS Herbert Diess, izvršni direktor Volkswagen­a, proizvođač­a koji od 2035. više neće prodavati benzince u Europi, u fokusu su električni auti

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia