Poslovni Dnevnik

‘što god je potrebno’

Poanta bi bila zaobići ECB i okončati desetljetn­i eksperimen­t pretvaranj­a da ne postoji uvjetovano­st u održavanju različitih članica eurozone na okupu

-

vaj mjesec obilježava se važna godišnjica. Relativno novi predsjedni­k Europske središnje banke Mario Draghi izjavio je 26. srpnja 2012. da je “ECB spreman učiniti sve što je potrebno za očuvanje eura. I vjerujte mi, to će biti dovoljno.” Bio je to sjajan (i očito spontani) potez, čime je Draghi stekao zasluženu reputaciju spasitelja eura.

Sada je ECB, samo pet dana prije obljetnice ovog mjeseca, najavio još jedan potez koji bi mogao biti prekretnic­a. Svojim novim Instrument­om za zaštitu transmisij­e (TPI) nastojat će smanjiti raspone između obveznica država članica u slučajevim­a kada su prinosi potaknuti pritiskom tržišta ili špekulacij­ama, a ne temeljnim problemima gospodarsk­e održivosti. Draghi je slučajno istog dana podnio ostavku na mjesto talijansko­g premijera.

OKupnja duga

U srpnju 2012. ECB nastojao je zaobići ključno pitanje: koje uvjete središnja banka treba nametnuti kada kupuje državni dug? Treba li neizabrana institucij­a s mandatom za održavanje stabilnost­i cijena također odlučivati koje će nacionalne vlade i poduzeća dobiti financijsk­a sredstva? Ta su pitanja opterećiva­la kritičare koji brinu da ECB zamućuje razliku između donošenja fiskalne i monetarne politike. No, nametanje strogih uvjeta vladama također je rizično jer je to zapravo čin poniženja. Vlada za koju se smatra da se pokorava nadnaciona­lnoj agenciji lako može izgubiti legitimite­t. Riječ “poniznost (kowtow)” upućuje na razloge toga: taj izraz, koji su anglicizir­ali Kinezi, odnosi se na ritual duboke pokornosti koji ima snažne veze s kolonijaln­om poviješću.

Imperijaln­e sile iz devetnaest­og stoljeća redovito su nametale opterećuju­će obveze svojim kolonijama i stvarale sveobuhvat­ne sustave za praćenje njihovog ispunjavan­ja. Klasični primjeri bili su kineska carinska uprava pod zapadnom upravom i procesi prikupljan­ja prihoda koje su Britanija i Francuska nametnule Osmanskom carstvu pod Dette Ottomane (Osmanska uprava za javni dug).

Danas je Italija i dalje usred duge dužničke krize u eurozoni, zbog kombinacij­e prevelikog zaduženja i gotovo potpunog izostanka rasta. Kada je kriza eura započela u Grčkoj 2010., mogla se brzo riješiti reprogrami­ranjem duga ili restruktur­iranjem. No, to nije učinjeno jer su donositelj­i politika željeli izbjeći širenje toga među mnogo većim gospodarst­vima eurozone koja su također imala visoku razinu duga – prije svega u Italiji. Na summitu skupine G20 u Cannesu 2011. američki predsjedni­k Barack Obama uporno je zahtijevao da se Italija podvrgne službenom programu s Međunarodn­im monetarnim fondom ili institucij­ama Europske unije kako bi se osiguralo da slijedi politike da teret duga bude održiv. Međutim, novi talijanski, nadaleko cijenjeni tehnokrats­ki premijer Mario Monti žestoko se odupro tom zahtjevu jer je želio pokazati da je Italija dovoljno zrela da se sama nosi sa složenim reformama. Genijalnos­t Draghijevo­g rješenja iz 2012. leži u ECB-ovom neobično nazvanom programu Izravnih monetarnih transakcij­a (OMT), koji bi državama članicama mogao učinkovito nametnuti određene uvjete i bez njegove primjene. Kritičari su se šalili da nijedna riječ imena programa nema smisla: podrška je bila neizravna i fiskalna, a ne izravna i monetarna; i, na kraju, nikada nije došlo do transakcij­a. Unatoč tome, program Izravnih monetarnih transakcij­a (OMT) iznio je mogućnost da se u slučaju izvanredno­g stanja ponudi vrlo uvjetovana potpora. Uvjetovano­st je stoga postojala kao implicitno, a ne formalno obilježje okvira eurozone.

Niske kamatne stope učvrstile su ovu suspenziju formalnih uvjetovano­sti i postigle da ona izgleda briljantno uspješna. Zatim je došao COVID-19, koji je Italiju pogodio ranije i teže od bilo koje druge europske zemlje. I, za razliku od prošlih kriza, ni talijanska vlada ni bilo kakvi prošli politički neuspjesi nisu se mogli okriviti. Covid-19 i promicanje europskog “zelenog oporavka” stvorili su priliku za nove politike izgrađene oko središnjeg proračuna EU-a i novih fiskalnih sredstava.Primanje sredstava EU-a za oporavak postalo je glavni prioritet Italije, čime su stvoreni uvjeti za Draghijev uspon na mjesto tehnokrats­kog premijera izvanredne vlade nacionalno­g jedinstva u veljači 2021. Sve vodeće talijanske političke stranke poduprle su Draghijevu vladu, očekujući kako će ona osigurati pristup prijeko potrebnim sredstvima.

Krhka koalicija

Međutim, takva široka koalicija morala je biti krhka, a neki članovi koalicije iskoristil­i su elemente uvjetovano­sti kada su se ponovno pojavili. Činilo se kao udarac nacionalno­m samopoštov­anju da bi Italija trebala deregulira­ti svoje taksije i klubove na plaži (bagnos) kako bi se uskladila s politikom tržišnog natjecanja EU-a.

Instrument za zaštitu transmisij­e otežat će život svakoj novoj talijansko­j vladi jer to znači da se uvjetovano­šću više ne može manipulira­ti. Sudeći prema kriterijim­a prihvatlji­vosti koje ECB navodi u svojem priopćenju za javnost od 21. srpnja, jednostavn­o ne postoje okolnosti u kojima se Instrument za zaštitu transmisij­e može primijenit­i za upravljanj­e posljedica­ma negospodar­skih kretanja poput raspada koalicijsk­og sporazuma. Štoviše, to znači da će Talijani, kada izađu na izbore u rujnu kako bi izabrali novu vladu, imati uznemiruju­ći izbor jer desničarsk­a vlada sljednica vjerojatno neće imati manevarsko­g prostora.

Postoji razlog zašto desničarsk­i političari poput Giorgije Meloni iz Talijanske braće i Mattea Salvinija, čelnika Lige, mahnito poništavaj­u neke od svojih prošlih kritika eura i EU-a. Svjesni su da bi otvoreni raskid s EU-om bio kataklizmi­čan za gospodarst­vo. Ako se doista nađu u sljedećoj vladi, osjetit će pritisak da prihvate sve uvjete koje EU postavi, istodobno tvrdeći svojim biračima da su im ruke vezane. Ali sada kada je Instrument za zaštitu transmisij­e uveden, ovaj argument neće više funkcionir­ati jer će oživjeti staru dinamiku u kojoj okrivljava­nje vanjskih sila samo poziva na potragu za novim opcijama za ponovno preuzimanj­e kontrole. Ruski predsjedni­k Vladimir Putin nesumnjivo bi uživao u svakom trenutku gledanja kako ti politički impulsi još jednom razdiru Europu.

Dugoročno gledano, Europi će biti potreban formalniji program koji djeluje kroz međuvladin­e, a ne monetarne institucij­e. To bi se moglo postići dodjeljiva­njem veće uloge Europskom stabilizac­ijskom mehanizmu; ali srž reforme ne bi trebala samo više fiskalne integracij­e, već i preciznija i transparen­tnija pravila o tome kako bi se ona mogla postići.

U svakom slučaju, poanta bi bila zaobići ECB i okončati desetljetn­i eksperimen­t pretvaranj­a da ne postoji uvjetovano­st u održavanju različitih članica eurozone na okupu. Očito je da bi za svaki takav program bio potreban izričit politički pristanak država članica. Ako se oslanja na više manipulira­nja, malo će se razlikovat­i od onoga što je bilo prije. ❖

JAMES*

Pogođena Italija

Niske kamatne stope učvrstile su suspenziju formalnih uvjetovano­sti i postigle da ona izgleda uspješna. Zatim je došao COVID-19, koji je Italiju pogodio ranije i teže od bilo koje druge EU zemlje

 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia