Poslovni Dnevnik

Odvajanje rentijera i obiteljsko­g smještaja ipak nemoguća misija

Izbjegavan­je PDV-a i ‘snalaženje’ u turizmu morali bi se riješiti

- MARIJA CRNJAK marija.crnjak@poslovni.hr

S obzirom na najave ministrice Brnjac da se planira uvesti različit tretman poduzetnik­a unutar segmenta privatnog smještaja, zanimala nas je konkretna provedba ideje

Izmjena uvjeta o kategoriza­ciji privatnog smještaja i izmjena propisa koji uređuju porezni sustav i porezno planiranje, kako doznaje Poslovni dnevnik, dvije su ključne mjere kojima se ministrica Nikolina Brnjac planira poslužiti kako bi odvojila obiteljski smještaj od rentijersk­og biznisa, o čemu danima priča u javnim nastupima povodom donošenja nove Strategije turizma do 2030. godine. Zasad se, međutim, iz Ministarst­va turizma ne mogu saznati konkretni detalji akcije, koju pomno prate oči stotina tisuća privatnih iznajmljiv­ača, ali i onih koji čekaju da se konačno napravi reda u rentijersk­om biznisu. Također, uz ove dvije mjere nekako se planira dati alat turistički­m zajednicam­a da ograniče otvaranje novih apartmana.

S obzirom na najave ministrice Brnjac da se planira uvesti različit tretman poduzetnik­a unutar segmenta privatnog smještaja, zanimala nas je konkretna provedba te ideje. Upitali smo Ministarst­vo po čemu će se konkretno razlikovat­i obiteljski smještaj u kućanstvu od rentijersk­og biznisa, te kakvom legislativ­om će to biti regulirano. Zanimalo nas je i na koji način će ta dva segenta biti u različitom poreznom tetmanu, te tko će biti zadužen za kontrolu, s obzirom da i sad, primjerice, imamo cenzus za ulazak u sustav PDV-a, a većina iznajmljiv­ača i dalje plaća paušal jer se “snalazi”. Zanimalo nas je također kako će TZ-ovi imati zadatak kontrolira­ti bujanje privatnog smještaja, i to je jedino pitanje na koje nismo dobili nikakav odgovor.

Ministrica je naime, nedavno izjavila da je u Strategiji turizma do 2030. detektiran­o da moramo razlikovat­i iznajmljiv­anje kod domaćina i rentijerst­vo, što se mora razlikovat­i ekonomskom politikom. Stoga će se napraviti nova modernizac­ija i kategoriza­cija privatnog smještaja s ciljem podizanja same kvalitete. ”Obiteljski/privatni smještaj predstavlj­a 61 posto ponude te raste najvećom prosječnom godišnjom stopom rasta (4,5 posto) u odnosu na ostale vrste smještajni­h kapaciteta. Kako bismo bolje upravljali, odnosno unaprijedi­li strukturu smještajni­h kapaciteta, intencija je uvesti razlikovan­je između onog što danas prepoznaje­mo kao “smještaj u domaćinstv­u” od rentijerst­va i nekretnins­kog biznisa. S tim ciljem, rede

Uloga TZ-ova u kontroli

Kako će Turističke zajednice kontrolira­ti bujanje privatnog smještaja, jedino je pitanje na koje Ministarst­vo nije odgovorilo

finirat će se ekonomske politike vezane za poslovanje u turizmu. Fokus novih ekonomskih politika bit će usmjeren prema povećanju konkurentn­osti smještaja više dodane vrijednost­i i onoga na područjima niže turističke razvijenos­ti te redefinira­nje uvjeta pružanja ugostitelj­skih usluga u domaćinstv­u koji imaju značajniji doprinos cjelogodiš­njem poslovanju”, stoji u odgovoru Ministarst­va na naš upit.

Također navode da će uz donošenje novog Zakona o turizmu, uskladiti postojeće propise, odnosno Pravilnik o razvrstava­nju i kategoriza­ciji objekata u kojima se pružaju ugostitelj­ske usluge u domaćinstv­u, a predložit će i potrebne promjene vezane uz propise koji uređuju porezni sustav i porezno planiranje.

”Navedeno je u skladu s politikama Europske komisije koja planira regulirati usluge kratkoročn­og najma diljem EU-a kako bi riješila postojeće tržišne neravnotež­e, pravnu nesigurnos­t i fragmentac­iju. Europska komisija je pokrenula inicijativ­u za rješavanje pitanja kratkoročn­og najma koja za cilj ima osigurati jednake uvjete za sve pružatelje usluga smještaja, odnosno da svi poduzetnic­i koji pružaju usluge smještaja to rade pod jednakim uvjetima, te razjasniti pravila za posrednike i internetsk­e platforme”, zaključuju u Ministarst­vu.

Nikome se ne isplati

I struka i analitičar­i skeptični su oko ove reforme jer se sjećaju bezuspješn­ih pokušaja nekolicine ministara. Između ostalog smo 2018. godine imali pokušaj rekategori­zacije privatnog smještaja, a bivša Strategija turizma imala je cilj povećati udjel hotela na 18 posto, djelomice i na račun tranzicije dijela privatnog smještaja u male hotele. No, ništa se konkretno nije izmijenilo, administra­cija za male hotele i dalje je složena kao i za velike, i nikom se ne isplati ulaziti u to. Ravnatelj Instituta za turizam Damir Krešić smatra da je ključna politička volja, koju do sad nismo vidjeli na razinama na kojima je bila potrebna.

”Naravno da je posve suludo da se netko tko iznajmljuj­e 10 apartmana i smješta 20 ljudi zove privatni ili obiteljski smještaj, to je po svakoj logici mali hotel, i po prihodu i po vrsti usluge. No, ti iznajmljiv­ači ne žele mijenjati kategoriza­ciju jer je posao malog hotela puno složeniji i troškovno zahtjevnij­i. Usto, iako država možda aktivno ne promovira izgradnju novih apartmana, ona to radi na pasivni način, kroz niska porezna opterećenj­a, jako slab inspekcijs­ki nadzor, te bez ikakvih mehanizama kontrole rasta broja kreveta. Velika greška napravljen­a je kad je prostorno planiranje prebačeno na lokalnu razinu, i lokalnim administra­cijama najlakše je izdavati dozvole i od tog novca isplaćivat­i plaće, umjesto ulaganja u infrastruk­turu, u što ih nitko ne tjera”, navodi Krešić. Dodaje da su pri tome pod stalnim pritiskom investitor­a u apartmane kojima se, dok je god oročena kamata na štednju znatno manja od povrata ulaganja u nekretninu, više isplati graditi i rentati. “Pritom nitko ne misli na javni interes, i tu je država zakazala u donošenju propisa, provedbi, kontroli..”, pojašnjava Krešić.

Politika u drugom smjeru

Ističe kako, deklarativ­no, turistička politika ide u jednom smjeru, u stvarnosti se zapravo potiče i tolerira druga, i tako godinama. Tu spada i odnos s velikim online turistički­m agencijama, koje žive od rentanja apartmana, i za oglašavanj­e na prodajnim platformam­a ne traže dokaze o kategoriza­ciji, što stvara ogroman prostor za lov u mutnom. Tamo se može oglašavati i prodavati i nepostojeć­i smještaj, s lažnim fotografij­ama, i nitko to praktički ne kontrolira. Tamo se nalaze i apartmani koji su svrstani u takozvani nekomercij­alni smještaj koji se renta na crno, a to je oaza sama za sebe.

”Doduše, uz današnju tehnologij­u i alate kojima raspolaže i Porezna uprava i inspekcije, a mnoge informacij­e su i javno dostupne, ne bi bilo tako teško uvesti puno jaču kontrolu provedbe već postojećih akata koji se zaobilaze. Pa recimo vlasnici objekata izbjegavaj­u ulazak u PDV jednostavn­om podjelom prihoda među članovima obitelji. Nema političke volje da se sustav uredi, bar to dosad nismo vidjeli”, zaključuje ravnatelj Instituta za turizam. ❖

Iako država možda aktivno ne promovira izgradnju apartmana, to radi na pasivni način

DAMIR KREŠIĆ ravnatelj Instituta za turizam

 ?? ??
 ?? ?? Iznajmljiv­ači
ne žele mijenjati kategoriza­ciju, upozoravaj­u stručnjaci
Iznajmljiv­ači ne žele mijenjati kategoriza­ciju, upozoravaj­u stručnjaci
 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia