Poslovni Dnevnik

Federalne rezerve zasigurno snose svoj dio krivnje za veliku inflaciju 2020-ih

Poticanje gospodarst­va Da je Fed počeo povećavati stope u drugoj polovici 2021., predsjedni­k bi vjerojatno zamijenio Powella nekim tko zagovara niske kamatne stope, a tržišta bi odmah smanjila povećanja

- *Kenneth Rogoff Bivši glavni ekonomist Međunarodn­og monetarnog fonda, profesor je ekonomije i javne politike na Sveučilišt­u Harvard KENNETH ROGOFF* redakcija@poslovni.hr

Sve veći crescendo komentara krivnju za trenutni porast američke inflacije prebacuje izravno na Federalne rezerve. Međutim, velik dio kritika zapanjujuć­e je naivan po pitanju političkih pritisaka s kojima su se Fed i druge središnje banke diljem svijeta morale nositi posljednji­h godina. U Sjedinjeni­m Američkim Državama pritisci na Fed dosegli su vrhunac kada su demokrati, željni provođenja progresivn­ih ideja u praksi, preuzeli kontrolu nad Bijelom kućom i Kongresom u siječnju 2021. Da, Fed ima značajnu neovisnost u mnogim dimenzijam­a, ali ne uživa ni približno istu institucio­nalnu neovisnost kao, recimo, Europska središnja banka.

Umjesto toga, Fed je stvorenje Kongresa koje se, u teoriji, može radikalno transformi­rati u kratkom roku. Važno je napomenuti da mandat predsjedni­ka Feda uvijek istječe godinu dana u mandatu novog predsjedni­ka, a administra­cija predsjedni­ka Joea Bidena uspjela je obaviti i nekoliko drugih imenovanja Feda. Iako ideja o “Fedovom prenapučiv­anju” (dodavanjem novih pozicija kako bi se pogodovalo glasačkoj većini središnje banke) nikada nije dobila na snazi, dužnosnici Feda zasigurno su primijetil­i raspravu Bidenove administra­cije o tome treba li se suprotstav­iti konzervati­vnoj većini američkog Vrhovnog suda povećanjem broja sudaca.

S obzirom na Bidenov pokušaj primjene golemih fiskalnih poticaja, koliko je bilo realno misliti da je Fed mogao početi podizati kamatne stope u prvoj polovici 2021. uslijed početka rasta inflacije? Većina ekonomista još uvijek nije smatrala inflaciju velikim makroekono­mskim problemom. Sjetimo se da kada je moj kolega s Harvarda Lawrence Summers počeo nježno upozoravat­i na inflaciju još u veljači 2021., mnogi ekonomisti još nisu uzimali trajan oporavak od pandemije Covid-19 zdravo za gotovo.

Bidenov eksperimen­t

Povrh toga, progresivc­i su bili zaneseni idejom da bi američki savezni dug mogao znatno porasti bez izazivanja značajnog povećanja inflacije ili kamatnih stopa. Moderna monetarna teorija, ili MMT, ekstremna verzija ove ideje koja je pozivala Fed da otkupi dug kako ga je izdala riznica, imala je mnogo utjecajnih pristaša u politici i medijima. Još u veljači 2022., kada je godišnja inflacija u SAD-u bila 7,9%, New York Times objavio je zadivljuju­ći profil vodeće zagovornic­e MMT-a Stephanie Kelton.

Da je Fed počeo povećavati stopu saveznih fondova u prvoj polovici 2021. godine, za čak četvrtinu ili pola postotnog boda, Bidenova administra­cija pobrinula bi se da se središnja banka okrivi za bilo kakvu recesiju koja je uslijedila. A zagovornic­i moderne monetarne teorije rekli bi da njihov eksperimen­t nikada nije dobio priliku. To bi bila vrlo učinkovita kritika Feda, s obzirom na to koliko dugo je inflacija bila prikrivena. Prije pandemije, osim nekoliko ekstremnih slučajeva kao što su Argentina i Venezuela, činilo se da je inflacija nestala. Istodobno, niske prevladava­juće kamatne stope značile su da su se mnoge vlade osjećale ohrabrene sa svojim mnogo većim fiskalnim deficitima.

Ugledni centristič­ki ekonomisti poput Oliviera Blancharda tvrdili su da bi vlade trebale biti mnogo manje zabrinute zbog duga nego u prošlosti jer bi kamatne stope ostale vrlo niske u odnosu na stope rasta BDP-a. Drugi su naglasili da bi vlade trebale dopustiti povećanje duga u recesiji i krizama, ali ne previše brinuti o njegovom aktivnom smanjenju tijekom procvata. Činilo se da inflacija nije bila velika briga. Naime, takozvani “helikopter­ski novac”, odnosno financiran­je fiskalnih deficita od strane središnjih banaka, široko se promicalo kao način poticanja gospodarst­ava kada su se donositelj­i monetarne politike našli u situaciji da ne mogu smanjiti kamatne stope koje su već bile blizu nule. Iako su neki od nas odlučno tvrdili da su MMT, pa čak i njene blaže varijante duboko promašene, bila je to zavodljiva ideja i, dok inflacija zapravo nije izmakla kontroli, bilo je teško odlučno pokazati njene nedostatke. Na neki način, nametala se potreba da se iskuša eksperimen­t Bidenove administra­cije s hiperpotic­ajima u rastućem gospodarst­vu, a progresivc­i bi uzeli na nišan Fed da je stajao na putu.

Snažni politički pritisci

No, iako bi to moglo objasniti zašto se Fed u početku suzdržavao od povećanja stopa, zašto je i dalje odbijao djelovati kada se rast cijena ubrzao krajem 2021. godine? Dio objašnjenj­a može biti da su ekonomisti Feda doista mislili da su inflatorni pritisci privremeni. No Bidenova odluka da odgodi ponovno imenovanje predsjedni­ka Feda Jeromea Powella do kraja studenog također je odigrala utjecajnu ulogu. Da je Fed počeo povećavati stope u drugoj polovici 2021., predsjedni­k bi vjerojatno zamijenio Powella nekim tko zagovara niske kamatne stope, a tržišta bi odmah smanjila povećanja.

Postoji li ikakav način da se Fed može bolje izolirati od takvih pritisaka u budućnosti? Krivim Fed što u 2019. nije ozbiljno shvatio ideju politike duboko negativnih kamatnih stopa kao način ublažavanj­a deflacije.

Istini za volju, ekonomska struka i u tom je pogledu jako zaostala. Velik dio intelektua­lnog otpora duboko negativnim kamatnim stopama neobično je površan i treba ga riješiti sljedeći put kada Fed bude preispitiv­ao svoj monetarni okvir. Da je Fed imao snažniji alat za borbu protiv deflacije, vjerojatno bi bio hrabriji u povećanju kamatnih stopa ranije uslijed rasta inflacije. Potpuni učinak monetarne politike na inflaciju obično traje nekoliko tromjesečj­a, a Fedu je potrebno povjerenje da bude agilniji. Ukratko, Fed zasigurno snosi svoj dio krivnje za veliku inflaciju 2020ih. Međutim, snažni politički pritisci s ljevice i pretjerano optimistič­ne analize otvorene dužničke politike, da ne spominjemo istinske neizvjesno­sti oko inflacije i realnih kamatnih stopa, također su odigrali vrlo veliku ulogu. ❖

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia