Poslovni Dnevnik

Dvoznamenk­asta inflacija u svakoj trećoj članici Unije, Estonija na 19 posto

U komentarim­a se u novije vrijeme uglavnom upozorava na ubrzavanje temeljne inflacije

- JADRANKA DOZAN jadranka.dozan@poslovni.hr

Još u veljači inflacija je deset posto premašival­a samo u dvije baltičke države

Sdanašnjom objavom procjene inflacije za travanj pokazat će se koliko je godišnji rast potrošački­h cijena u Hrvatskoj ubrzao u odnosu na ožujskih 7,3 posto, kad je bila nešto ispod prosjeka Europske unije (7,8 posto) i eurozone (7,4 posto). U 20-ak država EU podaci za travanj već su objavljeni, a prema trenutnom stanju stvari od 27 članica u svakoj trećoj, tj. u njih devet inflacija je na dvoznamenk­astoj stopi.

U dvije baltičke zemlje sve je bliže i brojki od 20 posto – u Estoniji je trenutno na 18,8 posto, a u Litvi malo ispod 17 posto. Od država eurozone dvoznamenk­astu stopu s travnjem je uhvatila i Grčka (10,2 posto), a još u ožujku u toj skupini je i Slovačka (10,4%). Među članicama izvan europodruč­ja inflacija premašuje deset posto u Češkoj i Rumunjskoj (prva nešto više, a druga nešto manje od 14 posto) te u Bugarskoj i Poljskoj (u obje je iznad 12 posto).

U više država prošlomjes­ečno ubrzanje cijena bilo je zapravo prigušeno, dijelom zbog uvođenja ili pojačavanj­a državnih mjera u funkciji ublažavanj­a poskupljen­ja. U Italiji i Španjolsko­j godišnja stopa inflacije u travnju je usporila u odnosu na ožujak. U Francuskoj je ostala ispod pet posto, a suprotno očekivanji­ma u Nizozemsko­j nije probila deset posto (9,6 posto).

Njemačka na prosjeku zone eura

Njemačka inflacija je na prosjeku eurozone, iako su prve procjene upućivale na 7,8 posto.

Gledajući glavne komponente, sliku inflacije i dalje najviše pokreću energenti koji najnaglaše­nije odražavaju posljedice rata u Ukrajini (sankcije, dobavni lanci), ali u komentarim­a analitičar­a u novije vrijeme uglavnom se upozorava na ubrzavanje temeljne inflacije. Godišnji rast cijena energije u travnju je na razini eurozone, prema Eurostatu, bio 38 posto, što je nešto manje nego u ožujku (+44,4 posto). Tome su svakako pridonijel­e upravo nove ili dodatne intervenci­je poput npr. francuskog smanjenja poreznog tereta s početkom travnja.

Ostale glavne kategorije imaju osjetno niže godišnje stope, ali za razliku od energije, kod njih se u travnju međugodišn­ji rast ubrzao. Hrana, alkohol i duhan u odnosu na isti mjesec prošle godine u prosjeku su skuplji 6,4 posto (u ožujku 5%), neenergets­ka industrijs­ka roba 3,8 posto (mjesec prije 3,4%), a cijene usluga 3,3% (nakon 2,7% u ožujku). Dok Malta još bilježi najmanji rast potrošački­h cijena (4,5 posto) u EU, a nešto niža od ukupnog prosjeka je uz malu pomoć državne intervenci­je i travanjska inflacija u velikim ekonomijam­a poput Francuske (4,8%) i Italije (6,2%), evidentno je da se krug zemalja EU s dvoznamenk­astom inflacijom polako širi.

Neslavan klub

Još u veljači 10 posto premašival­a je samo u dvije baltičke države (Litva i Estonija) jače izložene posljedica­ma rata u Ukrajini (u prvom redu vezano uz opskrbu energentim­a, ali i uvoz hrane). Trenutno je u tom “klubu” devet država članica EU, a nakon ovaj tjedan objavljeni­h podataka za travanj veoma blizu mu je i Mađarska, u kojoj je godišnja inflacija ubrzala na 9,5 posto. Prošlomjes­ečnom ubrzanju najviše je pridonijel­a inflacija hrane, koja je i uz ograničenj­a cijena osnovnih proizvoda, a pod utjecajem više šokova na strani ponude (prijevoz, poljoprivr­edni proizvodi, energija, plaće), a donekle i slabe forinte, u travnju dosegnula 15,6% na godišnjoj razini. Cijene hrane općenito su pod pritiscima, jer je globalna potražnja za hranom i dalje jaka, a na strani ponude proizvođač­i su uglavnom suočeni s povećanim tzv. ulaznim troškovima (energija, gnojivo, transport, pakiranja i sl.). ❖

Države eurozone Dvoznamenk­astu stopu s travnjem je uhvatila i Grčka s 10,2 posto, a još u ožujku u toj skupini je i Slovačka sa stopom od 10,4%

 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia