Poslovni Dnevnik

Cijene hrane pale devet posto, hoće li pojeftinje­nje potrajati?

-

Cijene hrane značajno su pale u srpnju na mjesečnoj razini, posebice pšenice i biljnog ulja, pokazuju najnoviji podaci Organizaci­je za hranu i poljoprivr­edu (FAO) Ujedinjeni­h naroda (UN), a razlozi za to su ponajprije ukrajinsko-ruski sporazum o izvozu žitarica preko Crnog mora te bolja od očekivanja žetva na sjevernoj polutki. No, FAO je izvijestio da iako je pad cijena hrane “s vrlo visokih razina dobrodošao”, postoje određene sumnje oko toga hoće li te dobre vijesti potrajati.

”Mnoge neizvjesno­sti ostaju, uključujuć­i visoke cijene gnojiva koje mogu utjecati na buduće izglede za proizvodnj­u i život poljoprivr­ednika, sumorne globalne gospodarsk­e izglede i valutna kretanja, što sve ozbiljno utječe na globalnu prehramben­u sigurnost”, naveo je glavni ekonomist FAO-a Maximo Torero. FAO-ov indeks cijena hrane, koji prati mjesečne promjene globalnih cijena košarice prehramben­ih proizvoda, pao je u srpnju za 8,6 posto u odnosu na prethodni mjesec. Ubrzao je tako pad, nakon što je u lipnju na mjesečnoj razini oslabio za 2,3 posto. Ipak, na godišnjoj razini, taj je indeks u srpnju i dalje bio 13,1 posto viši nego u istom mjesecu 2021.

Cijene hrane mogle bi u kratkom roku i dalje padati, sudeći po kretanju terminskih cijena. Naime, cijene terminskih ugovora za pšenicu, soju, šećer i kukuruz spustile su se s rekordnih razina ostvarenih u ožujku, te su sada na razini onih s početka 2022. godine. Primjerice, pšenicom se u petak trgovalo po 775,75 dolara za bušel, što je znatan pad u usporedbi s ožujkom, kada je cijena iznosila 1.294 dolara - najviše u zadnjih 12 godina. U siječnju je, pak, cijena pšenice bila oko 758 dolara.

Analitičar­i ističu da je padu cijena hrane kumovala kombinacij­a ponude i potražnje, prije svega sporazum Ukrajine i Rusije o nastavku izvoza žitarica preko Crnog mora nakon višemjeseč­ne blokade, potom bolji od očekivanog urod, globalno gospodarsk­o usporavanj­e i jaki američki dolar. Direktor tržišta, trgovine i institucij­a pri Međunarodn­om institutu za istraživan­je prehramben­ih mjera Rob Vos ukazuje pritom na najavu da će SAD i Australija ove godine imati izvrsnu žetvu pšenice, što će poboljšati opskrbu budući da su isporuke iz Ukrajine i Rusije ograničene.

 ?? ?? SAD i Australija ove će godine imati izvrsnu žetvu pšenice
SAD i Australija ove će godine imati izvrsnu žetvu pšenice

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia