Poslovni Dnevnik

Samo u jednom tropskom danu klime potroše 8,5 milijuna kWh struje

Iz Elektropri­vrede upozoravaj­u da jeftinije i slabije klime troše više električne energije

-

Zbog ekstremnih suša prepolovlj­en je i dotok vode na Đerdapu gdje se u normalnim uvjetima proizvede 30% električne energije

Toplinski val Lucifer koji je zapljusnuo Srbiju nije samo udar na organizam, nego bi zbog prekomjern­og rada klima uređaja mogao biti i veliki atak na račune za struju, piše politika. rs. I dok iz Francuske poručuju da će klimatizir­ane radnje koje ne zatvaraju vrata kada klima hladi plaćati kazne do 750 eura, iz Elektrodis­tribucija Srbije potvrđuju da ovih dana bilježe rekordnu potrošnju.

”Ohlađeno” 70 miljuna kWh

U tjednu kada je bilo i više od 40 stupnjeva potrošeno je gotovo 70 milijuna kilovat-sati struje - pet posto više nego u isto vrijeme 2021. Prvog je dana prošlog tjedna potrošnja bila za 20 posto veća nego u srpnju 2021., kada je i temperatur­a bila niža.

Koliko će tko potrošiti struje ne ovisi samo od sati koliko klima radi već i od samog uređaja. Prema podacima s weba Elektropri­vrede Srbije, prekomjern­o hlađenje uz klimu može povećati račun za struju od 2000 dinara na više, pogotovo ako se uđe u crvenu najskuplju zonu potrošnje.

U jednom tropskom danu klima uređaji u Srbiji potroše 8,5 milijuna kilovat-sati električne energije za što je potrebno, prema podacima EPS-a, 13 milijuna tona ugljena, što je mnogo, to više što se zbog energetske krize ugljen i struja gotovo svakodnevn­o uvoze.

Kako se ne bi “opekli” o račune za struju iz EPS-a apeliraju da građani pripaze na potrošnju, ali i kada kupuju klima uređaje. Koliko god da je klima u prvi mah jeftina jer je slabija, to će kasnije biti naplaćeno kroz veliku potrošnju.

Dnevna potrošnja veća 15%

Rashlađiva­nje u ljetnim mjesecima povećava dnevnu potrošnju za 15 posto zato oni koji žele izbjeći veće račune struju trebaju kupovati energetski efikasne uređaje, naglašavaj­u iz EPS-a.

Preporučen­a razlika između vanjske i unutrašnje temperatur­e je oko 6-7 stupnjeva. Prosječna klima troši oko jedan kilovat struje, pa ako rade po 10 sati domaćinstv­a u plavoj zoni će dnevno potrošiti oko 92 dinara što je za mjesec oko 2700 dinara. Veći račun će biti ako se rad produži na 12 sati i to će biti oko 3300 dinara plus PDV. Ako je neko u crvenoj zoni, dakle troši od 1600 kilovata električne energije onda se 10 sati rada klime račun povećava za 5700 dinara mjesečno. Obje računice se odnose samo na trougljena troši se za proizvodnj­u 8,5

milijuna kWh struje

šak za jedan klima uređaj. Iz EPS-a navode da sigurno i stabilno snabdijeva­ju građane i privredu i kada klime rade danonoćno. Napominju da rashladni uređaji ne moraju nužno biti veliki potrošači ako se efikasno koriste zbog čega je važno da su u što većim energetski­m razredom. Klime različitog kapaciteta ali različitog energetsko­g razreda ne troše istu količinu struje. Što je faktor veći uređaj je energetski efikasniji.

Situaciju otežavaju i minimalne razine hidropoten­cijala iz kojih se dobiva 30 posto struje. Iz EPS-a naglašavaj­u da su tokovi na rijekama među najnižim u posljednjo­j deceniji. Upravo su suša i loša hidrologij­a dodatni razlozi zbog koga je i proizveden­o manje električne energije nego prošle godine.

Na Dunavu gdje je višegodišn­ji prosjek dotoka na Đerdapu za lipanj oko 6230 kubika vode u sekundi, ove godine je lipanjski prosjek 3783 kubika. Slična situacija je i u srpnju kada je višegodišn­ji prosjek dotoka oko 5028 kubika, a ovog je srpnja prepolovlj­en na 2573 kubika vode u sekundi, navode iz EPS-a.

milijuna tona

 ?? ?? Kako se ne bi 'opekli'
na račune za struju iz EPS-a apeliraju da građani pripaze na potrošnju, ali i kada kupuju klima uređaje
Kako se ne bi 'opekli' na račune za struju iz EPS-a apeliraju da građani pripaze na potrošnju, ali i kada kupuju klima uređaje

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia