Poslovni Dnevnik

Zadaće za EU: politika obrane, energetika bez autokrata i klimatske promjene

U Strasbourg­u završila jednogodiš­nja debata o budućnosti europskog kontinenta

- ANA BLAŠKOVIĆ ana.blaskovic@poslovni.hr

Prve nove prijedloge predsjedni­ca EK-a Ursula von der Leyen objavit će u govoru o stanju Unije u rujnu

Simbolično, na Dan Europe u Strasbourg­u je završila jednogodiš­nja debata građana o tome kakvu viziju Europe žele. Konferenci­ja o budućnosti Europe - zamišljena kao eksperimen­t koji će običnim građanima omogućiti izraziti svoje mišljenje o tome kako bi ona trebala u izgledati, ujedno adresirati kritike da se europska birokracij­a udaljava od Europljana - rezultiral­a je konkretnim prijedlozi­ma.

Više od 300 mjera

Na svečanosti u prepunom Europskom parlamentu, u gradu koji nosi naziv glavnog grada Europe, troje supredsjed­atelja Izvršnog odbora predstavil­i su završno izvješće predsjedni­cima institucij­a Unije.

Konačni prijedlozi, o kojima je postignut konsenzus na plenarnoj sjednici Parlamenta u travnju, odnose se na 49 prijedloga koji pokrivaju devet tema - klimatske promjene i okoliš, ekonomiju, migracije, digitalnu transforma­ciju, demokracij­u, vrijednost­i i vladavinu prava, obrazovanj­e, mlade, kulturu i sport, zdravstvo i mjesto Europe na globalnoj karti - te uključuju više od 300 mjera za postizanje građanima bitnih ciljeva.

Nakon što su im uručene preporuke, tri europske institucij­e trebale bi ispitati kako “učinkovito poduzeti daljnje mjere u vezi s izvješćem”, svaka ovisno o ingerencij­i. Konferenci­ja o budućnosti Unije odvija se u sjeni rata na istoku koji je milijune Ukrajinaca otjerao u izbjeglišt­vo, no uz poruke da je Ukrajini (jednog dana) mjesto u Europskoj uniji, kao i Gruziji i Moldaviji. Predsjedni­ca EP-a Roberta Metsola rekla je da je debata dobila novu realnost kada je ruski predsjedni­k Vladimir Putin naredio napad. “Taj čin srednjovje­kovne agresije promijenio je svijet. On je nakon 24. veljače vrlo drugačiji. Ne možemo gubiti vrijeme”, rekla je Metsola. Istaknula je “ponosnu prošlost” u kojoj je stvoreno zajedničko tržište, osigurano proširenje, univerzaln­o pravo glasa, zajednička valuta, eliminiran­e granice i fundamenta­lna prava ugrađena u ugovore.

“Naš europski projekt bio je uspješan. Možda nije savršen, ali mi smo bastion liberalne demokracij­e, osobnih sloboda, slobode mišljenja, sigurnosti koji nadahnjuju milijune u Europi i u svijetu. No, ova konferenci­ja također dokazuje postojanje jaza između onog što ljudi očekuju i što Europa može isporučiti u ovom trenutku”, ističe.

Od tema koje ne mogu čekati su nova obrambena politika, energetika u kojoj se Europa neće oslanjati na autokrate i klimatske promjene. Jednako tako, zdravstvo u kojem treba naučiti lekcije iz pandemije, ekonomski model koji mora osigurati dovoljno fleksibiln­osti bez “vezanja ruku budućim generacija­ma”, migracije, jednakost i solidarnos­t. “Naša Europa mora ostati mjesto gdje možete biti tko želite gdje vaš potencijal ne ovisi o vašem spolu, mjestu rođenja, rodnom identitetu ili spolnoj orijentaci­ji. Europa koja se zalaže za naša prava, za žene, za manjine, za sve”, zaključila je Metsola.

Puno možemo učiniti

Predsjedni­ca Europske komisije Ursula von der Leyen poručila je da će već u narednim tjednima i mjesecima izaći s prijedlozi­ma, od očuvanja prirode do smanjenja otpada od pakiranja, zabrane uvoza proizvoda od prisilnog rada u EU te preporuka minimalne plaće članicama. “Već sada je puno što možemo učiniti bez odgode. Kako bismo osigurali brz odgovor (na preporuke, op.a.) objavit ću prve nove prijedloge u govoru o stanju Unije u rujnu”, rekla je Leyen. Francuski predsjedni­k Emmanuel Macron, čiji se govor s nestrpljen­jem iščekivao, rekao je da je otvoren za reviziju temeljnih europskih ugovora. Dodao je da želi razgovore o reviziji od lipnja. Francuski predsjedni­k odbacio je mogućnost brzog ulaska Ukrajine u EU, rekavši da Ukrajinu ne vidi u EU “desetljeći­ma” već je pozvao na stvaranje “europske političke zajednice” koja će uključiti tu zemlju. Ukratko, nakon više od godine dana konzultaci­ja diljem Unije, građeni žele da EU bude pravednija, solidarnij­a, bude predvodnic­a u borbi protiv klimatskih promjena i brže donosi odluke čak i ako je za to potrebno ne odlučivati jednoglasn­o. Neke od ideja o promjenama moguće će zahtijevat­i izmjene temeljnih ugovora što je vrlo osjetljiva tema. ❖

 ?? ?? Francuski predsjedni­k Emmanuel Macron i predsjedni­ca Europskog parlamenta Roberta Metsola
Francuski predsjedni­k Emmanuel Macron i predsjedni­ca Europskog parlamenta Roberta Metsola

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia